Esansiyel Hipertansiyon

Kendiliğinden oluşan tansiyon türüdür. Başka herhangi bir sağlık sorununa bağlı olmaksızın kan basıncının yükselmesine esansiyel hipertansiyon adı verilmektedir. Bilindiği gibi kanı vücudun farklı damarlarına pompalayan organ kalptir. Kalbin kan pompalaması sonucu aşırı basınç oluşması yüksek yani hipertansiyon olarak isimlendirilmektedir.

Bu anlamda esansiyel primer hipertansiyon ortaya çıkabilmektedir. Esansiyel primer hipertansiyon hiçbir neden olmaksızın ortaya çıkmasıdır. Bu tür yüksek tansiyonun tedavisi ilaç ile mümkün olabilmektedir. Yüksek kan basıncı oluşması durumunda ortaya yüksek yani hipertansiyon çıkmaktadır.

Hipertansiyon türleri kontrol edilebilir ve kontrol edilemeyen olarak iki türdedir. Bu anlamda bazı türlerin ilaçla kontrol edilebildiğini söylemek mümkündür. Az su içmek ve besinleri fazla tuzlu olarak yemek hipertansiyon riskini arttırmaktadır. Hipertansiyonun kontrol altına alınamaması durumunda iç organlar her zaman için risk altında olduğu söylenebilir.

Kan basıncının çok yüksek olması ve kontrol edilmemesi kalbi yoracak ve de bununla birlikte kalp krizi gibi problemlere neden olabilecektir. Sürekli olarak yüksek seyirde devam eden yüksek tansiyon böbrekler içinde büyük tehlikedir. Bu nedenle tansiyonu düzenli olarak kontrol ettirmek ve olası belirtileri erken dönemlerde teşhis etmek tedavi açısından büyük önem arz etmektedir.

Esansiyel Hipertansiyon

Hipertansiyonu düşürmek için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Bunun yanında düzenli ve hafif tempolu spor egzersizleri yapmak şarttır. Yüksek tansiyonu düşürmek için fazla kilolardan kurtulmak ve sigara içmemek gerekmektedir.

Esansiyel Hipertansiyon Nedir?

Esansiyel bir hipertansiyon türüdür. Hipertansiyon yüksek tansiyon türüne verilen isimdir. Bu anlamda esansiyel tansiyon yüksek kan basıncı anlamına gelmektedir. Yüksek tansiyon türlerinin hemen hemen %90’ı esansiyeldir. Kalbin damarlar için kan pompalama işlemi sırasında bilinmeyen nedenlerden dolayı aşırı ve yüksek basınç oluşması durumunda esansiyel hipertansiyon ortaya çıkabilmektedir. Bu alanda pek çok araştırma yapılmıştır.

Esansiyel Hipertansiyon Nedir?

Ancak, esansiyel hipertansiyona neden olan tıbbi faktörler henüz net olarak ortaya koyulamamıştır. En önemli etken olarak ailesel eğilimler gösterilebilir. Kadın ve erkekler arasında bir kıyaslama yapmak gerekirse, kadınların erkeklere oranla daha sık esansiyel hipertansiyona yakalandıkları ortaya çıkmaktadır.

Daha çok 25 ile 55 yaşları arasında ortaya çıkan bir tansiyon türüdür. Hastalığın ilk evrelerinde önemli belirtiler ortaya çıkmamaktadır. Ancak, ilerleyen evrelerde durum daha yerleşik bir hal alır ve tansiyon sürekli olarak yüksek çıkar.

Bu durumu hafifletmek için beslenmenize dikkat etmeniz ve bazı bilinen yöntemleri uygulamanız şarttır. Esansiyel tansiyonun sürekli hale gelmesi durumunda damar ve organlara ciddi zararlar verebilecektir. Bu aşamadan sonra hastalık sinsi bir evreye girer.

Esansiyel Hipertansiyon Nedir? 1

Hastalığın gizli bir şekilde devam ettiği sinsi dönemde teşhis koymak son derece güç olabilmektedir. Bu aşamalarda yüksek tansiyon tanısı koymak tamamen şansa kalacaktır. Sinsi dönemde teşhis koyabilmek hastalığın tedavisi ve geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.

Kısaca toparlamak gerekirse, yüksek tansiyonun en çok görülen türlerinden biri esansiyel hipertansiyondur. İlerleyen evrelerinde son derece tehlikeli olabilmektedir. Bu anlamda yüksek tansiyona neden olabilecek etkenleri mümkün olduğu kadar hayatınızdan çıkarmalısınız. Özellikle yaşam kalitenizi yüksek tutmak adına düzenli bir şekilde spor yapmak, beslenmenize dikkat etmek ve daha kaliteli yaşamak temel amacınız olmalıdır.

Esansiyel Hipertansiyon Nedir? 2

Yağlı besinler, aşırı karbonhidratlı gıdalar ve hazır yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi sağlık açısından son derece tehlikelidir. Bu tür beslenme hataları yüksek tansiyon gibi daha pek çok önemli sağlık sorununa neden olacaktır. Bu tür sorunları yok etmek ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak için hayat boyu sağlıklı beslenmek şarttır. Bunun yanında yaşam boyu spor yapmak bir diğer önemli gereksinimdir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/esansiyel-hipertansiyon/