Evde Pareo Nasıl Yapılır?

Pareo her ne kadar dolayarak kullandığımız basit bir kumaş gibi görünse de, çeşitli değişikliklerle bu basit kumaşları şık bir kıyafete dönüştürmek mümkün.

Bu şık kıyafetler için tonlarca para ödemenize de gerek yok. Basit yöntemlerle birkaç ufak dokunuşla siz de tatillerde giymek için evinizde kullanmadığınız şal vb. kumaşlarınızdan çok şık pareolar yapabilirsiniz. Peki evde pareo nasıl yapılır?

Etek pareo:

Uygun ebatlarda bir şalı elimize alıyoruz. Tam ortasından kesiyoruz. Göz kararı çok milimetrik hesaplar yapmadan tam dikdörtgen olan kumaşa bel olacak kısımdan biraz daraltıp vücut hattı veriyoruz. Sadece kenarın belden diz üzerine kadar olan kısmını dikiyoruz.

Sıra geldi bele lastik dikmeye. Herhangi bir kemer lastiğini alıp bel kısmından dikiyoruz. Pareonuzu süslemek tamamen sizin kişisel zevkinize kalmış. Kimi süslü püslü sever kimi sade bir kumaş. Ve işte etek pareomuz giyilmeye hazırdır.

Elbise Pareo:

İstediğimiz herhangi bir kumaşı alıp kendi enimize ve boyumuza uygun ölçülerde dikdörtgen şeklinde kesiyoruz. Sonra kenarlarını yarımşar santim içe katlayıp dikiyoruz. Kumaşımızı ikiye katlıyoruz. Tam ortasından kendi ölçülerimize göre v şeklinde bir boyun kesiyoruz. Daha sonra kestiğimiz yerlerden de yarımşar santim içe katlayıp dikiyoruz.

Evde Pareo Nasıl Yapılır? 1

Sonrasında iki seçeneğimiz var isterseniz bel hizanızdan işaretleyip oradan lastik dikebilirsiniz. Ya da uygun bir kuşak ayarlayıp hiç dikmeden bel hizanızdan kuşakla bağlayabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize kalmış. Pareonuzun süslemesi de yine sizin kişisel zevk ve tercihlerinize kalmış. Tüm bu işlemlerden sonra elbise pareomuz giyilmeye hazır.

Biz örnek olması amacıyla iki örnek verdik. Kendi zevklerinize göre bu modellerde değişiklikler yapabilirsiniz. Üzerine ekleyeceğiniz ufak detaylarla daha da şık hale getirebilirsiniz. Harika pareolarınızla sıcak kumlarda iyi tatiller.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-pareo-nasil-yapilir/