Evde Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Buğu tedavisi özellikle azca rutubet yüzünden kuruyan boğazı yumuşatmak için kullanılabilir. Orta büyüklükte bir tencereye yarım çay bardağı kadar su doldurup kaynattıktan sonrasında ocaktan alın. Başınızı tencerenin üzerine doğru eğerek 10-15 dakika süresince çok derin nefes almadan su buğusunu soluyun.

Buharın dağılmaması için başınızın üstüne büyük bir havlu sererek çadır etkisi yarabilirsiniz. Var ise suya yaklaşık 5 damla okaliptüs yağı damlatmak solunum yollarının daha çok açılmasına destek sağlar.

Arnavut biberi tozu, toz acı biber yahut pul biber kullanarak hazırlayacağınız gargara ile boğaz ağrılarını hafifletebilirsiniz. 250 ml’lik bir şişe suya bir çay kaşığı seçtiğiniz biberi atarak iyice karıştırın. Bu suyu gün içinde sık sık gargara yapmak için kullanın. Diliniz birazcık yanabilir ancak boğazınız kısa sürede yumuşayacaktır. Bal ile tatlandırılmış ılık çay tahriş olmuş boğazın yumuşamasına yardımcı olabilir.

Balın bir diğer faydası ise etkili bir öksürük kesici olmasıdır. Öteki ılık sıvılar da rahatlamaya yardımcı olabilir. Bir tek dikkat etmeniz gereksinim duyulan tüm yiyecek ve içeceklerin ılık olmasıdır. Sıcak çay yahut sıcak çorba hâlihazırda duyarlı olan boğazınızı yakabilir ve problemi daha kötü hale getirebilir. Meyan kökü uzun senelerdir boğaz ağrılarını hafifletmek için kullanılmaktadır.

Yakın zamanlarda meydana getirilen bir araştırma suyla karıştırılıp gargara yapıldığında etkili bulunduğunu göstermektedir. Bütün bunların yanı sıra boğaz ağrısına ne iyi gelir bal cevabı da, sıklıkla verilmektedir.

Evde Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

  • Şekerden kaçının, şeker ağrıyan boğazı tahriş edebilir.
  • Sıcak bir çay hazırlayın ve içilecek ısıya gelmesini beklerken buğunun yüzünüze gelmesine izin verin. Çay ılık bir hale geldikten hemen sonra içebilirsiniz.
  • Yumuşak yiyecekler ve ılık sıvılar tüketin.
  • Hindistan cevizi yağı ve su ile gargara yapın.
  • Tekrarlayan boğaz ağrısı yaşıyorsanız eski diş fırçanızı yenisi ile değiştirin. Diş fırçasında mikroplar yaşıyor olabilir ve bu mikroplar enfeksiyona yol açabilir.
  • Vücudunuza C Vitamini almak için portakal şeklinde turunçgillerden tüketin.
  • Bağırmayın çünkü bu boğazınızı daha kötü hale getirebilir. Boğazınızı dinlendirin.
  • İstirahat edin. Bu en hızlı çözüm olmayabilir fakat boğaz ağrısına neden olan enfeksiyon ile savaşabilmenize destek verir.

Eğer boğaz ağrısı birkaç gün içerisinde geçmiyorsa doktora görünün. Eğer boğaz ağrısı ile beraber boyun tutulması, halsizlik, ateş, öksürük ve kaslarda ağrı varsa beklemeden derhal doktora görünün.

Evde Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? 2

Ek olarak evinizde yukarıda belirtilen natürel şekilleri uygularken nefes almada zorlanma başlarsa, şiddetli ağrı gelişirse, kâfi miktarda sıvı alamaz hale gelinirse, ateş görülürse, semptomlar daha şiddetli ve daha sık hale gelirse doktora görünmeniz gerekir.

Boğaz Ağrısı Nedenleri

Boğaz ağrısının en sık sebebi enfeksiyonlar olup kişiden kişiye kontaminasyon kanalıyla geçebilir. Enfeksiyona en sık neden olan virüsler veya bakterilerdir. Çok sayıda kişi, herhangi bir sebepten ötürü boğaz ağrısı yaşamakta ve boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum gibi şikâyetler içerisine girer.

Bakteriler ve virüsler arasındaki en önemli fark bakteriler antibiyotik tedavisine iyi yanıt verirken virüslerin vermemesidir. Tonsilit de dâhil olmak üzere farenjit ayaktan hasta muayenelerinin %15’ini oluşturur.

Boğaz Ağrısı Nedenleri

Viral ve bakteriyel olarak ikiye ayrılır. Boğaz ağrısının en sık sebebi olup grip ya da soğuk algınlığı olarak isimlendirilir. Burun tıkanıklığı/burun akıntısı, hapşırma ve yaygın ağrılar boğaz ağrısına eşlik eder. Boğaz ağrısı neden olur? Sorusuna karşılık olarak ilk önce streptokokal enfeksiyonlar gelmektedir. Streptokok enfeksiyonları kalp kapaklarında ve böbrekte hasara neden olabilir.

Streptokokal enfeksiyonlar yüksek ateş, tonsillit, pnömoni, sinüzit ve kulak enfeksiyonlarına niçin olabilirler. Streptokoksik enfeksiyonun bu komplikasyonlara niçin olmaması için antibiyotikle tedavi edilmesi gerekir.

Enfeksiyona bağlı olarak boğaz ağrısı olan hastaların averaj %10-20 sinde neden grup A beta hemolitik streptokoktur. Minik bir yüzde ise öteki bakteriyel organizmalarla ya da öteki hastalık süreçleri ile ilgili enfeksiyonlara bağlı olarak oluşmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-bogaz-agrisi-nasil-tedavi-edilir/