Evde Sabun Yapımı ve Püf Noktaları

Evde sabun yapmak pek çoğumuzun aklına fazla gelmeyen bir iştir. Endüstrinin gelişmesinden sonra zaten böyle bir ihtiyaç da kalmamıştır. Oysa durum tam olarak böyle değil. Öyle ki, aslında kimya sanayinin bize sunduğu sabunların neredeyse tamamı kimyasal özellikleri çok ağır olan ürünlerdir. Ve bizler uzun zaman sabun yapmak adına pek bilgi ve deneyime sahip değiliz. Günümüzde çok az kişi evde sabun yapımı tarifi hakkında bilgi sahibidir. Dolayısıyla evde sabun yapımı malzemeleri de fikrimiz olan bir husus değildir. Mesela sabunun içinde hangi bileşenler vardır dediğimizde yağ ile yapıldığını öğreniriz ancak, evde sabun yapımında hangi yağ kullanılır? Bunu öğrenecek çok sağlıklı bir kaynak yoktur. Bu sayfamızda size el yapımı sabun elde etmenin püf noktalarından bahsedeğiz.

Evde Doğal Sabun Yapımı

Esasında evde sabun yapımı tarifi oldukça basittir. Doğru malzemeleri, doğru oranlarda bir araya getirdiğinizde mükemmel bir ev yapımı sabuna kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak söylediğimiz gibi evde sabun yapımı malzemeleri mutlaka doğru olmalıdır. Şimdi bu noktada çıkan sorunların ilki olan, evde sabun yapımında hangi yağ kullanılır? Sorusunu cevaplayalım.

El yapımı sabun yaparken, iki ana bileşen mevcuttur. Bunlardan birisi asidik, diğeri bazik olan ürünlerdir. Bazlara doğada kolayca ulaşmak mümkün değildir. Özellikle sabun yapacak reaksiyona yol açacak baz ürünü ancak kimyasal olarak tedarik edebiliriz. Bu noktada iki kimyasal mevcuttur. Soyum Hidroksit ve Potasyum Hidroksit. Her iki madde de kimyasaldır ve sağlığa zararlı olabilir. Bu nedenle özellikle potasyum hidroksit her yerde kolaylıkla bulunmaya bilir. Ancak Katı sabun yapımında kullanılan Sodyum Hidroksit, hemen her temizlik malzemesi satıcısında bulunabilir, hatta bazı marketlerde dahi bulunur. Tabii bazı eczaneler ve kimyasal ürün satıcılarında da sodyum hidroksit olarak satın alınabilir. Beyaz toz biçiminde bir maddedir, çözelti halinde kullanılacaktır.

Bazik unsurun karşılığında, reaksiyona girebilmesi için asidik bir unsur gereklidir. Bu noktada yağların asidik etkisinden faydalanmak mümkündür. İşte evde sabun yapımı tarifi içerisinde en can alıcı unsur olan, evde sabun yapımı malzemeleri başlığının birinci sorusu, evde sabun yapımında hangi yağ kullanılır a cevap bu noktada ortaya çıkmaktadır. El yapımı sabun yaparken zeytinyağı kullanılmalıdır. Çünkü, fabrikasyon olmayan ve asitliği sabun yapımına en uygun olan yağ, zeytinyağıdır.

Evde Sabun Yapımı ve Püf Noktaları 1

Sabun Yapımı Malzemeleri

Sabun yapımında yalnızca asit ve baz kullanılarak da sonuca ulaşılabilir. Ancak elde edilen sabun, kokusuz olacağından, pek çoğumuz sabuna esans verecek bazı unsurlar ekleriz. Tabii bunun yanında cilde iyi gelen bitkisel unsurları da sabuna eklemek mümkündür. Bu noktada biz, cilt besleyici ve portakal kokulu bir sabun yapmayı deneyelim. Bunun için malzemeler

 • 300ml zeytinyağı
 • 2 Çorba kaşığı Sodyum hidroksit
 • 5ml portakal yağı
 • 5ml defne yağı
 • 5 ml badem yağı
 • Bu unsurlar sabunumuzun içeriğini oluşturacaktır. Tabii sabunu imal ederken araç ve gereçler de kullanacağız. En az 2 adet 500ml cam kap ve sabunu kalıp yapabileceğimiz yine cam veya ısıya dayanıklı plastik kap gerekli olacaktır.

  Evde Sabun Yapımı ve Püf Noktaları 2

  Bu noktada evde sabun yapımı tarifi, evde sabun yapımı malzemeleri bir araya getirildikten sonra son derecede basittir. Evde sabun yapımında hangi yağ kullanılır? Sorusunu da bildiğimize göre, el yapımı sabun yapmaya başlayabiliriz.

  Öncelikle sodyum hidroksiti bir cam kapta 50ml olacak biçimde su ile karıştıralım. Daha sonra bu çözeltiyi zeytinyağı ile karıştıralım ve diğer uçucu yağlarımızı ekleyelim. Karışım pelte kıvamına geldiğinde kalıba alıp, buzdolabında 2 gün bekleteceğiz. Sabunumuz hazır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-sabun-yapimi-ve-puf-noktalari/