Evde Diş Beyazlatma

Evde Diş Beyazlatma
Dişler dış görünümün ve cazibenin önemli parçalarıdır. Bembeyaz ve bakımlı dişler gülüşünüze sihir katar, sizi çok daha sağlıklı ve hoş gösterir. Sararmış, lekelenmiş ve doğal beyazlığını yitirmiş dişler ise, ne kadar şık ve bakımlı olursanız olsun, gülüşünüzü ve görünümünüzü bozacaktır. Dişleri inci taneleri gibi bembeyaz ve pırıl pırıl hale getirebilmenin ilk yolu, onları düzenli olarak fırçalamaktır elbette. Çay, kahve, sigara gibi maddeleri sık tüketiyorsanız, fırçalamanın da ötesinde özel beyazlatıcı bakımlar da uygulamanız gerekecektir. Dişlerimiz gülüşümüzün ve güzelliğimizin imzasıdır ve özel bakımı hak ederler. Diş bakımı ve beyazlatma işlemi için hekime ve eczanelerde satılan ürünlere bütçe ayırmak istemiyorsanız, evde uygulayabileceğiniz doğal diş beyazlatma yöntemleri ile kendiniz de dişlerinizde doğal beyazlığı sağlayabilirsiniz.

Evde Diş Beyazlatmanın 7 Doğal Yolu

Dişler nasıl beyazlar? sorusunun akla gelen ilk cevabı karbonattır kuşkusuz. Ama mutfağınızda sürekli kullandığınız, yahut buzdolabınızda bulundurduğunuz gıdalar da diş beyazlatma konusunda size yardımcı olacaktır. Peki nedir o gıdalar ve evde diş beyazlatma hususunda size nasıl yardımcı olabilirler, yazımızı okuyarak bir fikir edinebilirsiniz.

  • Karbonat, tarçın ve adaçayı üçlüsü size inci gibi dişler armağan edebilir. Hepsinden birer çay kaşığı alın ve karıştırın. Islak diş fırçasını bu karışıma batırarak dişlerinizi fırçalayın. Her akşam tekrarlayacağınız bu işlemle 1 hafta sonunda gülüşünüzün daha da beyaz olduğunu göreceksiniz.
  • Hemen herkesin severek yediği lezzetli ve hoş kokulu bir meyve olan çilek de evde diş  beyazlatma konusunda sizden yardımlarını esirgemeyecektir. Çileğin, dişlerdeki tartar oluşumunu azalttığı ve dişlere beyazlık kazandırdığı kanıtlanmıştır. Diş macunlarının içeriğinde kullanılan malik asit isimli enzimi bünyesinde barındıran çilek, ağız ve dişlerdeki bakterileri yok eden liflerle kaplı olduğundan ağız içi hijyeni de sağlar. Çileği ezip macun kıvamına getirin ve dişlerinizi bununla fırçalayın. Bu işlemle hem dişlerinizi parlatmış, hem de kalıntıları ve bakterileri ağzınızdan uzaklaştırmış olacaksınız. Fakat çileğin asitli bir yapıda olmasından dolayı, bu işlemi çok sık tekrarlamamanız gerektiğini, aksi takdirde diş minelerinizi zarar görebileceğini de hatırlatalım.
  • Evde diş beyazlatma konusunda yardım alabileceğiniz malzemelerden birisi de tuzdur. Antibakteriyel özelliğinden dolayı hem diş temizliği sağlayacak olan tuz, aşındırıcı özelliğiyle de dişlerdeki kalıntıları sökecek ve sizi ışıltılı beyaz dişlere kavuşturacaktır. Bir miktar tuzu diş macununuza karıştırarak yahut direkt diş fırçasına alarak kullanabilirsiniz.Evde-Diş-Beyazlatma1
  • Defne yaprağı ve portakal kabuğu ikilisi de, evde diş beyazlatma konusunda farklı bir çözüm olarak kullanılabilir. Defne yaprağını ufalayarak ezin ve rendelediğiniz portakal kabuğuna karıştırıp macun haline getirin. Diş fırçanıza bu macunu alın ve 5 dakika süreyle bu macunla dişlerinizi fırçalayın. Diş minesine zarar vermemesi için her gün değil, haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.
  • Havucu rendeleyip iyice ezin ve diş fırçasına alarak dişlerinizi bununla fırçalayın. Havucun diş beyazlatıcı bir etken maddesi yoktur; ancak sert dokusuyla dişlerinizi temizler ve aydınlık bir görünüm kazandırır. Her gün uygulamanızda bir sakınca yoktur.
  • Muzu yedikten sonra kabuğunu atmayın ve kabuğun bir parçasını ezerek macun kıvamına getirin. Dişlerinizi 2-3 dakika boyunca bu macunla fırçaladıktan 15-20 dakika sonra normal diş macunuyla bir kez daha fırçalayın. Haftada 3 kez uygulayacağınız bu işlemle kısa sürede dişlerinize beyazlığı geri getirebilirsiniz.
  • Ve asırlardır diş beyazlatma konusunda kullanılan oldukça şöhretli bir madde olan karbonat da en etkili ve sağlam çözümlerden birisidir. Karbonatla suyu karıştırıp macun haline getirin ve fırça yardımıyla dişlerinize tatbik edin. Karbonatla diş beyazlatma işleminin etkisini söylemeye gerek yok sanırız. Evde diş beyazlatma hususunda en çok kullanılan malzemelerden biri olan karbonatı, aşındırıcı özelliği taşıması sebebiyle çok sık kullanmamanızda fayda var.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-dis-beyazlatma/