Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür, elleri ve tırnakları güzelleştirmek için meydana getirilen bakım temizlik ve bakım işlemidir. İnsanoğlunun dış dünya ile maksimum temas eden uzuvları el ve ayaklarıdır. Bundan dolayı el ve ayaklar, asırlardır hanımların en çok önem verdiği güzellik noktalarından olmuşlardır.

 

Güzelliğe önem veren kadınlar için el ve tırnakların temiz, bakımlı ve güzel duyu görünmesi çok önemlidir. El ve tırnak bakımı çeşitli güzellik merkezlerinde yahut kuaförlerde yapılabilir. Sadece lüzumlu birkaç malzemeyi temin ederek el bakımı ve manikür yapımı evinizin rahatlığında, kendi kendinize de yapabilirsiniz.

Evde Manikür Nasıl Yapılır? 1

 

Hanımlar için güzel duyu görünümün vazgeçilmezi olan manikür, evde basit bir şekilde aşama haline getirilerek yapılabilir. Evde manikür yapımı için öncelikle manikür suyu hazırlayabilmek için ise 5 su bardağı kadar ılık su içerisine birkaç damla orijinal badem yağı ve 2 yemek kaşığı kadar da limon suyu ekleyerek tırnak etlerinizin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ellerinizi bu suda beklettikten iyice kurulayın.

Bu küçük deri parçası tırnak diplerinizde çeşitli enfeksiyonlardan korur. Görüntü açısından hastalık verici olabilseler de bu derilerin kesilmesi sağlıklı değildir. Bu nedenle kütiküllerinizi itici alet yardımı ile ve nazik hareketlerle geriye itebilirsiniz. Bu işlem için ek olarak hafifçe ıslattığınız kulak temizleme çubuklarını da kullanabilirsiniz.

Kütiküllerden daha sonra tırnak kenarlarında bulunan fazla deriyi manikür makası ile keserek alabilirsiniz. Bu işlem esnasında da makas ile çok derine inerek ölü derinin haricinde tırnak kenarlarındaki sağlıklı deriye zarar vermemeye çalışmalısınız.

Canlı derinin zarar gördüğü durumlarda o bölgede deri daha sert ve çıkıntılı olarak büyüyecektir. Ek olarak törpü işlemi esnasında törpüyü tırnak üzerinde her iki yöne de hareket ettirmek tırnak uçlarında küçük çatlaklara sebep olabilir. Bunun yerine tırnağın ortasına doğru tek yönlü hamleler yapmalısınız. Törpü işlemi sonucunda tırnak üstlerini kâğıt cila ile pürüzsüzleştirebilirsiniz.

Manikür işlemi tamamlandıktan ondan sonra oje sürmek için ellerinizin kremi veya gliserini iyice emmesi için otuz dakika kadar bekleyip ellerinizi sudan geçirin. Oje sürme işlemine geçmeden önce aseton yerine pamuğa sürülmüş olan birkaç damla elma sirkesi ile ojelerinizi çıkarmanız oldukça önemli olmaktadır.

Evde Manikür Nasıl Yapılır? 2

Böylelikle oje üzerinde kalan yağ ve diğer birikintiler oldukça kolay bir şekilde çıkabilmektedir. Ojenizi sürmeden önce yukarı aşağı sallamak yerine oje şişesini iki eliniz içinde çevirirseniz oje içinde hava kabarcıkları oluşturmayacak, böylece ojenizin kısa sürede bozulmasının önüne geçmiş olacaksınız. Ek olarak oje şişesinin ağzında biriken kurumuş oje kalıntıları da ojenin içine düşerek veya kapağın tam kapanmasına engel olarak ojenizin ömrünü kısaltır.

Bundan dolayı oje şişesini tertipli olarak temizlenmesi de ojenin uzun süre dayanmasını elde edecektir. Tırnaklarınızın sararmasına engel olmak ve ojenizin daha uzun süre daha muntazam bir biçimde kalması için ne olursa olsun bir baz uygulamalısınız. Oje bazının kuruduğundan emin olduktan daha sonra oje sürme işlemine geçebilirsiniz.

Oje sürerken fırçayı kütikül bölgesine değdirmemeye özen göstermelisiniz. Kütikül üzerine sürülen oje hem tırnağın nefes almasını engeller bununla beraber ojenin çabuk çıkmasına sebep olur. Oje sürerken tırnak uçlarına ve köşelere uyguladığınızdan da kati olmalısınız.

Evde Manikür Nasıl Yapılır? 3

Oje tamamen kuruduktan sonrasında oje koruyucu cilayı da gene tırnağın orta kısmından başlayarak uygulayın. Bu cila yardımıyla tırnaklarınız daha parlak görünür. Bununla beraber ojenin dökülme ihtimalini de azaltır. Ojenizi uzun süre kullanmak için bu cilayı iki üç günde bir yine uygulayabilirsiniz. Bütün bu işlemleri manikür nasıl yapılır resimli anlatım kaynaklarını inceleyerek de oldukça kolay bir şekilde yapabilme imkânına sahip olabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-manikur-nasil-yapilir/