Femur Kırığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Femur Kırığı Nedir?

Femur kırığı nedir vücudumuzdaki en güçlü en uzun en dinamik sağlam kemik uyluk kemiğidir. Uyluk kemiğinin kırılmasının femur kırığı denilmektedir kalçadan dize kadar uzanan bacak kemiğinde meydana gelmektedir bu kemiğin kırılması çok şiddetli bir darbe ile olacaktır çünkü sağlam bir kemik olduğu için kırılması da zordur. Spor yaparken silahlı yaralanmalar yüksekten atlama trafik kazası gibi olaylar femur kırığına sebebiyet vermektedir.

Femur Kırığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şiddetli ağrı kanama olması  dokuda şişlik bacağı hareket ettirememe ağrı tahribat gibi belirtileri oluşmaktadır. Bazı durumlar da bacak kemikleri dokunun dışına çıkmaktadır. Teşhisinin konulması için fizik tedavi muayenesi ile yapılmaktadır. Damar ve sinir hasarı araştırılarak röntgen çekilmesi gerekmektedir. Uyluk kemiğinin kırılması kemiğin herhangi bir yerinde meydana gelebilmektedir.

Femur Kırığı Nedenleri Nelerdir?

Femur kırığı nedenleri nelerdir trafik kazaları en yaygın görülen femur kırığı nedeni olmaktadır. Bir darbe alması uyluk kemiğinin kırılmasına sebebiyet vermektedir yüksekten düşme şiddetli bir darbe en trafik kazası ayrıca kemik erimesi ve kanser gibi hastalıklar daha kırılmaya neden olabilmektedir. Enfeksiyonlar femur kemiği ne metastazlarda olacağı için daha zayıf ve kolay kırılmaktadır.

Bacakta oluşan bu kırıklıklar insanın uzun bir tedavi sürecine sokarak bir yaşamdan alı koymaktadır. Femur kırığının bir türlü de kırık kalça olarak adlandırılmaktadır özelliği ise kemik erimesi ile kadınlarda ve yaşlılarda görülmesidir. Femur boyun kırığı düşme sonucu meydana gelmektedir.

Femur Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Femur kırığı belirtileri nelerdir bacakta şişme hali  oluşacağı için bu durum önemli bir belirti olarak kendini göstermektedir. Ayrıca uyluk kemiğinde şiddetli ağrı dayanılmaz bir hale getirmektedir. Buna ilaveten kanama ve morarma olması bacakta tahribatın sebebi arasındadır. Oluşan kaza nedeniyle bacak büyük hasar görerek kişi de yürüyememe yürüme bozukluğu oluşmaktadır. Ayrıca kas spazmları uyuşukluk ve karıncalanma da belirtiler arasında bulunmaktadır.

 Femur Kırığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 1

Femur Kırığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Femur kırığı tedavi yöntemleri nelerdir öncelikle doğru teşhisi konulması ile tedavi aşamasında geçirmesi gereklidir. Fizik muayenesi olarak teşhis konulmalıdır. Ortopedi uzmanı uyluk kemiğinde ki yeri muayene ederek damar ve sinir harabe etini araştırmaktadır. Kemikteki kırıklık muayene edildikten sonra röntgen çekilmelidir. Femur kırığının iyileşmesi uzun bir süreç almaktadır.

Femur kırığı iyileşme süresi araştırmalara göre 3 ila 6 ay gibi bir zaman alarak doğru tedaviye yoluna gidilmesi gereklidir. Femur kırığında ilk yardım çok önemlidir. Bacak dikkatli bir şekilde sabitlenmesi ile hastaneye yolculuk sarsıntısız bir şekilde diziler düzgün bir şekilde sarılması gerekmektedir. Diz ile ayak bileği arasına uygun bir şekilde bol miktarda tampon koyularak sağlam bacak sarsılma yarat dikkatli bir şekilde kırılan bacağını yanına getirilmelidir.

Ayak bileklerinin olduğu bölüme 8 biçiminde sargı dizin olduğu bölüme ise geniş bir sargı bağlanması gerekmektedir. Buradaki püf noktaları hastanın hastaneye gidene kadar kırık olan bölgeyi düzgün bir şekilde sarsmadan tamponlar yerleştirilerek götürülmesi ile olmaktadır. Kiraz aşamasındaki birinci yöntem kemik parçalarının cerrahi operasyonla eski pozisyonuna getirilmesi şeklinde yani Femur kırığı ameliyatı yöntemiyle bulmaktadır. Başka bir yöntem ise  kemik parçalarının bir arada tutmak için alçı vidalı metal gibi materyallerden  yararlanılarak olmaktadır.

Alçıya alma yönteminin kırık sabitlenerek hemen hızlı bir şekilde kemik dokusunun onarılması için oluşmaktadır. Uzman hekim yardımıyla yapılmakta ayıracağım alçı alma şekli ve süresi uyluk kemiğinde meydana gelen tahribata göre değişiklikler göstermektedir. 4 veya 5 hafta gibi bir zaman almaktadır.

Femur Kırığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 2

Ameliyat durumu içsem birden fazla kırık olması kırık olan bölgenin yani femur kırığı platin ile sabitlenmesi ile olmaktadır bu durum sonrasında hastanın bacağı alçıya alınabilir. Bu durum hastanın uyluk kemiğinde oluşan kırılma şiddetine göre değişiklikler göstermektedir. Tedavi aşamasında fizik tedavi yöntemi ile meydana gelen kırıklığın iyileşme sürecinde bulunmaz bir yöntemdir.

Kimin yerine kaynaması için hızlı düzeltme ve bölgenin güçlenmesinin sağlamaktadır. Femur kırıklarında  fizik tedavi önemli bir yere sahip olarak her kesimden hastanın bütçesine uymaktadır. Uzman bir hekim tarafından yapılan fizik tedavi süresince hastanın psikolojik durumu da önem arz etmektedir. Kırılan kemiğin iyileşme süresi hastanın yaşına ve aldığı darbeye göre değişmektedir.

Genç  hastalar daha kısa sürede iyileşirken yaşlı kemikler daha zor iyileşerek kaynaşma zor olmaktadır. Bu nedenle femur kırığı problemi olan hastaların sabır ve sebat içinde olması  hastanın psikolojisi için  büyük faktör olmaktadır. Uzman doktorun her hastaya farklı tedavi yöntemi uygulayarak kemik yapısına iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi de tedavinin ayrı bir aşaması  olmaktadır.

Doğru besinlerin tüketilmesi kemiğin yerine oturması kolay olmaktadır. Süt ürünleri yoğurt süt peynir gibi içerisinde kalsiyum bulunduran besinler kemiğin güçlenmesine kırıkların onarılmasını büyük faydalar vermektedir. Süt ürünlerinin düzenli olarak tüketilmesi kemiklerin daha kısa zamanda kaynamasını sağlamaktadır. Ayrıca d vitamini açısından zengin olan gıdaların kalsiyum ile birlikte alınması kemik yapısının daha fazla güçlendirmektedir. Günde 1 defa yumurta yenilmezsin her insan için önemli olmaktadır.

Femur Kırığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 3

Femur kırığı olan hastaların doktor kontrolünde kahvaltılarda yumurta tüketilmesinin  iyileştirme oranını artıracağı için doğru bir karar olduğu  gözlemlenmiştir. Yumurtanın içerisinde bulunan diye vitamini ve yüksek protein kas sistemini oldukça güçlendirerek kemiklerin ağrısız bir  durumda iyileşmesine katkılar vermektedir.

Kuru incir ile yapılan kürler de kemik kaslarını birleştirmektedir. Kalsiyum değeri yüksek olan kuru inciri tüketmek  kemiklerin eski günlerdeki gibi sağlam olduğunu göstermektedir. Günlük 10 tane kuru incir yenilmesi kalsiyum ihtiyacının yüzde 25 lika kısmını tamamlamış olmaktadır. Kuru incir kalsiyum alınmasına yardımcı olarak insan vücudunun bağışıklık sistemini büyük katkılar sağlamaktadır.

Kuruyemişlerin kabuklu olanları da femur kırığı tedavisinde tüketilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Femur kırığı tedavisinde sağlıklı kemiklerin yerine gelmesi için düzenli ve yeterli besinler alınmasına dikkat edilmesi ile olabilmektedir. Kimin eski haline gelmesi için ev yapımı çorbalar özellikle kelle paça çorbası içilmesi  faydalar vermektedir. Sardalye balığı içinde bulundurduğu d vitamini ile en zengin balık zinciri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Küçük bir balık olmasına rağmen d vitamini yüksek derecede olduğu için kemiklerim yerine kaynamasına büyük faktörler vermektedir. Süt ürünlerinin yeterli oranda tüketilerek içerisinde sardalye balığı da eklenmesi ile femur kırığının kısa sürede iyileşmesini olanaklar sağlamaktadır. Somon balığı gibi balık türü vitamini bakımından oldukça zengindir. Beslenme grafiğine somon balığı da eklenmelidir. Balık sevmeyen kişilerin iyileşme aşamasında bu besinlerden alması şart olmaktadır.

Femur Kırığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 5

Femur kırığı hastanın kişisel yaşantısında büyük zararlar vererek yaşam kalitesine düşürmektedir. Kemik yapısının eski formuna kazanması için büyük zaman alsa da dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalık olmaktadır.

Doktor kontrolü altında doğru ilaçların alınması hastanın psikolojik tedavide olması kişiden kişiye değişen bir rol olmaktadır. Femur kırığında iyileşmenin gecikmesinde boyda kısalık  yürümede zorlanma gibi hareket bozuklukları oluşabilmektedir. Hastanın vücudunda oluşan bu fiziki bozukluklar görsellik açısından da büyük problemler oluşturabilmektedir.

Femur kırıklığına sebebiyet verebilecek tüm etkenlerden uzak durulması  oluşabilecek durumlar önceden önüne geçilmesi doğru bir karar olmaktadır. Femur kırığı okul hayatını sınav dönemini iş hayatına olumsuz etkiler vermektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/femur-kirigi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavi-yontemleri-nelerdir/