Evde Topuz Nasıl Yapılır Püf Noktaları

Kadınlar kendilerini saçlarıyla da ifade ederler. Bazen özgürce salıverdikleri saçlarını, bazen sımsıkı toplar, bazen örer, bazen de gelişigüzel toplayıverirler. Kadınların hem gündelik olarak, hem de özel günlerde çok sık tercih ettikleri modellerden biri de topuzdur.Günlük topuz, sımsıkı toplanan şekliyle de, gevşek ve dağınık haliyle de kadınların gün içinde en çok başvurdukları  bir modeldir. Şık olmasının yanında, özellikle yaz aylarında enseyi ve yüzü uzun saçların bunaltıcılığından kurtaran oldukça işlevsel de bir model olan topuz yapımı da son derece kolay bir model. Son derece kolay topuz yapımı örnekleriyle, ofiste, dışarıda, hatta özel zamanlarda  dahi sade bir şıklık elde etmek mümkün. Üstelik topuzun tek bir modeli de yok. Çorapla topuz yapımı, dağınık topuz yapımı ve daha farklı topuz çeşitleriyle hem çocuksu, hem de seksi bir ifade elde edebilirsiniz.

Dağınık topuzun birden çok çeşidi var. Biraz da sizin tarzınıza, ihtiyacınıza, el becerinize ve hayal gücünüze kalmış olan dağınık topuz yapımı saçların gevşek ve yumuşak geçişlerle toplanmasıyla elde ediliyor. Dilerseniz saçlarınızın yanlarını sepet örgü şeklinde örüp, uç kısımları ensede toplayarak romantik ve masum bir topuz yapın, dilerseniz saçlarınızı maşalayıp, bukleleri gelişigüzel  tel tokalarla sabitleyin. Dağınık topuzun en önemli özelliği, belli bir kural çerçevesinde değil, özgürce toplanan buklelerle yapılması ve doğal bir görüntü sunmasıdır. Enseden, şakaklardan, perçemden şımarıkça salınan ince saç tutamları da dağınık topuzun olmazsa olmazlarından.

daginik Topuz Nasil Yapilir 2

daginik Topuz Nasil Yapilir 1

daginik Topuz Nasil Yapilir

Düz topuz yapımı adından da anlaşılacağı üzere sade ve kolay birkaç adımdan ibarettir. Düz olarak fönlediğiniz saçlarınızı kulak hizasının biraz daha yukarısında at kuyruğu yapıp sıkıca bağlayın ve saç tutamını kendi etrafında döndürerek filketelerle sabitleyin. Aynı topuzu, at kuyruğunu ense hizasında yapıp dolayarak ense topuzu da yapabilirsiniz. Tabii bu model bir prototip. Siz bunu çeşitlendirerek daha yaratıcı modeller elde edebilirsiniz.

duz Topuz Nasil Yapilir

Donut topuz, günlük topuz olarak kullanılabileceği gibi, önemli davet ve toplantılarda şık bir kıyafetle de kombinlenebilir.

Donu topuz yapımı için özel olarak üretilen süngerler ve tokalar işinizi hayli kolaylaştıracaktır.

İlk adım olarak saçlarınız eğer düz değilse, düzleştirip tepeden at kuyruğu ile toplayın. Kafanızda elektriklenen ve tiftiklenen kısa saçları sprey yardımıyla yapıştırarak ince bir tarakla saçları at kuyruğu şeklinde bağladığınız yere kadar tarayın.

Donut süngerini saçların en uç kısmına dolaya dolaya yukarı doğru sarın ve en tepeye geldiğinizde arkadaki çıt çıt kısmını tutturarak sarılan saçları süngerin tamamını örtecek şekilde düzenleyin. Saç spreyi sıkarak topuzu sabitleyin ve son şeklini verin.

donut topuz nasil yapilir

Çorapla topuz yapımı da donut topuz yapımına benzer.  Bunun için bir erkek çorabına ihtiyacınız var. Kalınca bir erkek çorabını açık olan kısmından aşağı doğru yuvarlaya yuvarlaya simit şeklini verin ve çorabın kapalı olan uç kısmını keserek düzgün bir simit elde edin. Saçlarınızı at kuyruğu yapın ve çorabı at kuyruğunuza geçirin. Saçlarınızın kuyruk kısmını simiti örtecek şekilde kapatın ve ince bir lastik geçirerek sabit ve gergin hale getirin. Uçlardan taşan kısımları da burgu yaparak topuzun etrafına dolayın ve tel tokayla sabitleyin. Çorapla yaptığınız donut topuzunuz hazır.

corapla Topuz Nasil Yapilir

Popüler topuz modelleri arasında önemli bir yeri olan yarım topuz da bilhassa ilkbahar ve yaz aylarında pratik, salaş, modern ve tarz görünümüyle pek çok kadın tarafında severek kullanılıyor. Cool bir görüntü suna yarım topuz yapımı da bir hayli kolay. Zamanı da kısıtlı olan kadınlar için kurtarıcı bir model olan yarım topuz, şehirli modern kadının yeni saç stili tercihleri arasında gösterilebilir. Hollywood oyuncularından, televizyon yıldızlarına kadar pek çok ünlü tarafından da tercih edilen yarım topuz, hem dalgalı hem de düz saçlara uygulanabiliyor. Ancak doğal ve salaş bir görünüm için hafif ve doğal görünen dalgaların üzerine bu modeli uygulamak daha iyi bir seçim olabilir.

Yarım topuzun tarz bir görünüz arz etmesi için, topuzun düşük tutulması daha iyi olacaktır. Yani kafanızın taç kısmından biraz daha geride duracak bir topuzdan bahsediyoruz.

Yarım Topuz Nasil Yapilir

Başınızı üst kısmındaki saçları gevşek bir tutam halinde alıp lastik tokayla tutturun ve saç tutamını daire şeklinde sararak ucunu tutturun. Tutamı bağlama şekli size kalmış. Ama gevşek olması daha makbul. Bu modelde püf noktası özenle yapılmış bir topuz değil, dağınık, gevşek ve salaş bir şekilde tutturulmuş olmasıdır.

Başlıca topuz yapımı şekilleri böyle sevgili hanımlar.

Siz mutlaka kendi hayal gücünüzü de dahil ederek birbirinden çeşitli modeller bulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-topuz-nasil-yapilir-puf-noktalari/