Evde Fitness

Fitness, kelime anlamı olarak sağlıklı ve fit bir vücut sağlamak için yapılan hareketler bütünü anlamına gelir. Genelde spor salonlarında özel aletler ile yapılan bu hareketler, kilo problemi olanların ilk olarak bu problemlerini yok etmeye yönelik yapılır.

Sonrasında ise vücudun toparlanması ve daha sıkı olmasına yönelik devam eder. Bu yazımızda sizlere evde spor yaparak zayıflama, evde fitness hareketleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Evde fitness yapmak, spor salonlarında yapılanlara göre hem avantajlı hem de dezavantajlıdır. En büyük dezavantajı, konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadan yapılmasıdır. Bu durum, kişinin farkında olmadan vücut kaslarına ya da kemiklerine zarar vermesine neden olabilir.

Evde fitness hareketlerine başlamadan önce mutlaka konu hakkında uzun bir araştırma yapılmalı, yapılan araştırmalar sonucunda kişinin kendisine göre bir program oluşturulmalıdır.

Bazı spor salonlarında, evde fitness egzersizleri için özel olarak programlar verilebiliyor. Eğer yakınınızda bir spor salonu varsa bu konuda bilgi alabilir, almak istediğiniz sonuca göre gerekli ise farklı beslenme programları da kullanarak istediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz.

Evde Fitness Hareketleri

Evde fitness hareketleri ile kısa sürede istediğiniz gibi bir vücuda ulaşabilirsiniz. Asıl fitness hareketlerine başlamadan önce ilk olarak ısınma hareketlerine başlamak gerekir. Isınma hareketleri için ilk olarak dik ayakta pozisyonda durun ve başınızı hafif öne eğin.

Evde Fitness Hareketleri

Bir ne bir arkaya sağa sola yavaşça başınızı eğin. Sonrasında 10 saniye kadar bekleyip kollarınızı gergin şekilde yukarı kaldırın ve tam baş üzerinde kenetleyin. Bu şekilde esneme hareketi yapın. Kollar bir şeye uzanır gibi öne doğru dik bir şekilde uzatılmışken sağ kolunuzu sol dirseğinize kenetleyin.

Bu şekilde başınızı bir sağa bir sola hafifçe çevirin. Hareketin tersini de yapın. Bel kısmının ısınması için ellerinizi belinize koyup ilk önce sağa doğru çember hareketi yapın, sonrasında hareketin tersini yapın. Bacak ısınma hareketleri için ilk olarak sağ bacağınızı öne uzatıp sol bacağınızı geri atın ve esneyin. Bu şekilde diğer ayak için de aynı hareketi uygulayın.

Evde Fitness Hareketleri 1

Isınma hareketlerinin ardından asıl fitness hareketlerine geçilebilir. Bunun için çalıştırmak istediğiniz kaslara uygun hareketleri belirlemek ile işe başlayın. Hareketleri belirledikten sonra set sayısı ve setlerde uygulanan hareket sayısını belirleyin. İlk olarak az sayıda başladığınız bu hareketleri alıştıktan sonra sayısını daha fazla olarak yapabilirsiniz. Asıl egzersizlere geçmeden önce mutlaka ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmeyin.

Evde Fitness Programı Erkek

Evde fitness programları erkek ve kadınlar için farklı şekillerde hazırlanır. Her ne kadar kadın, erkek eşit denilse de vücut ve spor ile ilgili bir durum söz konusu olduğunda bu eşitlikten söz etmek münkün değil. Erkeklere özel fitness programlarında genelde omuz geliştirme, kol kası geliştirme, karın kası ve göğüs kası geliştirmeye yönelik hareketler yapılmalıdır.

Evde Fitness Programı Erkek

Günlük ve haftalık özel programlarında genel vücudun yanında bu özel bölgelere ağırlık verilmesi gerekir. Isınma egzersizleri ve ilk dönemlerden sonra yavaş yavaş set sayısı arttırılarak egzersizlere devam edilebilir.

Evde Fitness Programı Kadın

Evde kadınlar için özel fitness programı hazırlanırken genelde kol, bacak, göğüs ve karın kaslarına yönelik hareketlere önem verilmeli. Özellikle bu bölgeler oluşan yağlanmaların önüne geçmek için kilo problemi olmasa bile özel bir diyet ile birlikte bu çalışmaların yapılmasında fayda vardır.

Evde Fitness Programı Kadın

 

En etkili şekilde evde fitness uygulaması için mutlaka yine bir uzmandan destek almak gerektiğini bildirmek isteriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-fitness/