Evde Elma Sirkesi Yapımı

Elma sirkesi, faydalı pek çok özelliği ile günümüzün şifa kaynağı olan gıdaları arasında ilk sıralarda yer alır. Farklı birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak tercih edilen elma sirkesi, gerçekten de doğa ananın bizlere bir mucizesi olarak nitelendirilebilir.

Elma sirkesinin en güzel hali, tamamen doğal yöntemler ile hazırlanan şeklidir. Doğal elma sirkesi içinse ev yapımı elma sirkesinden yararlanabilmek mümkündür. Evde elma sirkesi yapmak yediden yetmişe herkesin kolaylıkla gerçekleştirebileceği bir işlemdir ve kısa sürede hazırlanması ile aslında sanıldığının aksine oldukça basittir.

Özellikle cilt bakımı ve güzellik konularında tercih edilen ideal yöntemlerden elma sirkesi kürü için gerekli olan doğal elma sirkesini, dileyen herkes kendi evinde doğru tarifler ile hazırlayabilir.

Elma sirkesi yapımında kullanılabilecek farklı tarifler mevcuttur. Bu tarifler içerisinde ilk sırada evde organik sirke yapımı gelir. Evde tamamen organik bir elma sirkesi yapabilmek için gerekli olan malzemeler; 2 adet orta boy kırmızı elma, 750 miligram kadar içme suyu, 1 çay kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı tuz ve 1 litrelik cam kavanozdur.

Elma Sirkesi Tarifi

Bahsedilen malzemeler ile elma sirkesi yapımında öncelikli olarak 2 adet orta boy elma alınarak kabukları düzgün bir şekilde soyulur ve sonrasında 1 litrelik cam kavanozun içerisine dökülür. Elmanın kırmızı ya da sarı olması tarif için bir şeyi değiştirmeyecektir fakat yeşil elma sirkenin tadını bozabileceğinden kullanılmaması önerilir.

Elma kabukları cam kavanozun içerisine boşaltıldıktan sonra üstüne 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı toz şeker ve 750 miligram kadar da su eklenmeli ve şeker ile tuz tamamen eriyene kadar hızlı bir şekilde çalkalanmalıdır. Daha sonra ağzı sıkıca kapatılarak hiçbir şekilde ışık almayacak bir yere konulmalı ve 10 gün boyunca burada bekletilmelidir.

Elma Sirkesi Tarifi

10. günün sonunda konulduğu yerden alınan karışım daha rahat kullanılabilmesi açısından minik cam şişelere dökülerek hazır hale getirilir.

Evde elma sirkesi yapımı için başka bir tarif de ünlü beslenme uzmanı İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun bizzat bulduğu elma sirkesi tarifidir. Bu tarif için gerekli olan malzemeler ise 8 adet doğal sarı ve kırmızı elma, 2 litre içme suyu, 2 yemek kaşığı kadar çiçek balı, 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ve 2 litrelik bir hacme sahip olan kaptır.

Tarifin uygulanış aşamaları için öncelikle elmaların kabukları ve sapları soyularak iç kısımlarındaki çekirdekleri çıkarılır. Daha sonra küçük küçük doğranarak bir kap içerisine alınır. Üstünü biraz geçecek miktarda su ile doldurulan kap içerisine daha sonra 2 yemek kaşığı çiçek balı ve 1 tatlı kaşığı kaya tuzu eklenir. Tüm malzemeler eklenip iyice karıştırıldıktan sonra üstüne bir tülbent konarak sıkıca bağlanır. Tülbent bağlamanın amacı karışımdaki bal nedeni ile böcek ya da sinek girmesini önleyebilmek içindir.

Elma Sirkesi Tarifi 1

Ağzı bağlanan karışım her gün bir kez karıştırılarak yaklaşık 1 ay boyunca bekletilir. Karışımın hazırlanışının 2. haftasından sonra ise haftada bir karıştırma işlemine devam etmek yeterlidir. 1. ayın sonunda sirke karışımının yüzeyinde ince bir tabaka halinde mantar görülebilir. Bu tabaka sirkenin artık hazır hale geldiğini gösterir. Eğer 1. ayın sonunda halen mantar tabakası olması gerektiği gibi görülemiyorsa, bir iki hafta daha sirke karışımının bekletilmesi gerekir.

Evde elma sirkesi hazırlarken bilinmesi gereken en önemli püf nokta; sirkenin kullanıma başlanmadan önce ne kadar uzun süre bekletilirse o kadar kaliteli olacağıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-elma-sirkesi-yapimi/