Evde Kolay Gül Reçeli, Şerbeti, Şurubu ve Çayı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Oldukça bilindik ve sevilen çiçeklerden önde gelen gül, tür olarak gülgiller familyasından gelmektedir. Hem boyut olarak, hem şekil olarak, hem kokusu olarak bununla beraber renk olarak birbirinden çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle çiçekçilik mesleği için eğer eğer olmazsa olmaz ürünlerden biri olarak görülen gül; bir tek ekilerek değil başka müdahaleler yapılarak farklı ürünlerin de elde edilmesi mümkün hale gelmektedir.

Evde Kolay Gül Reçeli, Şerbeti, Şurubu ve Çayı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir? 1

Bahsi geçen ürünler; suyunun çıkartılmasıyla kullanılan organik gül suları, gül şarapları, gül sirkeleri, gül şurubu ve gül reçelleridir. Bunun haricinde yağı da çıkartılan güller, parfümeri ve kozmetik sektöründe de çoğunlukla kullanılabilmektedir. Her şeyin ötesinde; hangi alanda kullanılıyor olursa olsun güllerin içinde D vitamini, C vitamini, B3 vitamini ve A vitamini şeklinde içerikler ve daha birçok mineraller olduğundan gülün esenlik açısından sağladığı müthiş yararlar onu ciddi anlamda önemli bir ürün haline getirmektedir.

Özellikle gülle meydana getirilen ürünlerden önde gelen gül reçelinin de insan sağlığına çok faydalı tesirleri bulunmaktadır. Hem bağırsak hastalıklarına bununla beraber midede oluşan rahatsızlıklara organik ve iyileştirici bir ürün olarak tesir eden gül reçeli; bununla beraber karaciğerde oluşan rahatsızlıklar açısından da organik bir yardımcı ürün niteliğindedir.

Ciltte iltihaplı çıban oluşumunu engeller. Hamilelikte gül reçeli tüketmek sinirleri yatıştırır ve hamile kadının sağlıklı bir gebelik geçirmesini sağlar. Gül reçeli genel olarak lezzetiyle bilinir bir tek lezzetinin yanı sıra faydaları da vardır. Gül reçelinin en önemli yararı mide ve bağırsaklara iyi gelmesi… Ek olarak gül reçeli, karaciğer hastalıklarına da iyi gelir.

Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Gül yaprakları hangi renk ise reçelinizin rengi de o renk olacaktır. Bazı güller diğerlerine bakılırsa daha tatlı ya da acımsı tada haiz olabilir. Bunun için seçtiğiniz gül yaprakları reçelinizin hazzını ve rengini tesirinde bırakır. Gül yapraklarını tek tek ayıklayınız ve sudan geçiriniz.

Evde Kolay Gül Reçeli, Şerbeti, Şurubu ve Çayı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir? 2

3 gün süresince suyun içine yaprakları bekletiniz. Bu bekleme süresi isteğe bağlı olduğundan isterseniz beklemeden de yapabilirsiniz. 400 ml ılık su, bir tencereye alınır ve içerisinde gül yaprakları ile bir bardak şeker ilave edilerek kaynatılır. Bu sayede şeker ile gül yaprakları birbirileri ile özleşir. Balkon da bekletebilirsiniz bir tek buzdolabına koymayın.

Limonu çekirdekleri ile birlikte atarsanız daha hoş bir kokusu, tadı olacaktır. 20 dakika kadar kaynamaya bırakın. Bir taşım kaynadığında 5 dakika kadar kaynatmaya devam ediniz. Ilıdığında kavanozlara alarak serin bir yerde muhafaza edebilir, arzu ettiğiniz süre tüketebilirsiniz.

Gül Şerbeti Nasıl Yapılır?

Evde gül şerbeti yapımı için limonataya gül şurubu ilavesi, gül şurubuna soğuk su katılması, gül mayasının üzerine kaynamış şerbet dökülmesi şeklinde değişik şekilde hazırlama tarzları vardır. Bir bardak su eklenmiş gül mayası kavanozunu her gün çalkalayıp gölgede yedi gün, güneşte bir kaç gün bekletip gerektiğinde serbestleştirmek üzere şeker ilavesiyle şurup elde edenler de var. Ek olarak limon tuzu ve su eklenmiş gül yapraklarını on gün kadar güneşte tutulup gölgeye alınarak, şekerli suya bu karışımdan ilave edilip karıştırılarak da şerbet yapılabilir.

Evde Kolay Gül Reçeli, Şerbeti, Şurubu ve Çayı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir? 3

Gül mayası genişçe çelik ya da cam bir kabın içine alınır. Üzerine bir bardak şeker ile sekiz bardak kaynamış su ilave edildikten sonrasında maya eritilir. Hazırlarken kaynak suyu kullanmak daha iyi olabilir. Şeker miktarı gül mayası yapımında kullanılan şeker ve ağız hazzına bakılırsa değişiklik izah edebilir. Zira başlangıçta sekiz bardak değil bir litre kullanıp, keyfin bakarak, gerektikçe su miktarını arttırmakta yarar var.

Karışmasını sağlayarak şekerin erimesi sağlanır. Gül şerbeti cam bir sürahiye konulur. İstenirse gene tülbentle süzülebilir. Gül Şerbeti soğuk olarak, hatta buz ilavesiyle ikram edilir. Sunum öncesi istenirse toz karanfil ilave edilebilir. Kimi vakit daha kırmızı bir renk elde etmek için kırmızı güller ya da bir tatlı kaşığı kadar hibiskus bitkisinin yaprağı kullanılır.

Gül Şurubu Nasıl Yapılır?

Gül şurubu, çok eski zamanlarda Osmanlı mutfaklarında da son derece sık bir şekilde kullanılmaktaydı. Özellikle de tatlı ve içecek yapımında son derece yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. İtalyan ve Fransızların sorbesine kaynak olmuştur. Suyla seyreltilen şuruplar şerbete dönüştürülmüş olurlar. Hususi şerbet takımları kullanılarak meydana getirilen sunum misafire kıymet verildiğinin de işaretidir. Bu sebeple de Osmanlı tarihinde gül ve gül ürünlerinin son derece büyük bir önemi bulunmaktaydı.

Uzun yıllardır kullanılan ve Türk adetleri içinde yer edinen bir kültürel miras olan gül şurubu, çoğu zaman misafirlere ikram edilen serin ya da sıcak olarak servise sunulan bir şerbettir. Kişilerin belirli aşamalardan geçerek güllerin kalitesine bakılırsa oluşturmuş olduğu bu şurup, tat ve lezzet olarak da fazlaca etkili ve bir o denli da ilgi çekicidir.

Evde Kolay Gül Reçeli, Şerbeti, Şurubu ve Çayı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir? 4

Gül şurubunun yapılışı için, öncelikle bu iş için kullanılacak bir gül gerekiyor. Gül şurubunun yapılması için okka gülü denen güllerden gerekiyor. Baharın gelmesi ile rahatça bulabileceğiniz bu güller, kokusu ile etkisi altında bırakacak türden! Reçellik bir gül olarak sunulan bu gül, renksizdir ve rahat basit her yerde bulanamayabilir. Bunun yerine alternatif olarak kullanılan mayıs gülü, çok kokulu ve bir o denli da orijinal renklere sahiptir. Çoğu vakit pembe olanı tercih edilir. Böylece hem daha renkli, hem daha hoş bir kokuya haiz olur.

Görkemli kokusu, şahane görüntüsü ile gül ilk düşünüldüğünde duygusal anlamış olun olmazsa olmaz öğesi konumunda. Fakat düzgüsel olarak ki bu güzel bitkiyi yalnızca duygusal anlamış olan bir dekoru olarak kullanmıyoruz. Ülkemizde gül yoğun olarak yetiştiriliyor ve gülden birçok şey yapılıyor. Bilinmiş olduğu üzere gül çok faydalı bir nebat.

Bundan dolayı de gülden gül reçeli, gül suyu, gül şerbeti şeklinde birçok farklı gıda yapılıyor. Aynı şekilde gülün faydaları bir tek tüketerek de sağlanmıyor. Gülün belirli bölgelere belirli metotlar ile uygulanması sonucunda da müthiş bir iyileşme ortaya çıkıyor. Müthiş faydalara haiz olan bu gül bitkisi ülkemizde maksimum Isparta şehrinde yetiştiriliyor.

Hatta Türkiye gül mevzusunda çok şanslı bir memleket olduğundan bu güller çeşitli nedenler ile yurtdışına da ithal ediliyor. Bundan dolayı gülün hem ülkemizde bununla birlikte geleneğimizde yeri çok fakat çok büyük. O yüzden de tamamen organik olan ve tamamen çok büyük faydaları olan bu gülü tertipli olarak ve farklı şekillerde kullanmamızda yarar var.

Evde Kolay Gül Reçeli, Şerbeti, Şurubu ve Çayı Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir? 5

Günümüzde gül ile şerbet, yağ ve şurup yapımının yanı sıra aynı zamanda suyu, parfümü ve esansları da yapılmaktadır. Bu sayede kişiler bu mucizevi bitkiyi dilediği şekilde kullanabilme imkanına sahip olabilmektedir. gül, dünya üzerinde en çok görülen bir bitki çeşidi olmasına rağmen son derece özenli ve de dikkatli bir şekilde bakılması gereken bir bitki olmaktadır. Bu durum da, bu bitkinin ve bu bitkiden elde edilen ürünlerin son derece kıymetli olduğunu göstermektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-kolay-gul-receli-serbeti-surubu-ve-cayi-nasil-yapilir-malzemeleri-nelerdir/