Faranjite Ne İyi Gelir

Faranjit nedir biliyor musunuz? Akut farenjit ve kronik farenjit nasıl olur? Faranjit tedavisi nasıl yapılır?Faranjite Ne İyi Gelir? Bu yazımızda sizlere Faranjit ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Faranjit, ağzın arka duvarında oluşan tahriş ve iltihaplanma durumudur. Pek çok nedeni vardır. Çoğunlukla üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişmektedir. Ancak bunun yanında, deviasyon, horlama, ağızdan nefes alma, reflü gibi sorunlar da fenajite neden olabilir.

Akut faranjit ve kronik faranjit olmak üzere iki türden söz edilebilir. Akut faranjit enfeksiyon kökenli iken, kronik faranjit, genellikle diğer organların etkilerinden ortaya çıkar.

Faranjit belirtileri; 

 • Boğazda yanma, ağrı, kaşınma ve kuruluk
 • Öksürük
 • Ateş ve ses kısılması
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Burun akması
 • Toz ve bakterilere karşı aşırı derecede hassasiyet duyarken, yiyeceklere karşıda aynı hassasiyet

Faranjite Ne iyi Gelir

Bahsettiğimiz gibi faranjitin iki türü vardır. Akut faranjit çoğunlukla üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Boğaz iltihabı en çok sebep olan faktörlerin başınadır. Hastalık tedavi edildiğinde faranjit de ortadan kalkar.

Kronik faranjit ise, çoğunlukla kısa vadeli ortaya çıkan sorunlara bağlı olarak değil, büyük olasılıkla hastanın genel olarak süregelen başka rahatsızlıklarından kaynaklanıyordur. Örneğin, reflü, mide duyunun yemek borusu ve yutağa ulaşmasına buradan farenkse ulaşmasına sebep olabilir. Ayrıca burun eğriliği nedeniyle horlayan bir kimsede farenks devamlı zorlandığından tahriş kaçınılmaz olmaktadır.

Ayrıca sadece ağzından nefes alan kişilerin hava ile teması direk olduğundan, yani burun içerisindeki koruyucu etkenlere uğramadan direkt hava geldiğinden, dış etkenlere karşı savunmasız bir ortam oluşur ve faranjit ortaya çıkabilir.

Akut faranjit, sebep olan esas rahatsızlık tedavi edilirken kendiliğinden geçecektir. Örneğin bademcik iltihabı tedavisi feranjit için de etkili olacak, zaten bu iltihaba sebep olan faktör ortadan kalktığında faranjit de kotradan kalkacaktır.

Ancak kronik faranjitin tedavisi bu kadar kolay değildir. Faranjite sebep olan faktörlerin bazılarının tedavisi oldukça zordur. Örneğini faranjit reflü sebebi ile oluluyorsa, refü tedavi edilmeden geçmesi beklenmez. Reflü tedavisi ise ayrı ve uzun bir süreçtir. Bunun yanında burun eğriliğine bağlı devamlı ağızdan nefes alma durumunda ise, burun düzeltilmeden sorun ortadan kalkmayacaktır.

Ancak faranjit çoğunlukla virüsler nedeniyle oluşur, yani daha çok rastlanan türü akut faranjittir.

Faranjit Nasil Gecer

Faranjit bir iltihaplanma durumudur. Ancak virütik veya bakteriyel olması durumunda, bu etkenlere karşı etkili ilaçlar kullanılmalı, kronik faranjit tedavisi sırasında ise, lezyonun enfekte olmasına engel olacak antiseptikler ve lezyonun etkilerini azaltacak rahatlatıcı içerikli yöntemler kullanılır. Örneğin kronik faranjit durumunda devamlı bir gıcık yapma ve hırıltı ortaya çıkar. Bu durumda öksürüğü azaltacak ve geniz akıntısına engel olacak doğal ürünler ve gargaralar kullanılabilir.

Akut faranjit tedavisi sırasında uygulanacak ilaç tedavisine hastanın kesinlikle kendisi karar vermemeli. Hekimin yapacağı muayene neticesinde, farajit bir üst solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte seyrediyorsa, öncelikle bu enfeksiyonun giderilmesine, akabinde faranjite sebep olan mikrobun tedavisine yönelik ilaçlar kullanılması uygundur. Doğru tetkik yapılmadan kullanılacak ilaçlar, faydalı olmak bir yana zararlıdır da.

Fakat bunun dışında uygulanacak bitkisel yöntemlere elbette kendiniz karar verebilirsiniz. Tabii bahsettiğimiz tıbbi tedaviye ek olarak sürdürülecek alternatif yöntemlerdir.

Kronik faranjitte ise, virütik ve bakteriyel sebepler olmadığından daha çok faranjit etkilerini azaltacak yöntemlere başvurulması gerekecektir. Gargaralar ve rahatlatıcı bitki çayları öncelikli seçim olmalıdır.

Faranjit sorunu devam ederken, aşırı sıcak veya soğuk yemekler ve sıvılar almamak, asitli ve alkollü içecekler içmemek, yüksek sesle konuşmamak ve bol su içmek faydalı olacaktır.

Faranjit üzerinde boğaz iltihapların karşı kullandığımız bitkiler faydalı olacaktır. Yumuşatıcı ve rahatlatıcı özelliği olan bitkiler, lezyonun vereceği rahatsızlığı ortadan kaldıracaktır. Faranjit üzerinde etkili bitkiler ve doğal ürünler başlıca,

 • Ada çayı
 • Kekik
 • Zenfefil
 • Karanfil
 • Tarçın
 • Bal
 • Ilık süt olarak bilinir.

Adaçayının-Cilde-ve-Saça-Faydaları1

Doktora Ne Zaman Başvurmalı: Faranjit küçük lezyonların ötesine geçip, ses kısıklığı ciddi boyutlara ulaştığında, soluk almak ve yutkunmak zorlaşmaya başladığında, ayrıca yüksek ateş ve aşırı öksürük ile birlikte seyrettiğinde hekim kontrolü gereklidir.

Bu durumlarda vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz servisine başvurmak gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/faranjite-ne-iyi-gelir/