Evde Saç Bakımı

Saçlarımız dış görüntümüzün en önemli ve özel parçasıdır. Saçlar güzel ve bakımlı olduğunda hem kendimizi daha güzel hem de daha özgüvenli hissederiz. Saçlar zaman içinde boyayla, fönle, maşayla, solüsyonlarla, renk açıcılarla yıpranır; doğal nemini, yağını, ışıltısını ve elastikiyetini kaybeder. Kuruyan, cansızlaşan, matlaşan, soluk ve söz dinlemeyen saçlar hem dış görüntüyü hem de psikolojiyi olumsuz yönde etkiler. Düzenli yaptırılan saç bakımı ile saçlar beslenir, canlanır, dirençli ve uzun ömürlü olur. Saç bakımı için zaman ve yüksek bedeller harcamak istemiyorsanız kolayı var. Saç bakımı evde de yapılabilir. Aktarlardan temin edilecek malzemelerle saç bakım maskeleri ve doğal saç bakımı karışımları hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda size vereceğimiz formüller eminiz ki işinize yarayacak. 

Saçlar sadece belirli aralıklarla yıkanmakla ihtiyaç duyduğu bakım desteğini alamaz. Belli dönemler gelir üzülürüz, sıkılırız, işimiz başımızdan aşkın hale gelir, çok fazla güneşe, klora, kirli havaya maruz kalırız, gerekli ve yeterli vitamin ve mineralleri alamayız, saçlarımızın rengini çok sık değiştiririz, düzleştirici ile her gün saç düzleştiririz, her gün bukle bukle saçları maşalara dolarız ve sonuç; kırılmış, uçları çatlamış, matlaşmış, soluklaşmış, doğal dalgasını ve kıvraklığını yitirmiş, kopan, dökülen, yorgun ve mutsuz saçlar olarak bizi çaresiz bırakır. İşte o zaman saçlarımızı epeydir ihmal ettiğimizi hatırlarız. Saç telleri de depoladıkları keratin, nem, yağ, dirilik ve parlaklığı belli bir süreye kadar muhafaza eder. O süre geçtikten sonra saçlar da ferini yitirir ve alarm çalmaya başlar. Ama endişeye mahal yok. Doğanın kucağında yetişen envai çeşit bitki, çiçek ve ot sayesinde; mutfakta her an el altında olan doğal malzemeleri de kullanarak yapılacak karışımlarla saçları yeniden ayağa kaldırmak, eski canlılık ve diriliklerini yeniden kazandırmak hiç de zor değil. Birbirinden farklı bir sürü saç bakım maskesi var.  Bu malzemeleri kullanarak saça bakım nasıl yapılır bir göz atalım…

sac bakimi

 

 • Her kadın saçlarının dolgun ve hacimli görünmesini arzu eder. Saçlarınızın hacimli gözükmesini istiyorsanız kuaförünüzden saçlarınızı daha gür gösterecek bir modelde kesim yapmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca saç uçlarına  jöle sürmek de saçları daha tok ve hacimli gösterir.
 • Saçlarınızı kuruturken başınızı öne eğerek kurutun. Bu şekilde saçların havalanmasını ve altta kalan saçların kabarmasını sağlamış olursunuz. En üstte kalan kısımları ise en son kurutun.
 • Uzun saç bakımı biraz zahmetlidir ve zaman ayırmayı gerektirir. Ama haftada 1 kez 1 saati ayırarak yapılacak uzun saç bakımı ile saçlarda meydana gelecek hasar önceden önlenmiş olur.
 • Saç spreyi kullanırken püskürtücü kısmı saçların üst tabakasına doğrudan sıkmayın. Bu sıkma yöntemi saçlarınızı basık ve yapışık gösterir.
 • Yüzünüzde belirgin ve derinleşmiş çizgi ve kırışıklıklar var ise, saçlarınızı koyu renk boyalarla boyamayın.
 • Su dalgası, yahut daha hareketli modeller saçları daha hacimli gösterir.
 • Saçtaki dalgaları uzun müddet muhafaza etmenin bir yolu da Hint yağı ile saç masajı yapmaktır. Masajdan sonra yağı hemen arıtmayın, tüm gece saçlarınızda kalsın. Sabah şampuanlayın.
 • Saçların sağlıklı ve hızlı uzaması, düzenli aralıklarla uçlarından kestirilmesi ile de ilişkilidir. Her 10-12 haftada bir kez saçlarınızı uçlarından kestirebilirsiniz.
 • Saçlarınız kuruysa özellikle uç kısımları çok çabuk çatallanır, kırılır ve hatta kopar. Bunu önlemek için jojoba yağı ile 4-5 damla kekik yağını karıştırın ve şampuandan önce saçlarınızda bir müddet bekletin.
 • 300 gram taze ısırgan otunu kökleriyle birlikte 3 litre suda yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatın, bu su ile saçlarınıza masaj yapın ve sonra şampuanlayın.
 • Saçların çabuk uzaması için 1 dilim taze zencefili blenderden geçirip kaynatın ve suyu ile 15 dakika boyunca saçlarınıza masaj yapın. Süre sonunda saçlarınızı şampuanlayın.
 • Parlak saçlar için son durulama suyuna 1 kaşık limon suyu ve sirke ekleyebilirsiniz.

Saçı yıpratan pek çok faktör var. İlk sıradaki faktörlerden birisi de boya. Saçları uzun yıllar boyunca boyatmak zaman içinde yıpranmalarına sebep olur. Ne kadar doğal içerikli olduğu söylenirse söylensin sonuçta boya boyadır. Belirli oranda kimyasal madde içeren saç boyaları zamanla saçlarda yıpranma meydana getirir. Ama saç bakım maskeleri ve boyalı saç bakımı için geliştirilmiş doğal formüllerle boyanın saçlar üzerinde bıraktığı kötü izler silinebilmektedir. Yıpranmış saç bakımı özel ürünler ve doğal malzemelerle son derece kolayca yapılabilir.

Boyalı saçların, ilk boyandığı an kadar parlak ve canlı kalabilmesi büyük oranda kullanılan şampuana bağlıdır. Güneş ışınlarının yoğun olarak düştüğü yaz mevsiminde saç rengi biraz açılır ve hatta solar. Bu durum saç maskesi, saç bakım ürünleri ve doğru şampuanlarla engellenebilir.

Boyalı saç bakımı her şampuanlamadan sonra iyi bir saç kremiyle de desteklenecek şekilde olmalıdır. Zira şampuanlar saçı temizlerken saçın rengini de hafifçe açarak soluklaştırabilirler. Şampuandan sonra kullanılacak krem, hem saç tellerini yumuşatarak kırılmalarını önleyecek, hem de saç renginin parlak şekilde muhafaza edilmesini sağlayacaktır.

Evde-saç-bakımı

Boyalı saç bakımı sadece direkt masaj ve bakım değil bazı önlemlerin alınmasını da gerektirecek bir disiplindir. Boyalı saçların zarar görmesini önlemek için güneşlenirken ve yüzerken özel ihtimam gerekir. Saçları klordan koruyacak özel ürünler kullanarak, şapka takarak, besleyici ve canlandırıcı bakım maskeleri yaparak boyalı saçlardaki ışıltıyı korumak mümkün.

Boyalı saç bakımı, saçların hangi renge boyandıkları ile de yakından ilişkilidir. Sözgelimi bakıma ve boya korumaya en fazla ihtiyaç duyan renklerden birisi de kızıldır. Kızıl renk saçtan her yıkamada akarak kısa bir süre sonra soluklaşır. Kızıl saçlara özel şampuan ve saç kremlerinden kullanmak bir nebze çözüm olabilir.

Kızıl ve koyu kahve gibi yoğun renklere boyatılmış saçlar için boya akmasını ve matlaşmayı önleyen ideal bir tarifi sizinle paylaşabiliriz:

 • Çeyrek su bardağı zeytinyağını küçük bir kap yahut cezvede ısıtıp, birkaç damla biberiye yağı ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize uygulayarak yaklaşık 45 dakika bekleyin ve ılık suyla saçlarınızı şampuanlayın.
 • Saçlarınız açık renk ise 2-3 adet kullanılmış bitki çayı poşetini 2 litre suya atın ve bu suyla banyo sonrası saçlarınızı durulayın. Ama saç renginizin açılmasını istemiyorsanız papatya çayı gibi renk açıcı nitelikte çaylardan uzak durun.
 • Güneşe çıkarken şapka takmayı ihmal etmeyin.
 • Kırılmaları önlemek için saçlarınızı boyama işleminden sonra geniş dişli taraklardan kullanın, fırça kullanmayın.
 • Protein, saç yapımı, onarımı ve parlaklığı için son derece önemli bir maddedir ve saçlar için çok önemlidir. Protein yüklü besinleri tüketmeye özen göstermek, her gün mutlaka yeteri kadar protein almak saç sağlığı ve güzelliği için elzemdir.
 • Boyalı saç bakımı hususunda bir önemli nokta da şudur ki, saçlar her gün değil gün aşırı, yani iki günde bir yıkandığında hem boya çabuk akmaz, hem de saçlardaki doğal yağın saç köklerini ve tellerini beslemesi sağlanmış olur.

Saçlar da canlıdır ve bazı faktörler yüzünden zaman içinde zayıflar, yıpranır, matlaşır, kırılır ve dökülür. İşte böyle durumlarda saçlar tedaviye ihtiyaç duyar. İhtimam ve bakım sayesinde yeniden eski parlaklığına kavuşabilen saçlar, sizden sürekli ilgi bekleyecektir. Bu ilgiyi, onları şımartarak, besleyerek verebilirsiniz. Bunun için saç bakımı şarttır. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz maskelerle saçlarınızı doğal bir koruma kalkanı ve dirençle donatmış olursunuz. Evde saç bakımı olur mu? demeyin.  Saç bakımı için neler yapılır neler… İşte size birkaç örnek…

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ile çeyrek çay bardağı misket limonu suyunu karıştırın ve haftada 1 kez saçlarınız uygulayın. Eğer saçlarınız çok elektrikleniyorsa,

1 çorba kaşığı balı, 1 litre su ile karıştırıp durulama suyunda kullanabilirsiniz. Saçlarınızı her yıkamada bu işlemi uygularsanız problemin ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Saç-Kırıkları-Nasıl-Giderilir

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kişniş
 • 1 çay kaşığı badem yağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı ezilmiş ıspanak
 • 2 adet yumurta

Tüm malzemeyi blendırdan geçirip saçlarınıza masajla yedirin. 15 dakika boyunca saçlarınızda beklettiğiniz karışımı süre dolunca iyice yıkayın ve durulayın. Bu maskeyi haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz.

1 adet muz ve 5 damla badem yağını karıştırın ve saç derinize masaj yapın. 15 dakika bekleyin ve maden suyu kullanarak saçlarınızı durulayın. Daha sonra saçlarınızı şampuanla temizleyebilirsiniz. Bu saç maskesi haftada 1 kez uygulanabilir.

Saç bakımında esas olan şey, doğal ürün ve malzemelerle hazırlanan maskeleri belirli ve düzenli aralıklarla uygulayarak, saçların dışarıdan güçlenmesini ve sağlık kazanmasını sağlamaktır. Bunun için doğadan gelen öyle çok malzeme var ki… Dahili olarak tüketerek vitamin ve minerallerinden faydalanılan besinler, harici yolla maske ve karışım olarak uygulanıp vücudu dışarıdan da güçlendirebilir. Hal böyleyken bundan neden faydalanmayalım ki?

Saca-iyi-Gelen-Yaglar

Zeytinyağı, içerdiği zengin aminoasitler, yoğun E vitamini ve yağ asitleri ile vücudu hem içeriden hem de dışarıdan besleyen, yatıştıran, güç kazandıran mucizevi bir yağdır. Zeytinyağı kullanarak saçlarınıza hem yumuşaklık, hem de parlaklık ve direnç armağan edebilirsiniz. Zeytinyağı maskesi hazırlamak gayet basit.

Yarım su bardağı sızma zeytinyağını bir kaba koyup 20 dakika kadar orta ateşte hafifçe ısıtın. Çok ısınmasın aksi takdirde yanar ve önemli özelliklerini yitirir.

Ilınmış zeytinyağını ocaktan alın ve parmak uçlarınızı yağa batırarak saç diplerinize hafif hafif masaj yapın. Bu masaj özellikle kurumuş olan kafa derisine çok iyi gelecektir. Saçlarınızı zeytinyağı ile ovaladıktan sonra bone takın ve yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayın.

Bu işlemi ayda 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz. Saçlarınıza hacim kazandıracak, parlamasını ve yumuşacık olmasını sağlayacak, besleyip güçlendirecek bir formüldür. 

Yarım su bardağı zeytinyağının içine çeyrek su bardağı saf bal karıştırın. Eczaneden temin edeceğiniz 3 adet E vitamini kapsülünü de kırarak karışımın içine ilave edin ve karıştırın. Karışımı fırça ile veya ellerinizle saç diplerinize ve tüm saçınıza yedirin. E vitamini yıpranan saçlarınızın onarılmasını sağlayacak ve saç derinizi teskin edecektir. Saçlarınızı bone ile sarın ve 90 dakika bekledikten sonra şampuanlayın.

Olgun bir muzu soyun ve ezin. A, E vitaminleri ve antioksidanlar, şeker ve pektin açısından zengin olan muz, zeytinyağının üstün özellikleriyle birleştiğinde mükemmel bir maske olarak saçlarınıza hizmet eder.  Bu saç maskesi bilhassa boyadan ve kimyasal işlemlerden yıpranmış saçlar üzerinde iyileştirici etki sağlar.

Siz bu arada ezdiğiniz muzun üzerine çeyrek su bardağı saf zeytinyağı ve 1 çay kaşığı saf bal ekleyin ve karıştırın.

Maskeyi tüm saçınıza uygulayın. Özellikle de kırılmaya son derece müsait olan saç uçlarınıza…

Saçlarınızı bone ile sarın ve 30 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayın, ardından nemlendirici uygulayın.

Suna Dumankaya saç bakımı önerileri de hayli işinize yarayabilir. Örneğin soyulmuş yarım avokadoyu iyice ezip içine 2 adet bıldırcın yumurtası ve 1 çorba kaşığı susam yağı koyup karıştırın ve saç diplerinize sürün. Saçlarınızı streç filmle sarıp 2 saat bekleyin ve uygun bir şampuanla yıkayın. Bu saç maskesi haftada 1 kez tekrarlayabilirsiniz.

Kuru saçlar ayrı bir bakım ve ihtimam ister. Kuruyan saç telleri kırılmaya çok müsaittir. Ayrıca kepek oluşumu ve saç tellerindeki mat görünüm de yine kuru saçlara özgü şikayetlerdir. Kuru saçlara nem ve yumuşaklık kazandırmanın en kolay yolu doğal yağlarla yapılacak terapilerdir. Kuru saçlara bakım için envai çeşit yağları birbiriyle karıştırarak yapacağınız maskeler, saçlarınıza hiç ummadığınız ipeksi yumuşaklığı kazandırır. Bu bakım yağlarından en bilineni elbette zeytinyağı. Ama bunun dışında havuç yağı, badem yağı, susam yağı da kuru saçlara bakım için saç maskesi olarak kullanılabilir. Susam yağı ile karıştıracağınız taze zencefil güneşe ve kepeğe karşı saçlarınızı korur. İyi bir nemlendirici olarak 1 yumurta akı, 1 ezilmiş avokado, 2-3 çorba kaşığı Hindistan cevizi sütünü karıştırıp saçlarınıza sürün. Bu maske antioksidan açısından hayli zengindir, saçlarınızı onarır ve kırılmaları önceden engeller.

İşte kuru saçlara bakım için bir saç maskesi daha…

Malzemeler:

 • 1 adet yumurta akı,
 • 3 çorba kaşığı yoğurt ve
 • 1 çorba kaşığı mayonezi

Cam bir kasede yumurta akını iyice köpürene kadar karıştırın. Sonra mayonez ve yoğurdu ekleyip saç diplerine ve uçlarına yedirin. Bir müddet bekleyin ve saçlarınızı ılık suyla şampuanlayın.

Bal dünyanın belki de en tatlı yiyeceği; zeytinyağı ise dünyanın en sağlıklı ve mucizevi iksiri.. Bu ikisi birleştiğinde saçlarda harikalar yaratıyorlar. Özellikle saçlarınızın ince telli olmasından yakınıyorsanız, bu ikili saçlarınızda hacim ve güç oluşturacaktır.

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 6 diş sarımsak

Sarımsakları rendeleyin ve içine zeytinyağı ile balı ekleyin. Karışımı saç kökleri ve tellerine sürerek yedirin 1 saat bekleyin ve saçlarınızı ılık suyla şampuanlayarak durulayın. Haftada 2 kez uygulayacağınız bu saç maskesi ile saç tellerinizin kalınlaştığını görebilirsiniz. 

1 fincan tam yağlı süt ve 1 çorba kaşığı balı karıştırarak saç diplerinize masajla yedirin. 15 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Kepek, güzelim koyu renk döpiyeslerin üzerine dökülen ve kişiyi mahcup eden bir saç derisi sorunsalıdır. Kepek sorunu olan kimseler, saçlarını yeni yıkamış olsalar bile karşıdan kirli ve bakımsız görüneceklerine dair bir kuşku ve endişe taşırlar ve büyük sorun yaşarlar. Kepek, saç diplerindeki kuruyan ölü derinin vücuttan hızlıca uzaklaştırılamaması sonucu oluşan bir sorundur.  Ama bunun da çözümü var elbette. Kepeğe karşı etkili doğal malzemelerle hazırlanacak maskelerle kepeği alt edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 2 yemek kaşığı soya yağı
 • 1 çay kaşığı okaliptüs yağı
 • 2 çay kaşığı biberiye
 • Yarım çay bardağı su

Tüm malzemeyi bir kapta karıştırın ve hazırlanan karışımı saçlarınıza uygulayın. Bu saç maskesi kepeğin saç uçlarına kadar gelmesini ve kolayca atılmasını sağlayacaktır. Bunu elde etmek için de yağı saçlara uyguladıktan sonra saçları sürekli taramak gerekiyor. Karışım saçta 1.5-2 saat bekletilip kepek giderici şampuanla yıkandığında ve 1 ay boyunca haftada 1 kez bu saç maskesi uygulandığında saçlardaki kepeklerin yok olduğunu görebilirsiniz.

Saçları parlatmak için bir dünya malzeme var, iş sadece sizin içlerinden birini seçmenize kalmış.

Maske 1: 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yumurtayı karıştırıp saçlarınıza uygulayın. 30 dakika bekletip yıkayın.

Maske 2: 1 çay bardağı kadar birayı saçlarınıza uygulayın masaj yapın ve 5-10 dakika bekletip şampuanlayın.

Maske 3: Bir miktar ılık Hindistan cevizi yağını saçlarınıza uygulayın 30 dakika bekleyip şampuanla arıtın.

Maske 4: Yarım su bardağı tam yağlı mayonezi saçlarınıza yedirin, 30 dakika bekleyin ve güzelce şampuanlayın.

Maske 5: Durulamadan sonra saçlarınıza biraz sulandırdığınız 1 çay bardağı kadar elma sirkesini yavaşça dökün ve masaj yaparak 4-5 dakika kadar bekleyip, saçlarınızı iyice durulayın.

1 diş sarımsağı havanda adamakıllı dövün. 4 yemek kaşığı zeytinyağını sarımsağa ilave edin. 1 adet yumurtayı da karışıma ekledikten sonra saçlarınızın her yerine iyice yedirin ve streç filmle sarın. 30 dakika bekledikten sonra şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu saç maskesi ile saç kökleri ve saç telleri canlanacak, saç dökülmesi sorunu varsa önüne geçilecek, mat ve yıpranmış saçlar toparlanıp kendine gelecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-sac-bakimi1/