Ertesi Gün Hapı Zararları

Ertesi gün hapı, acil doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Çoğu kadın ya da aktif cinsel hayatı olan çiftler tarafından doğum kontrol yöntemi olarak değerlendirilen bu haplar sürekli kullanım için uygun değildir. Sürekli kullanılarak gebeliği önlemek için doğum kontrol hapları kullanılmalıdır.

Ertesi gün haplarının ise sadece acil durumlarda kullanılması gerekir. Bu yazımızda sizlerle ertesi gün hapları kullanmak zarar verir mi sorusunun cevabını birlikte inceleyeceğiz.

Ertesi gün hapları korunmasız girilen ya da kullanılan korunma yönteminin farklı nedenler ile geçersiz olduğu cinsel ilişkilerden sonra kullanılabilir. Bu haplar yüksek hormon içeren haplardır. Bu nedenle yan etkileri olabilir. Yan etkileri genelde ilacın kullanıldığı ay ortaya çıkar ve yine bu ay son bulur. Kalıcı olmasa da kısa sürede kadınların rahatsız olmasına neden olur.

Acil gebelik önlemek için kullanılan ertesi gün hapları hakkında merak edilen sorulardan biri de ertesi gün hapı kullanmanın zararı var mı, sorusudur. Ertesi gün hapı daha önce de belirttiğimiz gibi yüksek hormon içerir. Bu özelliğinden dolayı kullanımında dikkatli olunmalı.

Aksi halde kalıcı olmasa da günlük hayatı etkileyen yan etkileri ortaya çıkabilir. Ertesi gün haplarının yan etkileri ve kullanımları konusunda en doğru bilgiyi paket üzerinde yazan kullanma talimatlarından öğrenebilirsiniz. Genelde etkileri aynı olan ertesi gün haplarının kullanımı ve yan etkileri de aynıdır. Yine de siz her ihtimale karşı paket üzerini ve ilaç içindeki kağıtlarını incelemeden kullanmayın.

Ertesi Gün Hapı Zararları

Ertesi gün haplarının zararları yani yan etkilerinden en sık görüleni, adet düzensizliğidir. Yüksek miktarda kadınlık hormonu içerdiği için geçici adet düzensizliğine neden olabilir. Bu adet düzensizlikleri geçicidir ve farklı şekillerde olabilir.

Kimi kadınlarda adet kanamasının az olması ya da sadece lekelenme tarzında olması şeklinde iken kimi kadınlarda ise normalden daha fazla kanama olduğu gözlemlenir. Her iki şekilde de adet düzensizliği kadınların endişelenecekleri bir durum değildir.

Adet düzensizliğinin yanında hormonları etkileyen diğer ilaçlarda görülen göğüslerde şişlik ve hassasiyet sorunu, ertesi gün haplarında da sıkça görülür. Bu hapların kullanımlarından kaynaklanan göğüslerde ağrı, sızı ve şişlik, yine 1 ay içinde kendiliğinden geçer.

Bazı durumlarda ertesi gün hapı kullanımından kaynaklı baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi semptomlarda görülebilir. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Ertesi gün hapları yüksek hormon değerlerine sahip olduğu için kesinlikle sürekli kullanılmamalı. Uzun süre kullanılan ertesi gün hapları kadınların hormon değerlerini tamamen bozacaktır. Bu da tüm vücudun bu durumdan etkilenmesi ve kadınların genel sağlıklarının bozulması anlamına gelir.

Ertesi Gün Hapı Zararları 2

Ertesi gün hapı zararları yani yan etkileri kalıcı olmasa da önemsenmelidir. Genel olarak görülen yan etkiler aynı zamanda gebeliğin de ilk belirtileridir. Bu nedenle ortaya çıka bu belirtilerin neden kaynaklandığının iyi anlaşılması gerekir. Özellikle normal adet döngüsü olan bayanlarda 5 gün geçmesine rağmen adet görmemek hamilelik belirtisi olabilir. Bunun için doktor kontrolünde testlerin yapılması ya da eczaneden alınan gebelik testleri ile hamileliğe bakılması gerekir.

Ertesi gün hapı kullanılmasına rağmen gebelik olur mu diye soracak olursanız çok düşük ihtimal de olsa olabilir diyebiliriz. Özellikle cinsel ilişkiden sonraki ilk 12 saat içinde alınmayan hapları etkileri düşük olacaktır. Ya da alınan hapın kusma yolu ile atılması, yerine yenisinin içilmemesi de ertesi gün hapının etkisiz olmasına neden olabilir. Bu konuda son derece dikkatli olunması gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ertesi-gun-hapi-zararlari/