Fastjel Nedir, Ne İşe Yarar, Fastjel Yan Etkileri Nelerdir, Fastjel Nasıl Kullanılır?

Fastjel nedir, Fastjel, steroid olmayan antienflamatuar yani iltihap önleyici ilaçlar sınıfına dahildir. Jel formunda olup, cilt üzerine kullanım için uygundur.

Fastjel, 50 gram jel içeren ambalajlar şeklinde satışa sunulmaktadır. Fastjel ne için kullanılır sorusunun yanıtı ve ilacın olası yan etkilerini öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Fastjel Nedir, Ne İşe Yarar, Fastjel Yan Etkileri Nelerdir, Fastjel Nasıl Kullanılır? 1

Endikasyon Bilgisi

Fastjel ne işe yarar hususuna gelecek olursak; burkulma, ezilme, incinme, küçük eklemlerde meydana gelen artrozlar, artrit yani hafif şiddetteki eklem iltihapları, tendon iltihapları, şiddetli bel ağrısı, spor yaralanmaları gibi travmatik sebepler ve kas-iskelet sisteminde ağrıya ve ödeme sebep olan durumların tedavisinde ve damar iltihaplarının tedavisinde kullanılmaktadır. Fastjel kas gevşetici sınıfından bir ilaçtır diyebiliriz. Fatjel boyun tutulmasına da iyi gelen bir ilaçtır.

İlacı etken maddesi Ketoprofen’dir. Fastjel, vücutta iltihaba ve ağrıya sebebiyet veren biyolojik etkenleri azaltan bir ilaçtır ve bel ağrısı, kaza ve spor yaralanmaları sebebiyle meydana gelen burkulma, incinme ve ezilmelerden doğan ağrılar, şişkinlik ve iltihabi durumlar, tendon iltihabı, hafif şiddette eklem iltihapları, küçük eklemlerde görülen rahatsızlıklar ve toplar damar iltihabi durumlarında kullanılan bir ilaçtır. Yanı sıra ateş düşürücü özelliği de vardır.

Fastjel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

İlacın etken maddesine karşı alerjisi olanların bu ilacı kullanması tavsiye edilmez.

Fastjel Nedir, Ne İşe Yarar, Fastjel Yan Etkileri Nelerdir, Fastjel Nasıl Kullanılır? 2

Fastjel krem; bel ağrısı, kaza ve spor yaralanmalarının sebep olduğu burkulma, incinme, ezilme sebebiyle meydana gelen şişme ve iltihabi durumlarda, tendon iltihaplarında, hafif şiddetteki eklem iltihaplarında, eklem hastalıklarında, toplar damar iltihabi durumlarında, kas ve iskelet sistemindeki ağrılarda ve şişliğe neden olan durumlarda kullanılan bir ilaçtır.

Fastjel krem, enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartılı ve isilik oluşmuş cilt bölgelerinde ve yanık ciltte kullanılmamalıdır. Bu tür vakaların tamamen iyileşmesini beklemek gerekir. İyileşme gerçekleştikten sonra ilaç uygulaması yapılmalıdır.

 • İlaç uygulandıktan sonra en az 10 dakika içinde kuruması beklenilmelidir. Kuruma işleminden sonra kıyafetler giyilmelidir, aksi takdirde kumaş üzerinde leke bırakabilir.
 • İlaç uygulandıktan sonra en az 1 saat banyo veyahut duş yapılmamalıdır.
 • Tedavi uygulanan cilt bölgesi bandajlanmamalıdır; sıcak su torbası, sıcak havlu gibi sıcağa maruz kalınacak uygulamalar yapılmamalıdır.
 • İlacın ağız gözler ve genital bölge ile temasından kaçınılmalıdır. İlaç bu bölgelere temas ederse derhal bol su ile yıkanmalıdır.
 • İlacın kullanımı sürerken ve kullanım sonrasında en az 2 hafta boyunca güneş ışınlarına ve suni UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmak gerekir.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Fastjel Nedir, Ne İşe Yarar, Fastjel Yan Etkileri Nelerdir, Fastjel Nasıl Kullanılır? 4

Fastjel’in Kullanım Şekli

Fastjel krem ne için kullanılır sorusunun yanıtı kadar kullanım şekli de önemlidir. Hekiminiz ilacın kullanımını nasıl reçete etiyse o şekilde kullanmalısınız. Tedavi boyunca hekiminizin direktiflerine uymanız gerekir. Fastjel’i, tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda sıkıp hafif hareketlerle masaj yaparak uygulayın.

İlacın Olası Yan Etkileri

Fastjel krem; karın ağrısı, kurdeşen, nefes almada güçlük; yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişlik gibi şikayetler meydana gelmesine sebep olursa hekime bilgi vermek gerekir. Fastjel’in kullanımına bağlı olarak yaygın bir yan etkiden bahsedilmemiştir.

 • Beklenmeyen bir erki görüldüğünde hekiminize yahut eczacınıza danışınız.
 • Ağrılı bölgeye ince bir tabaka halinde ve kolay emilebilmesi için hafifçe sürünüz.
 • Günde 1 ila 3 sefer kullanılabilir.
 • Fastjel haricen kullanılır.
 • Çocuklarda kullanılması tavsiye edilmemektedir.
 • Yaşlılarda kullanımında doz ayarlaması gerekmemektedir.

Fastjel Nedir, Ne İşe Yarar, Fastjel Yan Etkileri Nelerdir, Fastjel Nasıl Kullanılır? 3

 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan kişilerin kullanması sakıncalıdır. Kullanım öncesi mutlaka hekime danışmak gerekir.
 • Fastjel’in etkisinin çok güçlü yahut çok zayıf olduğuna dair bir izleminiz oluştuysa mutlaka hekiminize yahut eczacınıza danışınız.
 • Kazayla yutulan durumlarda hekiminizle irtibata geçiniz.
 • Fastjel kullanmayı unutursanız hatırladığınız anda uygulayınız.
 • Unutulan dozların yerine çift doz kullanmayınız.
 • Fastjel % 2.5 50 gram jel 2017 yılı eczane fiyatı 6.65 TL’dir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/fastjel-nedir-ne-ise-yarar-fastjel-yan-etkileri-nelerdir-fastjel-nasil-kullanilir/