Evde Yapabileceğiniz Balgam Söktürücü Doğal Çözümler Nelerdir, Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Evde yapabileceğiniz balgam söktürücü doğal çözümler nelerdir, pek çok insan hayatının bir devresinde boğaz yolunda oluşan balgamdan şikayetçi olmuştur. Yapışkan ve mukuslu bir yapısı olan balgam, burun ve geniz yolunu tıkayarak kişinin kaliteli nefes almasını önler ve  sıkıntı verir.

Balgamın oluşma nedenleri birbirinden farklıdır. Soğuk algınlıkları, üst solunum yolları enfeksiyonları, sigara dumanı gibi faktörler en belirgin ve yaygın balgam oluşum sebepleri arasında gösterilebilir.

Evde Yapabileceğiniz Balgam Söktürücü Doğal Çözümler Nelerdir, Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Eğer balgam, soğuk algınlığı ve öksürükle beraber seyrediyorsa, evde hazırlanacak şuruplar ve sıcak bitki çaylarıyla doğal yollarla atılabilir. Balgam problemi henüz yeni yeni başladıysa doğal çözümler ve reçetelerle bu sıkıntıyı aşmak mümkün. Bakalım evde kendi kendinize neler hazırlayabilirsiniz?

Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler

Eğer ciğerlerde ve solunum yollarında atılması gereken toksin, atık ve zararlı maddeler mevcutsa, vücudun koruma sistemi öksürük üreterek bu zararlıların ve balgamın atılmasını sağlar. Bu harikulade bir savunma mekanizmasıdır. Göğüs bölgenizde sıkışıklık varsa, nefes alıp verirken tıslama sesi çıkıyorsa, balgam atıyorsanız ve hatta solunum yollarınızın balgamla dolu olduğunu hissediyorsanız, öksürmeniz son derece olağan ve hatta gereklidir.

Islak öksürük denilen bu türle, genizde ve üst solunum yollarında biriken balgam kolayca dışarı atılır. Yani vücudunuz kendini korumaya almak için son derece doğal bir tepki veriyor ve ciğerlerdeki zararlı maddeleri öksürük yoluyla dışarı atıyor demektir.

Yararlı öksürük denilen öksürük türü şöyle seyreder:

Devamlı ve sık aralıklarla öksürme hali, öksürükle çıkan yapışkan nitelikli balgam, nefes alışverişi ve öksürme sırasında tıslama, göğüste ağırlık ve sıkışma hissi ve özellikle sabah saatlerinde aşırı öksürük, vücudunuzda bir tamirat ve iyileştirme süreci olduğunun göstergesidir.

Evde Yapabileceğiniz Balgam Söktürücü Doğal Çözümler Nelerdir, Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir? 1

Öksürük sırasında atılan balgamın yapısı da, rahatsızlıkla ilgili ipuçları verecektir. Buna göre; balgam şeffaf yapıda ve temizse, normal balgamdır.

 • Eğer sarı renkli balgamsa solunum yollarınızda bir iltihaplanma olduğunun göstergesidir.
 • Balgam yeşil renkteyse bronşlarda bakteriyel bir enfeksiyon olduğu düşünülür.
 • Kahverengi balgam, is ve hava kirliliğine işaret eder.
 • Gri renkteki balgam sigara dumanı sebebiyle oluşmuş balgamdır.
 • Pembe renkli balgam ise astım problemine dikkat çeker.
 • Ciğerlerde yerleşen balgamı söküp atmak için ev yapımı şuruplar ve çaylardan istifade edilebilir. İşte size balgam söktürücü bir çay tarifi.

  Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı hatmi kökü
 • 1 yemek kaşığı keten tohumu
 • 1 yemek kaşığı adaçayı
 • 1 adet dilimlenmiş limon
 • 1 bardak esmer şeker
 • 1 bardak su
 • Evde Yapabileceğiniz Balgam Söktürücü Doğal Çözümler Nelerdir, Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir? 2

  Hazırlanışı:

  Su ve şekeri bir tencereye alın ve eriyene kadar kaynatın. Diğer malzemeleri de ilave edin, bir müddet daha ateşte tutun ve 15 dakika demlenmesini sağlayın. Süre sonunda çayı süzerek cam bir şişeye koyun. Her gün 1 yemek kaşığı tüketin. Karışımı buzdolabında muhafaza edin.

  Balgam Söktürücü Bitkiler

  Balgam söktürme konusunda son derece becerikli ve şöhretli bitkiler ve doğal bileşenler vardır. Bunların hemen hepsini aktarlardan temin etmek mümkündür. İlk akla gelen balgam söktürücü bitkilerden bir tanesi de zencefildir. Doğal balgam söktürücü olan toz zencefili bal ve limonla karıştırarak yemek balgam söktürme hususunda oldukça etkili bir adım olacaktır. Bu karışımı tükettikten sonra yarım saat hatta 1 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemek, karışımın daha da etkili olmasını sağlayacaktır.

 • Meyankökü bitkisi de balgam söktürücü bitki olarak zikredilebilir. ciğerlerdeki balgam ve genizdeki mukusu çözüp atma konusunda oldukça başarılıdır.
 • Meyanköküyle birleştirilecek kuru incir de kaynatılıp içildiğinde etkili bir balgam söktürücü olarak görev yapacaktır.
 • Tarçın ve karanfil de pek çok derde deva olduğu gibi balgam söktürme hususunda fayda sağlayan şifalılardır.
 • Evde Yapabileceğiniz Balgam Söktürücü Doğal Çözümler Nelerdir, Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir? 3

  Bunların dışında ıhlamur, ısırgan otu tohumu, anason, adaçayı, Antep fıstığı gibi bitkiler de balgam söktürücü bitkiler olarak  bu konuda hazırlanan reçetelerin en sık kullanılan malzemeleridir.

  Balgam Söktürücü İlaçlar

  Boğazda son derece huzursuzluk verici bir his olarak tanılanan balgam, gerek tıbbi gerekse de doğal ilaçlarla atılmaya çalışılır. Balgam söktürücü ilaçlar çoğunlukla şurup formundadır ve biriken balgamın çözülüp gevşeyerek atılmasını sağlar. En bilinen ve etkili balgam söktürücü şuruplardan birisi de Brodil’dir. Bugün eczanelerde balgam söktürmeye yarayan çok çeşitli ilaç ve şuruplar bulunmaktadır.

  Mucofix, Daymol, Bromeksin, Vicks Vaposyrup gibi ilaç ve şuruplar da yine hekim reçetesiyle alınabilecek balgam söktürücü ilaçlar olarak sıralanabilir.

  Bunlar her ne kadar hafif formüllü ilaçlar ve şuruplar olsa da yine de kullanmadan evvel hekime danışmak çok daha doğru bir davranış olacaktır.

  Balgam Söktürücü Yöntemler

  Balgam söktürmenin öteden beri en etkili yöntemlerinden birisi de su buharı tedavisidir. Doğal balgam söktürücü olarak sadece su buharı kullanılabileceği gibi, yanı sıra tuz ve bazı bitkiler de kullanılabilir. Balgam söktürmek için su buharına karıştırılacak bitkileri; okaliptüs, nane, mürver, kekik ve adaçayı olarak sıralamak mümkündür.

  Evde Yapabileceğiniz Balgam Söktürücü Doğal Çözümler Nelerdir, Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir? 4

  Bir tencerede suyu kaynatın ve kaynar suya, buhar yüzünüzü yakmayacak mesafede eğilin, başınızın üzerine de çadır yapacak şekilde büyük bir örtü yahut havlu kapatın ve bu buharı soluyun.

  Bal ve karabiber de ezelden beri son derece tesirli balgam söktürücüler olarak bilinir. Bir kaşık bal ile bir tutam karabiberi karıştırın. Bu karışımı günde 2 sefer tüketebilirsiniz.

  Soğan da son derece faydalı ve şifalı bir sebzedir ve balgam sorununda size fayda sağlayacak bileşenleri barındırır. Soğanın dezenfektan ve anti- enflamatuar özelliği vardır. Balgamlı öksürüğün tedavisinde soğandan da faydalanabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Soğanı ikiye kesin ve koklayın. Oldukça etkili bir yöntem olduğunu göreceksiniz.

  Bir diğer formül de şu: 4 bardak suyla soğanı çay yaparak için. Soğan çayınızı balla ve limonla tatlandırabilir, hatta zencefil de ilave edebilirsiniz.

  Sarımsak da solunum yollarını açan bir bitkidir. Zira sarımsakta doğal antibiyotik dediğimiz oldukça kıymetli bileşenler vardır. Sarımsağı yemeklerin üzerinde yahut yoğurtla birlikte çiğ olarak tüketebilirsiniz, salatalarınıza koyabilirsiniz.

  1 dilim taze zencefil kökü ile 1 bardak ılık sütü karıştırarak içtiğiniz vakit balgam söktürücü özelliğini görebilirsiniz.

  Evde Yapabileceğiniz Balgam Söktürücü Doğal Çözümler Nelerdir, Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir? 5

  Tabiatın şifalı eli hemen her şeye yetişiyor. Boğazda oluşan mukusu çözmek için de bazı bitkiler yetkiyle donatılmıştır. O bitkilerin kaynatılması yahut sıcak suda demlenmesiyle elde edilen çaylar, balgamın sökülmesi konusunda oldukça etkilidir. Doğal balgam söktürücü olarak kekik çayı, nane çayı, anason çayı, okaliptüs çayı, melekotu kökü çayı, meyan kökü çayı ve rezene çayını sayabiliriz.

  Bebeklerde balgam söktürücü olarak da yine bu hafif bitki çaylarından faydalanabilir, bebeğin göğsünü zeytinyağı ile ovabilir ve okaliptüs yağı ile sırtına masaj yapabilirsiniz. Bebeklerin bağışıklık sistemleri düşük olduğundan bitkisel de olsa doğal yöntemleri kullanmadan evvel mutlaka uzman bir hekime danışmalı, hekimin verdiği tedavinin yanı sıra ve yine onun onayıyla bitkisel ve doğal çözümlerden yararlanabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evde-yapabileceginiz-balgam-sokturucu-dogal-cozumler-nelerdir-balgam-sokturucu-bitkiler-nelerdir/