Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? Oyun Hamuru Oyunları Nelerdir?

Hazır oyun hamurlarını hemen herkes bilir. Çocuklar hatta bazen büyükler oyun hamurları ile hem güzel vakit geçirirler hem de hayal dünyalarının heykellerini yaparlar. Oyun hamuru yapımı ve oynamanın çocuklar üzerinde etkisi sadece vakit geçirmenin ötesinde zihinsel gelişim, hayal gücünün gelişmesi, el parmak kaslarının kuvvetlenmesi ve el – beyin koordinasyonunun artması gibi gerçekten faydalı birçok özellikleri vardır.

Piyasada değişik boy ve ambalajlarda değişik renklerde oyun hamuru şekilleri bulabilirsiniz. Oyuncak mağazaları, kırtasiye dükkanı gibi yerlerde birçok çeşitlerini kolayca bulabilirsiniz. Şüphesiz her malın olduğu gibi oyun hamurlarının da bir fiyatı vardır ve bu bazen yüksek olabilir.

Ayrıca çocuklar evde ve oyun hamuru yapımı olsa iyi olur diye düşünüyorsunuz ama o saatte nereden bulacaksınız? İşte bu durumlarda evde oyun hamuru nasıl yapacağınızı bilirseniz kolayca ve oldukça ucuza oyun hamurunu kendiniz yapabilirsiniz.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Oyun hamuru yapımı kolay mı sorusunun birçok yanıtı vardır. Hemen en kolay evde oyun hamuru tarifinden başlayalım.

Evde oyun hamuru tarifi için önce gerekli malzemeler:

  • 2 su bardağı un
  • Yarım su bardağından biraz fazla su (gerekir ise ilave edilebilir ya da hamur kıvamı sulu ise ilave un katılır)
  • Yarım su bardağı tuz.
  • 3 çorba kaşığı kadar sıvı yağ (ayçiçeği yağı hatta bebe yağı bile olabilir)
  • Renkli hamur elde etmek istiyorsanız değişik renklerde gıda boyası (aktarlarda kolayca bulunur)

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? Oyun Hamuru Oyunları Nelerdir?

Oyun hamuru tarifi;

Hazırlanan malzemelerden sırası ile un, tuz yağ ve suyu yeterli büyüklükte bir plastik kaba aktarıp sabırla yoğurmaya başlayın. İstediğiniz kıvama göre biraz su veya un ilave edebilirsiniz ama eklediğiniz malzemelerden sonra mutlaka iyice yoğurmaya devam edin. Hamur özlenip istediğiniz yumuşaklıktaki kıvama gelince, kaç renk yapmak istiyorsanız ona göre keserek parçalara ayırın.

Renklendirme işi bu noktadan sonra yapılacaktır. Her bir hamur parçasına çay kaşığı ucu ile yavaş yavaş gıda boyası ekleyin ve o parçayı yoğurmaya,  rengin düzgün şekilde dağıldığından emin olana kadar yoğurun. Diğer renkler içinde aynı işlemleri yapın. Evde oyun hamuru yapımında dikkat edilecek nokta boyanın etrafa saçılmaması ve diğer renge başlamadan önce ki boyanın tamamen kaldırılmasıdır. Renkler bir birine karışır ise istediğiniz renkleri elde edemezsiniz.

Oyun hamurlarınız artık hazır. Siz ve çocuklar evde oyun hamuru yapımı ile oynamaya hazırsınız. İşiniz bittiğinde hamurları uygun boyutta naylon torbalara veya kavanozlara koyup daha sonraki oyuna kadar saklayabilirsiniz. Hamurları saklarken hamurların hava ile temasını engellemek gerekir. Yoksa bir süre sonra kuruyup sertleşecektir.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? Oyun Hamuru Oyunları Nelerdir? 1

Bir diğer yöntem de aynı malzemeler ile ama farklı olarak hamurun ilk olarak hazırlandığı aşamada içinde az miktar su konmuş kapta ateş üzerinde bir miktar pişirilmesi şekline olabilir. Pişirme aşamasında hamuru uygun bir büyük ahşap kaşık gibi bir araçla süreli yuvarlayıp bir çeşit yoğurmaya devam etmeniz önerilir. Pişirme yöntemi şüphesiz daha fazla vakit alır ve biraz zordur. Bu fazladan uğraşının karşılığında daha uzun ömürlü ve daha iyi kıvamda evde hazırlanmış oyun hamurlarınız olacaktır. Renklendirme işleri hamur ateşten indirilip yeterince soğuduktan sonra aynen pişirmeden yapılan yöntemdeki gibi olacaktır.

Evde oyun hamuru yapmanın dikkat çekici bir özelliği daha vardır.  Pahalı ve marka olanlar dışında merdiven altı üretimden gelen ve kolayca kalitesini test edilemeyen oyun hamurlarında gelebilecek zararlı bileşenlerden çocuklarımızı korur. Özellikle katılan boyalarda ve uzun süre elastikiyet kazandıran katkılarda zararlı maddeler olabilir. Evde oyun hamuru yapılmasını bilirseniz bu türden tehlikelerden uzak durabilirsiniz.

Oyun Hamuru Oyunları

Oyun hamuru ile oynamanın birçok yolu vardır. Oyun hamuru ile ne yapılabilir demeyin. Temel şekilleri yapmanın haricinde bunların birbirleriyle olabilecek kombinasyonları inanılmaz sayıda oyun hamuru şekilleri olabilir.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? Oyun Hamuru Oyunları Nelerdir? 3

Evde oyun hamuru oyunlarını bir süre çocuğunuzla beraber oynamanız tavsiye edilir. Bu sayede ebeveyn çocuk ilişkisinde pozitif katkıları olacaktır. Çocuk küçük yaşta ise öncelikle oyun hamuru ile değişik büyüklükte parçalar oluşturun. Kare, dikdörtgen, daire, üçgen gibi basit şekillerden küre, silindir, piramit gibi 3 boyutlu oyun hamurundan şekiller yapın.

Yaptığınız şeklilerin isimlerini sürekli tekrarlayın ve sadece şeklin ismini söyleyerek çocuğun o şekli yapmasına fırsat verin. Şekillerin ne kadar düzgün olduğu ile pek ilgilenmeyin. Becerisi arttıkça daha düzgün şekiller zaten kendisi yapacaktır. Şekiller ve isimleri konusunda bir fikri olacaktır. Daha sonrasında yıldız veya daha kompleks şekillere geçersiniz.  Oyunda ilerledikçe birkaç ana geometrik şeklin bir birleriyle birleştiği daha karmaşık şekiller yapın. Onlara isimler verin.

Önemli olanın ne kadar güzel şekiller yapmak olmadığını, önemli olanın öğrenmekten öte çocuğun keyif alması,  oyun hamuru şekilleri arasındaki fark ve ilişkileri keşfetmesi olduğunu unutmayın.  Onunla beraber oynayın ama esas oyuncunun çocuğun kendisi olduğunu unutmayın. Yapamıyor diye onun yerine şekilleri siz yapmayın. Sıkıldığını hissederseniz başka bir faaliyete geçin. Esas olanın iyi vakit geçirmek olduğunu hep hatırlayın.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? Oyun Hamuru Oyunları Nelerdir? 4

Oyun Hamuru İle Neler Yapılır?

Evde oyun hamurları oyunları için mevcut kurabiye kalıplarınız kadar hazır satılan plastik oyun hamuru kalıplarını da kullanabilirsiniz. Çok enteresan farklı şekil veya eşya formunda oyun hamurundan kesilmiş parçalarla uğraşmak çok keyif verici olacaktır. Elde edilen şekil ve desenleri birbiri ile kombine ederek çok daha zengin çeşitlere ulaşabilmek mümkündür.

Evde oyun hamurları oyunları için bir seçenekte para veya üzerinde 3 boyutlu benzer şekiller olan cisimler ile düzünce açılmış oyun hamurlarının üzerinde rölyef desenler oluşturmak olabilir. En başta madeni para olmak üzere çevremizde bastırıp üzerindeki deseni alabileceğimiz birçok nesne bulabilirsiniz.

Hatta evdeki kişilerin parmak izlerini alıp onları incelemek bile başlı başına bir eğlence olacaktır. Oyun hamurundan şekiller üreterek farklı modeller yapmak artık çocuğun hayal gücüne kalacaktır.

Yaş daha da ilerleyip çocuğun ellerine tamamen hakim olduğu dönemlerde iseniz çocuğa tüm inisiyatifi verin.  Ne diliyor ise onu yapmasına izin verin. Onunla beraber oynak değil ama arada görüşünüzü söyleyerek çocuğu teşvik edin.  Çocuk artık oyun hamurları ile küçük hayvancıklardan çiçeğe, çeşitli eşyalara birçok oyun hamuru şekilleri yapmaya başlayabilecektir.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? Oyun Hamuru Oyunları Nelerdir? 5

Bazı çocuklar daha farklıdır ve bilinen objeler yerine kendi hayallerindeki figürleri hatta soyut fikirleri oyun hamurları ile yapmaya başlarlar. Uyun hamurlarının aynı zamanda heykel gibi plastik sanatların başlangıç aşaması gibi olabileceğini unutmayın. Çocukta varsa bu konudaki yeteneklerinin önüne geçmeyin ve hep destek olun. Bırakın yaratıcılığını ortaya koysunlar.

Belli yaşa gelmiş çocuklarla oyun hamurundan şekiller yapmayı beraber deneyin. Oynaması kadar oyun hamuru yapımı da çok eğlenceli olabilir. Hatta çocuk kendisinin tamda istediği yumuşaklık, ve kıvamda, istediği renklerde kendi hazırladığı evde hazırlanan oyun hamurları ile çok daha keyifle oynayacaktır.

Çocuğunuzla birlikte oyun hamuru videoları izleyerek hem onun ufkunu genişletebilir hem de birlikte zevkli zaman geçirebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-oyun-hamuru-nasil-yapilir-oyun-hamuru-oyunlari-nelerdir/