Evde Ruj Yapımı

Kadınlar yüzyıllardır güzellikleri için çeşitli malzemeler kullanmaktadırlar. Güzelliklerini ön plana çıkarmak için doğal veya kimyasal içerikli ürünlerden asla vazgeçmemiş ve değişken yapısı ile bu serüveni uzatmışlardır.  Doğal ruj yapımı sanıldığı kadar zor değildir evde bulabileceğiniz veya alabileceğiniz ürünler ile kolay şekilde hazırlayabileceksiniz.

Ruj yapmak için farklı ve özel bir tarife de gerek yok basit şekilde uygulayarak memnun kalacağınız ruj yapımı tarifini kayıt defterinize ekleyerek sürekli kolay şekilde yapabileceksiniz. Çeşitli kimyasal işlemlere maruz kalmış rujları kullanmak yerine evde hazırlayacağınız basit taktikler ile ruj yaparak hem sağlığınıza hem de bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Evde yapacağınız sağlıklı doğal ruj kimyasal içerikli rujlar ile aynı etkiye ve aynı şekle sahiptir.  Sadece evde yapmış olduğunuz rujlar diğerlerine göre çok daha sağlıklı ve hijyeniktir.

Onlarca farklı renkte üretilen rujları evde de üretmek mümkündür. Evde ruj yapımı için yapılması gereken şeyler;

  • Vazelin
  • Bal mumu
  • Gliserin
  • Sizin beğeneceğiniz gıda boyası
  • Vanilya evde kolayca ruj yapmanıza yetecek malzemelerdir

Hazırlanışı: Ruj nasıl yapılır merak ediyor musunuz?

  • Yukarıda ki  malzemeleri bir yere alın ve vazelini bir kap içinde eritin.
  • Vazelinin içine sizin seçtiğiniz gıda boyasını ve gliserini katın.
  • Arkasından vanilyayı da ekleyip homojen olana kadar karıştırın.
  • Ölçüler birer çay kaşığı olacaktır. Vazelin ana madde olduğu için 100 gram seçilebilir.
  • Daha sonra homojen olarak karıştırdığınız bu karışımı buz dolabına atarak 30 dakika bekletin.Rujunuz hazırdır.

ruj yapimi

Dudak Nemlendiricisi Yapımı:

İsterseniz dudak nemlendirici de kullanabilirsiniz. Bunun için bir kaba eski rujlarınızı da yeni bir renk ortaya çıkarmak üzere kullanabilirsiniz. Dudak nemlendirici vazelin yerine kullanılabilir. Dudak nemlendirici ve eski rujlarınızı bir fön makinesi ile eriterek karışımı sağlayabilirsiniz. Birkaç dakika içinde rujunuz hazır olacaktır.

Pastel Boya ile Ruj Yapımı:

İsterseniz pastel resim boyalarını kullanarak da evde ruj yapabilirsiniz. Bunun için seçtiğiniz pastel boyaların hangi renkte olması gerektiğine karar verin. Ve pastel boyanızı Fön makinesi ile eritin ve içine bir çay kaşığı zeytin yağı ekleyin. İyice eriyen bu karışım buz dolabına alınıp dondurulur. Daha sonra istediğiniz renkte evde hazırladığınız rujunuzu kullanabilirsiniz. Dilerseniz zeytinyağı yerine vazelin de kullanabilirsiniz. Bu şekilde ve evinizde kolay şekilde doğal bir ruj yapabileceksiniz.  Ruj yapmak hem eğlenceli hem de pratik bir işlemdir. Hem eski rujlarınızı kolay şekilde değerlendireceksiniz hem de rujlarınıza harcamış olduğunuz parayı biriktireceksiniz.

pastel boya ile ruj yapimi

Kırmızı Turp ile Ruj Yapımı:

Doğal ruj yapımı için pahalı ürünlere gerek yok. Doğal malzemeler ile bunu sağlayabilirsiniz. Ruj yapımı malzemeleri ise elinizin altında her zaman bulunan vanilya, gliserin, balmumu, gıda boyası ve eski rujlarınızdır.  Bu malzemeler ile hazırlayabileceğiniz gibi kırmızı turbun suyu ile de hazırlayabilirsiniz. Kırmızı turp suyunu çıkararak içine 3 kaşık Hindistan cevizi yağı ve bir kaşık hakiki bal katarak oluşturduğunuz karışımı buzdolabında dondurabilirsiniz. Sadece 10 dakikanızı alacak bu yöntemle evde ruj yapabilirsiniz. Balmumu gliserin ve gıda boyasına vanilya ekleyerek birbiri içerisine iyice karıştırıp erittikten sonra birkaç damla zeytinyağı ilave edip karışıma devam edin. Daha sonra bu karışımı dolaba alıp 10 dakika bekletin. Karışım ruj kıvamına kadar sert hale gelince kullanıma hazır demektir. Pahalı rujlara bir ton para vermek yerine çok ucuz malzemelerde doğal yollardan evde ruj yapımı sizleri hem mutlu edecektir hem de gereksiz masraftan kurtaracaktır. Doğal dudak nemlendirici yapmak için yine vazelin ve zeytinyağına dilediğiniz gıda boyası ve gliserini karıştırarak dudakların daha nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Doğanın bizlere vermiş olduğu ürünler ile güzelliğimize güzellik katmak bu kadar basittir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-ruj-yapimi/