Eşarp (Başörtüsü) Nedir? Eşarp Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tesettür veya türban dediğimiz durumun tamamlayıcısıdır eşarplar. İslam dininde olduğu gibi diğer birçok dinde de kullanılmaktadır. Eşarbın asıl kullanım amacı saçların ve boynun görünmeyeceği şekilde, başı örtmek olsa da; sadece aksesuar olarak kullanımı da mevcuttur. Seçtiğiniz eşarbın desen ve renginin sizin yüzünüze uygun olması ise, son derece önemli bir durumdur. Eşarp seçerken dikkat edilmesi gerekenleri ve 2017 eşarp modasını merak edenleri aşağıdaki yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Tesettürlü bayanların en önemli simgesi olan eşarplar, saçların ve boynun görünmesini engelleyen aksesuarlardır. Kapalı bayanların kıyafetlerini tamamlayan en önemli parçalardan biri olan eşarplar, çeşitli bağlama şekilleri ile kişinin tarzını yansıtmaktadır. İslam inancında olanlar için oldukça değerli olan eşarp, günümüzde giyim modası için de önemli bir yere sahiptir. Kıyafete uyan eşarp seçimi ile tesettürlü bayanlar bu şekilde şıklıklarını tamamlamaktadır.

Başörtüsü pek çok kişi için moda ürünü olarak görülse de, değerlerine bağlı olan insanlar için dinin önemli gerekliliklerinden biridir. Eşarp kullanan kadınlar, kıyafet kombinlerinde genellikle kıyafet ve eşarp arasında büyük bir uyum olmasını isterler.

Kadın olmanın doğal isteklerinden biri olarak, abartılı ve farklı bağlama modellerine kaçmadan yapılan eşarp bağlama modelleri, kapalı bayanların da birçok ortamda şık olmalarını sağlamaktadır.

Eşarp (Başörtüsü) Nedir?

Eşarp (Başörtüsü) Nedir?En basit haliyle, kadınların saçlarını tamamen örtmek için kullandıkları örtüye eşarp veya başörtüsü adı verilmektedir. Genelde pamuk veya ipek kumaş tercih edilir. Ekoseden çiçekliye, sadeden geometrik desenlere kadar, her zevke ve yaşa uygun eşarp modelleri bulunmaktadır. Dinlerin insanlara yükledikleri pek çok sorumluluk olsa da, bu sorumluluklar arasında da bazı farklılıklar olmaktadır. Eşarp, tesettürlü bayanların önemli bir parçasıdır. Farklı dinleri benimseyen birçok kadın için de aynı değere sahiptir. Bu noktada eşarbın kullanım türleri farklı dinlerin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Bağlama şekli ya da kullanım amacı gibi farklılıklar, dinlerin birçok konuda ayrıma düştüğü gibi başörtüsü konusunda da bayanların ayrıma düşmelerine neden olmaktadır. Çeşitli dinlere göre eşarp gereksiz bir aksesuar gibi görülse de, İslam dini için başörtüsü vazgeçilmezdir. Eşarp sadece baş örtüsü olarak değil, boyna bağlanan fular olarak da kullanılmaktadır. Bu da eşarp modasının birçok ünlü marka tarafından üzerinde durmasını sağlamıştır.

Eşarp Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eşarp Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?En önemli kriter kıyafetin rengi olarak değerlendirilse de, cilt rengi gibi diğer detaylar da eşarp seçimini kolaylaştıran bilgilerdir. Esmer ten rengine sahip kişilerin açık renk tercih etmeleri denge oluşturacağı için önerilmektedir. Ancak açık renkli sarışın veya kumral hanımların ise cilt tonlarına yakın açıklıktaki bir renk tercih etmeleri, oldukça sönük ve renksiz durmalarına neden olacaktır. Bu nedenle eşarp rengi seçiminde önceliği cilt rengine önem vermek gerekir.

Eşarp seçerken önemli bir konuda eşarbın kalitesidir. Birçok ipek kumaş olarak satılan eşarpların gerçek ipek olmadığı ortaya çıkmaktadır. Gerçek ipek eşarbı sahtelerinden ayırt etmek için elle dokunulduğunda yumuşak bir dokuya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu detay göz önünde bulundurularak gerçek bir ipek eşarp ile oldukça şık görünebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bu detay özellikle yaz mevsiminde sorun yaratabilir. Sıcak yaz günlerinde, terletmeyen ve nemi çeken kumaşlardan yapılmış baş örtüsü seçmek sizin yararınıza olacaktır.

2017 Eşarp Modelleri

2017 Eşarp ModelleriTesettürlü bayanların kalbini kazanmayı başaran birçok marka 2017 yeni sezonu için çıkardıkları eşarp modelleri ile bayanların şık görünümlerine ortak oluyor. Yaz sezonu için birbirinden renkli ve desenli eşarp modelleri, bayanların şimdiden ilgi odağına girmeyi başarmıştır. Eşarp modasında olan pek çok kaliteli markanın en gözde modelleri 2017 yılı boyunca tesettürlü hanımların ilgi odağı olacaktır. İpek kumaşlardan tasarlanan eşarplar, kullanımı kolay ve düzgün duruşları ile dikkat çekiyor. Kendine yakışanı bilen ve eşarp seçimi konusunda alışkanlıklarından vazgeçmeyenler için klasik eşarp modelleri de mevcuttur. Yaz aylarına uygun incelikteki kumaşları sayesinde, oldukça hafif ve pratik eşarp modelleri, tesettürlü hanımları beklemektedir.

Desenli kumaşlar genel olarak hanımların vazgeçemedikleri en önemli detaylardan biridir. Kıyafetlerinde tercih ettikleri kadar, eşarplarında da desenli modellere ağırlık veren bayanlar için 2017 eşarp sezonu yine bir o kadar desenli geçeceğe benziyor. Düz renkli kıyafetlerle oldukça başarılı kombin oluşturan desenli eşarplar, karışık desenli kıyafetlerle kullanıldığında oldukça karmaşık bir görüntü ortaya çıkmaktadır. 2017 yaz sezonu için eşarp modellerinde çiçek desenler ön plana çıkmıştır. Cıvıl cıvıl bir yaz geçirmek isteyen bayanlar eşarpların bu rengarenk tasarımlarından yararlanabilirler. Bu sayede daha dinamik ve keyifli kombinler oluşturabilirsiniz. Bunun yanında orta kısmı sade, uç kısımlarında farklı desenlerden oluşan eşarplar da 2017 yaz-kış modasında yerlerini aldı.

Kaynak: http://bilgihanem.com/esarp-basortusu-nedir/