Evde Sabun Yapımı

Evde Sabun Yapımı
Rengarenk görüntüsü, hayal gücüne hitap eden şekilleri ve sadece elleri değil, değdiği her yeri temizlik ve farahlık kokusuna boğan sabun, çoğunlukla hazır olarak aldığımız bir temizlik maddesi. Temizleme özelliği, suyu çeken ince bir tabaka ile yağ parçacıklarını sarabilme yeteneğinden kaynaklanır. Pompei’deki lav örtüsü altında kalan toprakta bulunan sabun kalıpları göz önüne alınırsa, bu renkli ve mis kokulu temizleme kalıplarının doğuşu neredeyse insanlık tarihiyle paralel diyebiliriz.

Modern sabun yapımı, 19. yüzyılda Fransız kimyageri, Eugène Chevreul’ün sabunun bir yağ asidi tuzu olduğunu göstermesinden sonra gelişmeye başlamıştır. Sabunun hammaddesi her ne kadar sabit olsa da; şekiller, renkler ve yaratıcılık konusunda sabun kalıpları her türlü buluşa açık. Sabun temizleme vazifesinin yanı sıra göze de hitap eden yapısıyla, üretme ve tasarlama konusunda yetenekli olanları da cezbeden bir hammadde diyebiliriz. Ana maddeyi alın, istediğiniz şekli ve rengi verin, istediğiniz kokuyu gövdesine hapsedin ve banyonuzu, lavabolarınızı, küvetlerinizi, gardroplarınızı  bu mis kokulu kalıplara teslim edin. Hayal etmesi bile güzel değil mi?

Evde-Sabun-Yapımı1

 

Sabun yapımı oldukça basit ve bir o kadar da keyifli ve eğlendirici bir deneyim. Evde kendi sabunlarınızı yapmak isterseniz, size seve seve yardımcı olabiliriz.

Sabun Nasıl Yapılır ?

Sabununuzu kendiniz yapmak istiyorsanız ilkin sabun yapımı malzemelerini temin etmeniz gerekecek. Sabun kalıpları oluşturmanın ilk yolu bu zira.

Sabun yapımı malzemeleri:

 • Sabun bazı
 • Sabun boyası
 • Esans
 • Silikon kalıplar
 • Eviniz mis gibi sabun koksun…

  Sabun yapımı denilince, akla ilk olarak zeytinyağı, çiçek yağı, kostik ve buna benzer maddeler geliyor olmalı; ancak ilk kez sabun yapacaksanız, bu sizin ilk deneyiminiz olacaksa, malzeme oranlarını tutturamama riskiniz olduğunu bilmelisiniz. Yeni başlayacaksanız, daha kolay, bir yöntem önerebiliriz.

 • Evde Sabun Yapımı için sabun bazını çok düşük ısıda yavaş yavaş eritin. Bunun için benmari yöntemi yahut mikrodalga fırın kullanabilirsiniz. Sabun bazı yaklaşık 60 derecede erir. Daha yüksek ısıya gerek yok. Eğer gliserinli sabun bazı kullanacaksanız, erime aşamasında kabın ağzını kapalı tutun. Gliserinli sabun erirken su kaybeder, bu da sabunun sonradan terleme yapmasına, terleme yapması da sabunun üzerinde baloncuk oluşmasına sebep olur.
 • Sabun bazı eridikten sonra, sabun boyası ile renk verin. Birkaç damla boya yeterli gelir. İstediğiniz rengi görene kadar damlatın ve sonra durun!
 • Renk verme işleminiz bitince, esans yardımıyla istediğiniz kokuyu verin. Bu işlem de bitince, karışımınızı silikon kalıplara boşaltın. Bu esnada köpürme olursa, bir miktar kolonya sıkıp köpürmenin önüne geçebilirsiniz.
 • Kalıplara boşalttığınız sabunlar, en geç 30 dakika içinde donacaklardır.
 • Sabun yapımı bu kadar basit. Bundan sonra iş, sabunlarınızı kullanmaya, hediye etmeye yahut satışını yapmaya kalıyor.
  Sabun yapımı için biraz bütçe ve biraz zaman ayırmak yeterli oluyor. Hem dinlendiren hem de dilerseniz para kazandıran çok eğlenceli bir iş sabun yapımı. 

  Evde-Sabun-Yapımı3

  Evde-Sabun-Yapımı4
  Evde-Sabun-Yapımı5
  Evde-Sabun-Yapımı6

  Evde Sabun Yapımı 1

  Evde-Sabun-Yapımı8
  Evde-Sabun-Yapımı9

  Sabun Yapımı Malzemeleri

  Sabun yapımı için gerekli malzemeleri bir kez daha gözden geçirelim. Hazır sabun bazı, koku vermesi için lavanta yağı, gül yağı, yasemin yağı yahut istediğiniz herhangi bir yağ veya esans, gıda boyası ya da sabun boyası, iki adat kap (benmari için), karıştırmak için kaşık, sabun kalıpları, spreyli alkol ya da kolonya.

  Sabun Kalıpları
  Sabun elde etmek için sabun kalıplarına da ihtiyaç var. Ayıcıklar, tavşanlar, çiçekler, ağaçlar, kalpler, bebekler, müzik aletleri, baykuş, bindallı, çapa… Kısaca aklınıza gelen hemen hemen her şeyin bir kalıbı var. Bu çeşit çeşit sabun kalıplarını internet yoluyla kolayca temin edebilirsiniz. Ortalama 15 ila 30 TL arasında fiyatlarla online satışa sunulan bu yaratıcı sabun kalıplarına sahip olmak, size çeşitli boy, ebat ve biçimlerde neşeli ve eğlenceli sabunlar kazandıracak.

  Evde-Sabun-Yapımı2

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-sabun-yapimi/