Evde Pratik Yoğurt Yapımı

Yoğurt bir süt ürünüdür. Sütün fermente edilmesi ile elde edilir. Yoğurt son derece sağlıklı ve besleyici bir gıdadır. Ancak hazır yoğurt yapımı sırasında uzun süre dayanması için yoğurtlara bir takım ek koruyucular konulabilmektedir.

Hazır yoğurtlar fabrikasyon olarak üretildiğinden içeriği, kullanılan süt ve ürünler hakkında da kesin ve güvenilir bilgilere ne yazık ki sahip olunamamaktadır. Bu nedenle evde yoğurt yapımı yoğurdu sağlıklı olarak tüketebilmek için iyi bir alternatiftir. İşte evde yoğurt yapımı yoğurt nasıl yapılır, evde yoğurt nasıl mayalanır yoğurt nasıl yapılıyor sorularınıza cevap olabilecek ev yapımı yoğurt tarifi.

Evde yoğurt yapımı için gerekli olan malzemeler

Evde yoğurt yapma sanıldığı kadar zahmetli değildir. Yoğurt yapmak için ihtiyacımız olan sadece birkaç malzeme bulunmaktadır. İşte yoğurt tarifi için gereken malzemeler

Evde yoğurt yapımı

 • 1 litre süt (yoğurt yapımı için tercihe göre keçi veya inek sütü kullanabilirsiniz. )
 • 1- 2 yemek kaşığı yoğurt ( mayalamak için kullanılacaktır.)
 • Yoğurt nasıl yapılır?

  Sütten yoğurt nasıl yapılır hep birlikte aşama aşama görelim:

 • Öncelikle 1 litre sütü bir tencereye boşaltıyoruz. Ve taşmaması için orta ateşte kaynatıyoruz.
 • Süt iyice kaynadıktan sonra bir süre soğumaya bırakıyoruz. Sütün ideal sıcaklığı parmağımızı değdirebileceğimiz ama yakmayacak sıcaklıktır. Bunu da parmağımızı 10 saniye değdirebiliyorsak ideal sıcaklıktadır şeklinde tespit edebiliriz. Evde puf yapımı için bu püf noktası kullanılabilir.
 • Bir kâseye 1 ya da 2 yemek kaşığı yoğurdu alıyoruz ve içine ideal ılıklığa gelmiş sütümüzden bir kaşık alarak karıştırıyoruz. Ardından birkaç kaşık daha bu işleme devam edip, bu karışımı sütümüzün içerisine döküp güzelce karıştırıyoruz.
 • Yoğurt için hazırladığımız kaplara veya kavanozlara sütümüzü döküyoruz. Kapaklarını kapatmadan üzerlerini bir tülbentle örtüyoruz sonra da güzelce sıcak tutacak şekilde bir bez veya battaniye ile sarıyoruz.
 • Bu şekilde sarılı olarak ortalama 5-6 saat kadar bekletip sonra açıyoruz ve buzdolabına kaldırıyoruz.

  Foça yoğurdu maya olarak kullanılarak onun lezzetine yakın bir yoğurt elde edebilirsiniz. Veya probiyotik yoğurt ile mayalayarak probiyotik özellikte yoğurt yapabilirsiniz. Sık sorulan sorulardan birisi de keçi sütünden yoğurt nasıl yapılır.

  Yoğurt yapım aşamaları aynıdır. İstediğiniz sütü tercih ederek bu uygulamaları yapabilirsiniz. Yoğurt nasıl yapılır hep birlikte öğrendik. Siz de evde artık yoğurt yapımı adımlarını takip ederek kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz. Afiyet olsun

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-pratik-yogurt-yapimi/