Et Beni Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnsanlarda et benleri vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Et beni cildin katmanlarında deformasyon sonucunda bazı yerlerin çok fazla gelişmesinden ortaya çıkan bir durum olmaktadır.

Cilt renginde de ortaya çıkabilir. Renk olarak kahverengi renk tonlarında ortaya çıkabilir. Büyüklük olarak değişik gösterir. Sabit kalabilir veya büyümede gösterebilir.

Et Beni Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 1

Genel olarak zararsız olmasa da, ezilmediği sürece ağrımayan bir yapıya sahiptir. Genel olarak estetik yönden rahatsız eder. Benler siğil ile karıştırılmaktadır. Et benleri pütürlü olmayıp düzgün yüzeylidir. Siğiller bulaşıcı ve yayılmıştır, fakat benler bulaşıcı olmaz. 20 yaşından sonra ortaya çıkan et benleri için doktora görülme de fayda vardır. Şu durumlarda yani belirtilerde doktora görünmede fayda vardır;

  • Et benleri ağrılı durumda ise
  • Kaşıntı ve yanma oluyorsa
  • İltihaplı bir hale geldiyse
  • Pullu veya kabuklu durum oluşursa

Et benlerinin ani bir şekilde farklı boyut, renk, şekil veya yükseklik durumları ortaya çıkarsa mutlaka doktora gidilmesi gerekir. 20 yaşından sonra ortaya çıkan et benleri için tıbbi kontrol olması şarttır .

Et Beni Nedir?

Et benleri cilt renginde olup, sıkıntılı kötü olmayan küçük deri parçalarıdır. Et benleri 20 veya 40 yaşlarında ortaya çıkar. Vücut direncinin ani olarak düşmesi, enfeksiyonlar, ani kilo kaybının olması, hamilelik, menopoza girme ve stres et benlerinin hızlı bir şekilde ortaya çıkmasına neden olur. Et benleri epitelyal polip olarak da isimlendirilir. Et beni alınmasına gerek yoktur, fakat bazı durumlarda alınması gerekir.

Et Beni Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 2

Et benlerinin zararları yoktur, fakat takip edilmesi gerekir. Et beni olan kişiyi rahatsız ediyorsa kısa bir işlem yapılarak alınmaları kolay olmaktadır. Genital bölgelerde oluşan et benleri virüsler ile ilişkisi olacağından dolayı alınmaları ve takip edilmeleri gerekir. Et benleri genel olarak boyun kısımlarında, erkek ve kadının genital bölgelerinde ve koltuk altlarında ortaya çıkar. Et benleri çok sayıda olursa ve vücudu kaplayacak şekilde yaygın olmuş ise hastada bağırsak polipleri ve hormon bozukluğu araştırılması gerekir.

Et Beni Neden Olur?

Et benleri vücuda renk vermiş olan melanin adını verdiğimiz pigment bazı zaman eşit oranlarda dağılma yapamaz ve vücutta yüzde siyahlaşma veya kahverengi renklerin yoğunluğu küçük bölgeler oluşmaktadır. Et beninin çıkmasına neden olan birçok fiziksel ve fizyolojik nedenler vardır. Bu nedenler şunlardır.

En büyük nedenlerden biri şeker hastalığı olmaktadır. İnsülin direnci ve kan şekerinde ortaya çıkan değişimler sonucu et benleri ortaya çıkmaktadır. Vücudunda oldukça fazla et beni olan kişilerde kolesterol büyük oranlarda olmaktadır. Aşırı kilolu olan kişiler et beni çıkmasına sebep olmaktadır. Fazla kilolu olan kişiler et beni çıkması riski altındadır. Hamilelikte ortaya çıkan hormonal  dengesizlikler et benlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Sürtünme yoluyla et benleri ortaya çıkabilir.

Giyilmiş olan elbiselerin dar olması, kravat bağlanması et beni oluşmasına neden olmaktadır. Yüksek oranda terlemek ve terli elbiseler içinde kalmak et beni çıkmasına neden olmaktadır. Çıkmış olan et benleri kişiye rahatsız vermez fakat görünüş itibariyle kişiyi rahatsız edebilir. Et benleri ağrı ve sancı yapmaz. Üzerine baskı yapılmadığı sürece veya bir yere takılmadığı sürece ağrı vermez.

Et Beni Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 3

Et beni vücutta bazen bir tane bazen ise birden fazla olabilir. Genel olarak vücudun kıvrım olan yerlerinde ortaya çıkar. Yüzde çıkan et benleri göz kapakları ve boyun bölgelerinde olmaktadır.

Her insan vücudunda çıkmış olduğu beni kontrol etmesi gerekir. Deri renginde, deri yüzeyinde, küçük saplı görünümde olan et benleri zararsız olmaktadır, fakat yine de doktor kontrolünde olunması gerekir. Et benleri genel cerrahi ile alınmaktadır. Genital bölgelerde çıkmış olan et benleri konusunda dikkatli olunması gerekir. Çok fazla bene sahip olan kişiler tıbbi kontrol yaptırmaları gerekir.

Et Beni Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda çok sık olarak görülen et benleri hormon bozukluğu belirtisi olabilmektedir. Genetik yapıya ve aile durumuna göre benlerin oluşumu şu şekilde ortaya çıkmaktadır. 1/3 ü doğuştan, 2/3 ü sonradan oluşmaktadır. Benlerin çoğunun doğuştan olduğu, sonradan oluşanların sağlık yönünden sakıncalı olabileceği düşünülmektedir. Kişilerde 30 yaşına kadar ben oluşumu devam etmektedir.

Şişmanlık, menopoz dönemi, hamilelik ve hormon hastalıkları et benlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Et benleri vücutta fazla ise hastada bağırsak polipleri ve hormon bozukluğu olup olmadığı araştırılması gerekir. Diyabet hastası olan kişilerde boyun kenarlarında, kasıklarda ve koltuk altlarında et benleri ortaya çıkmaktadır. Et beninin renkleri çeşitlilik göstermesi yani mavi karışımları olan koyu renk kırmızı diğer benlerden farklı olmak üzere üzerinde ufak olacak şekilde girinti çıkıntıların olması normal deri ile ben arasında keskin bir çizginin olmaması durumunda kanser riski olabilmektedir.

Vücutta çıkan et benleri şeker hastalığının belirtilerinden olabilmektedir. Yapılmış olan istatistiklere göre et beni olan kişilerin şeker hastalığına yakalanma riski 3 kat artmaktadır.

Et Beni Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 4

Et Beni Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Et  beni tedavileri bilinçsiz bir şekilde yapılırsa sağlıklı olmayabilir. Enfeksiyon riski taşır ve ağrılı olur. Ben ameliyatla alınması bir tedavi yöntemidir. Et beni tedavisi yöntemlerinden birisi de buharlaştırma yöntemi olmaktadır. Buharlaştırma yöntemi bütün et beni’nin tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Tek seansla bir daha oluşmamak üzere kaybolmaktadır.

Buharlaştırma yönteminde fazla iz kalmadığı için hasta tarafından tercih edilen bir yöntem olmaktadır. Radyo frekansı ile et beni tedavisi yapılmaktadır. Radyo dalgalarının ısıya dönüştürülmesi şeklinde ortaya çıkan bir enerjidir. Kıroterapi dondurma yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemde benler dondurulma yapılarak alınmaktadır. Fakat bu yöntem bazı dokulara zarar verebilmektedir.

Karar verdiğin zaman alınan yerlerde çukurluklar ortaya çıkar. Lazerle yapılan ben tedavisi et beni tedavisi için yapılmaz. Et beni tedavisi bütün resmi kurum hastalarına uygulanmaktadır.

Et beni tedavisinin bitkisel yöntemleri de vardır. Kişniş bitkisi ben tedavisi için en uygun olanıdır. Kişnişi iyice öğüttükten sonra kişniş ununu benlerin üzerine sürerek masaj şeklinde yedirilmesi gerekir. Keten tohumu kahverengi renk olarak ortaya çıkan et benlerini yok etmede en etkili bitki olmaktadır. Elma sirkesi su ile karışım yapılarak buhar banyosu yapmanız durumunda en etkili yöntemler olmaktadır. Anason tohumu ile ben tedavisi en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Anason tohumlarını su dolu tencere içerisine koyarak kaynatınız, daha sonra anason tohumlarını süzmek gerekir. Süzülmüş olan anason tohumlarını cilde sürülecek şekilde olduktan sonra lekeler üzerine sürünüz. Et beni için krem bulunmaktadır. Bu kremleri et beni olan yere sürünüz. Et beni spreyi kullanarak et beni almak sakıncalı olmaktadır.

Et Beni Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 5

Diş ipi kullanarak et beninden kurtulabilirsiniz. Bunu yapmak için ilk önce et beninin olduğu yer temizlenir. Steril hale getirmek gerekir. Daha sonra diş ipini et beninin etrafına sararak düğüm atmak gerekir. Düğüm attıktan sonra bölgede oluşan kan dolaşımını engellemiş olursunuz. Diş ipine sarılı olan et beni yara bandı ile kapatılarak bir veya iki hafta sonra et beni kendiliğinden düşecektir. Vücutta meydana gelen en ufak bir belirtiler için bile doktora gitmekte fayda vardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/et-beni-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir/