Evinizi Nasıl Daha Etkili Düzenleyebilirsiniz?

Bir evi düzenlemek savaştan farklı değildir. Etrafta dolaşan çocukların, dağınık olan ortamı daha da dağınıklaştırması kesinlikle Dünya Savaşından farksızdır. Fakat bu durum akla bolca rahatlatıcı fikir ve hatta eve bir nefes getirir. Evi düzenlemek kişinin pratik ederken aynı zamanda öğrendiği bir durumdur. Evdeki öğeleri uygun bir sırada yerleştirmek ararken kolaylık sağlar ve böylece zaman kazandırır.

Evinizi Nasıl Daha Etkili Düzenleyebilirsiniz? 1

İyi organize edilmiş bir ev her zaman temiz olmayı kolaylaştırır ve evde sakin bir ortam yaratır. Düzenli bir ev ile eskisinden daha mutlu olacak ve ev eşyalarının yönetimini kolaylaştıracaksınız. Düzenli bir ev için endişelenmenize gerek yok bu yazıda gerekli kıstasları bolca bulabilirsiniz.

İlk Adım Alanı Boşaltmak

Karışıklık yaratan her şeyi ortadan kaldırmak büyük bir mücadeledir. Hiç şüphe yok ki, buna giriştiğinizde çok fazla enerji tüketeceksiniz. Bu evi nasıl düzenleyebilirim sorusunun en temel cevabıdır maalesef. Fakat ortadan dağınıklık kalkınca, evin boş alanlarını görebilir ve ihtiyacınıza göre formüle edebilirsiniz. Eşyaları iyi bir şekilde listeleyin ve bu alanların daha temiz ve daha düzenli görünmesi için bu eşyaların en iyi yerleşimini bulmaya çalışın.

Eşyaları Kontrol Edin

Hepimizde eşyalarımız kullanılamaz veya işe yaramaz olsa bile uzun süre saklamak gibi bir alışkanlık var. Anılarımız ile eşyalarımıza bağlanıyoruz fakat onlardan kurtulmak kesinlikle etrafınızdaki salkım saçağı azaltacaktır. Çalışan ve kullanışlı eşyalarınızı seçin ve diğerlerini atın veya bunları muhtaç kişilere bağışta bulunun. Bu taktik, evi nasıl düzenlerim sorusunun bir başka güzel yoludur.

Evinizi Nasıl Daha Etkili Düzenleyebilirsiniz? 2

Benzer Eşyaları Beraber Ortaya Sunun

Dağınıklıktan seçtiğiniz eşyaların gruplarını oluşturmaya çalışın. Benzer olanları veya aralarında ilişkili olanları seçin ve onları bir arada tutmayı deneyin. Örneğin, mutfakta kolayca ulaşmanıza yardımcı olacak şekilde konserve şişelerini bir arada tutun. Bu sistem, eşyaların daha iyi organize edilmesine yardımcı olur ve size düzenli bir ev için kolaylık sağlar.

Listeyi Kategorilere Ayırın

Eşyaların detaylı bir listesini yapın ve işlevlerine göre sınıflandırın. Mesela mutfaktaki tüm yiyecekler, dolapta bulunan aletler, yıkama alanındaki yıkama öğeleri, tuvalet için kullanılan malzemeler veya ütü odasındaki eşyalar gibi. Eşyalarınızı iyi organize etmek için yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz ve bu sayede evinizdeki alanın görünüşünü iyileştirebilirsiniz. İyi organize edilmiş ev karışıklıkları azaltır ve olabilecek kazaların da önüne geçebilir.

Etiketleme, eşyaların daha hızlı belirlenmesinde size yardımcı olacaktır. Bu adımı kullanarak, eşyalarınızı kolayca bulabilirsiniz. Böylece evde misafir olduğun zamanlarda da, eşyaları bulup onları etkili bir şekilde kullanmaları daha kolay olur. Örneğin şeker, tuz, çay gibi kutulardaki mutfak eşyalarını etiketleyebilirsiniz. Sadece zaman kazanmakla kalmaz aynı zamanda misafirlerinize iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.

Evinizi Nasıl Daha Etkili Düzenleyebilirsiniz? 3

Dağınıklığın temizlenmesinin üstesinden geldikten sonra çevrenizdeki boş alanları kolayca bulacaksınız. Düzenli bir ev için bu alanları kullanmanın ve onları iyi organize etmenin etkili yolunu bulmaya çalışın. Düzenli kullanıma sahip olan ürünler daha yakın mesafelere ayarlanabilir ve sıklıkla kullandıklarınız buna göre yerleştirilebilir. Böylece sadece görünümleri iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bu eşyalara kolay erişim sağlarsınız.

Evdeki işleri rutin bir düzene sokmak evi nasıl düzenlerim sorusunun en iyi cevabıdır aslında. Evimizde her zaman düzenlemeler yaparız ancak bu değişiklikleri günlük rutinde uygularsak etkili olur. Bir kez eşyalarımızı düzenli bir şekilde yerleştirmeyi alışkanlık haline getirdiğimizde, evi düzenleme savaşından galip çıkarsınız. Bu sistem ile karışıklıkları azaltacak ve etrafınızda bulunan yararlı öğeleri bulma vaktinizi azaltacaksınız.

Evinizi Nasıl Daha Etkili Düzenleyebilirsiniz? 4

Eşyaları yeniden değiştirmekten korkmayın. Aksine bunu yaptığınızda sadece karışıklığınız ve stresiniz azalacaktır. Bazen yaptığınız değişikliklere harcadığınız zamanların boşa gittiği olabilir. Evi düzenlemek işini bir pratik gibi düşünün, en etkili yöntemi anlamaya çalışın, aile bireyleriyle bu konuyu görüşün ve birlikte karar verin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/evinizi-nasil-daha-etkili-duzenleyebilirsiniz/