Esmer Pirinç Faydaları

Son dönemlerde pirinç pilavları beyaz pirinç yerine daha çok esmer pirinç ile yapılmaya başlanmaktadır. Esmer pirinç pilavı, beyaz pirinç pilavına oran ile daha besleyici olmaktadır. Uzmanlarında pirinç pilavı tüketirken mutlaka esmer pirinç pilavını tüketilmesi gerektiği önerilmektedir.

Esmer Pirinç Faydaları

Ancak pek çok kişi esmer pirinç ile beyaz pirinç arasındaki farkı bilmediğinden dolayı beyaz pirinç tüketimine devam etmektedir. Beyaz pirincin içerisinde; % 80 oranında karbonhidrat, % 7 gramı protein, % 2 gramı yağ bulunmak ile birlikte hiç kolesterol içermemektedir. Kabuklu pirincin besin lifi değeri daha fazla olmasına karşın esmer pirinçte bu besin değerleri daha farklı olmaktadır.

Kabuğu soyulmuş pirinç beyaz pirinç olarak nitelendirilirken, kabuklu pirinç ise esmer pirinç olmaktadır. Esmer bir pirincin beyaz pirince dönüştürülmesinin tek nedeni, raf ömrünün daha uzun olmasını ve beyaz pirinçte daha çok nişasta olduğundan dolayı tadının daha lezzetli olmasından kaynaklanmaktadır.

Beyaz pirincin içerisinde % 7 gram protein yer alırken, esmer pirincin besin değeri protein olarak daha fazla olmaktadır. Beyaz pirincin sindirimi daha kolay olduğundan hasta olan kişilerin başlangıç yemeği olarak bilinmekte ve hazım işlemi kısa sürede bitmektedir. Ancak esmer pirincin sindirimi daha zor bir şekilde gerçekleşmektedir. Esmer pirinç çiğnendiğinde içerisinde nişasta çıkmamaktadır.

Beyaz pirinç ise tam tersi olarak nişasta deposu olarak bilindiğinden direk olarak içinden nişasta çıkmakta ve şekere dönüşmektedir. Bu sebepten dolayı da diyabet hastalarının çok fazla tüketmeleri önerilmemektedir. Beyaz pirincin içerisinde hiç kolesterol olmamasına karşın kan şekerini ve kolesterolü artırmaktadır. Esmer pirinç ise hem kan şekerini hem de kolesterolü dengede tutmaktadır.

Esmer Pirinç Faydaları 2

Esmer pirincin besin lif oranı, beyaz pirince göre 2 kat daha fazla olmaktadır. Yüksek lif oranı sindirim sisteminin daha iyi çalışmasında da yardımcı olmaktadır. Pirinç demir bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı olmasına rağmen bu oranlar beyaz ve esmer pirinçlerde farklılık göstermektedir.

Esmer pirinçte 3-4 kat daha fazla demir bulunmaktadır. Demirin bu kadar fazla olması vücutta yer alan kan hücrelerinin üretimini hızlandırmaktadır. Magnezyum da esmer pirinçte daha fazla olduğundan dolayı kas hücrelerinin daha iyi ve daha sağlıklı kasılmasını sağlamaktadır. Esmer pirinçte B1 vitamini beyaz pirince göre daha fazla olmaktadır. B1 vitaminin görevi ise protein ve karbonhidratların sindirilmesi olmaktadır.

Esmer pirincin raf ömrü ortalama 6 ile 7 ay arasında değişiklik gösterirken beyaz pirincin raf ömrü 9 ile 10 ay arasında değişmektedir. Sürenin bu kadar uzun olması aslında bir nevi doğallıktan uzaklaşmak anlamına gelmektedir. Bu yüzden pirinç tüketilirken kişilerin mutlaka ilk olarak esmer pirinci tüketmeleri önerilmektedir.

Esmer Pirinç Faydaları 3

Beyaz pirincin tadı daha lezzetli olurken uzun süreli tüketimlerde kişilerin kilo almasına neden olmaktadır. Nişasta oranı en yüksek besin olduğundan dolayı beyaz pirinç özellikle diyet yapan kişilere önerilmemektedir. Karbonhidrat tüketimi gerektiğinde bu gibi dönemlerde esmer pirinç tüketilmesi gerekmektedir. Esmer pirinç fiyatı, beyaz pirince göre biraz daha pahalı olmaktadır.

Market raflarında yer alırken pek çok markanın esmer pirinci bulunmaktadır. Esmer pirinç alırken içerisinde ki besin değerlerinin kontrol edilmesi ve hangisi daha iyi ise onun alınması gerekmektedir.

Esmer Pirinç Nasıl Pişirilir?

Esmer pirinç pişirilirken beyaz pirinç ile aynı şekilde pişirilmektedir. Ancak her iki pirinçten pilav yapılırken kaynar ya da tuzlu su da bekletmeden, yağ da çok fazla kavrulmadan pişirilmesi gerekmektedir. Ilık su ile yıkanması yeterli olan pirinçlerin çok su da bekletilmesi besin değerlerinin kaybolmasına neden olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/esmer-pirinc-faydalari/