Et Beni Neden Çıkar?

Et beni, farklı nedenler ile ortaya çıkabilen bir cilt sorunudur. Kimi zaman sadece görüntüyü etkileyen bu benler, kimi zamansa farklı bir hastalığın ilk belirtileri olarak ortaya çıkabilir. Çıktığı bölge, nedenleri, çıkış şekli ve et beninin ilerlemesine göre değişik yöntemlerle tedavisi yapılabilir. Bu konumuzda sizlerle et beni neden olur sorusundan yola çıkarak, vücudun değişik bölgelerinde çıkan et benlerini inceleyeceğiz.

Et benleri vücudun hemen hemen her bölgesinde ortaya çıkabilen benlerdir. Ciltteki melanin pigmentinin bazı bölgelerde daha fazlalaşması sonucu siyah renkte de olabilen bu benler, genel olarak fiziksel görüntü dışında bir sorun yaratmaz. Genel olarak et benlerinin ortaya çıkma nedenlerini maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Aşırı kilolu olmak bazı bölgelerde et beni çıkmasına neden olur.
 • Sürekli ve aşırı derecede vücudun terlemesi et beni çıkmasında etkilidir.
 • Şeker hastalığı et beni çıkmasında en büyük etkenlerden birisidir.
 • Dar kazaklar, sıkı bağlanan kravatlar, sürtünme nedeni ile et beni oluşmasına neden olabilir.
 • Gebelik döneminde yaşanan bazı hormonal değişimler et beni çıkmasına neden olabilir.
 • Ailede her hangi birinde et beni olması, diğer aile bireylerinde de ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Yukarıda verdiğimiz nedenler kırmızı et beni neden çıkar sorusunun da cevabı olarak verilebilir. Bazen sadece bir tane çıkan bu benler, bazı durumlarda birden fazla olarak da ortaya çıkabilir. Aniden ortaya çıkan ve büyüyen et benlerinin mutlaka doktor kontrolüne ihtiyacı vardır.

  Et Beni Neden Çıkar?

  Boyunda Et Beni Neden Çıkar?

  Boyunda et beni çıkması sık görülen bir durumdur. Genel olarak sıkı kravat bağlanması, boyun kısmı sıkı kazak ya da üst giyim ürünlerinin kullanımı sonucunda ortaya çıkar. İlk olarak hormonal etkiler ile ortaya çıkan bu benlerin büyümesi ve koyu renk alması sürtünme ile olur.

  Boyun bölgesindeki et benlerinin tedavisi için bu kısımların açık bırakılması gerekir. Ek olarak doğal yağlar ve et beni için ilaçlar kullanılabilir.

  Vücutta Et Beni Neden Çıkar?

  Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan et benlerinin çıkış nedeni genel olarak hormonlar, sürtünme, aşırı terleme, bazı önemli hastalıklar ya da genetik faktörlerdir. Bu nedenler arasında en fazla önemsenmesi gereken ise önemli hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkan et benleridir.

  Et Beni Neden Çıkar? 2

  Önemli hastalıklar arasında şeker hastalığı ilk sırada yer alıyor. Nedeni tam olarak bilinmese de şeker hastalığında vücudun bazı bölgelerinde et beni çıkması söz konusu olmaktadır.

  Genital Bölgede Et Beni Neden Çıkar?

  Et benleri vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilen benlerdir. Zaman zaman genital bölgede de ortaya çıkan et benlerinin nedenleri diğer bölgelerde çıkan benlerin nedenleri aynıdır. Vajinada et beni neden çıkar sorusuna cevap verirken ek olarak HPV virüsünü verebiliriz. Genital siğil sorununa neden olan bu virüs, vajina ya da kasıkta et beni neden çıkar, sorusunun ilk cevaplarından birisidir.

  Genital bölgede HPV virüsü nedeni ile ortaya çıkan et benlerinin tedavisinde normal et benlerinin tedavisinde kullanılan ilaçların dışında özel siğil tedavisi ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçlar genel olarak siğillerin yanması ve kuruması için kullanılır. Siğil ya da et benlerinin üzerine sürülen ilaçların etkisi ilk kullanımda görmeye başlayan hasta, zamanla et benlerinin kuruyup düştüğünü görecektir.

  Et Beni Neden Çıkar? 3

  Et benlerinin ortaya çıkış nedenleri ve tedavi yöntemleri genel olarak aynıdır. Tam tedavi için iyi bir doktor muayenesine ihtiyaç vardır. Özellikle genital bölgelerde siğil kaynaklı tedavilerin mutlaka yapılması, virüsün diğer bölgelere bulaşmasının engellenmesi gerekir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/et-beni-neden-cikar/