Feng Shui Nedir, Feng Shui Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Feng Shui, bir Çin felsefesidir. Yaklaşık beş bin yıllık bir geçmişe sahip olan bu kültür, Çinliler için çok önemli bir yere sahiptir. Çin’den nerdeyse tüm dünyaya yayılan bu kültür, ülkemizde de son dönemlerde yaygın şekilde göze çarpmakta. Ev dekorasyonunda da önemli yeri olan feng shui felsefesi ve bu felsefenin incelikleri hakkında sizler için bir yazı hazırladık. İşte merak edilen feng shui anlamı ve uygulanış detayları…

Feng Shui Nedir?

Feng shui, bir tür Çin kültürüdür. Doğadaki enerjilerin yaşanılan ortama yansıtılması anlamına gelen bu felsefe, evdeki eşyalar ve bu eşyaların yerlerinin değiştirilmesi şeklinde uygulanıyor. Çin dini inançlarından da içinde izler barındıran bu felsefe, evin her alanında farklı şekillerde uygulanabiliyor. Feng shui felsefesine göre evdeki eşyaların renkleri, çeşitleri ve yerleşim düzenleri farklı enerjiler yayıyor.

Doğru enerjiyi bulmak için dekorasyonda doğru yerleşim ve renklerin seçimi gerekiyor. Kısaca feng shui ne demek sorusuna yanıt verdikten sonra şimdi de felsefenin detayları ve ev dekorasyonunda uygulanışı hakkında detayları paylaşmak istiyoruz.

Feng Shui Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Feng shui ile ev dekorasyonu yaparken renklerin uyumu ve eşyaları yerleşiminin tam uyumlu olması gerekir. Günümüzde feng shui, evlerde yenilik için uygulanan bir felsefedir. İlk çıktığı yıllarda ise Çinliler bu felsefeyi iletişim için kullanıyordu. O yıllarda feng shui felsefesi ile düzenlenen evlerin daha fazla iletişime açık olduğuna inanılıyordu.

İşin bir de dini boyutunu düşününce Çin kültürüne göre feng shuinin önemi daha da fazla ortaya çıkıyor.
Feng shui felsefesi ile evlerin düzenlenmesi sırasında evin her bölümü için farklı renk tonlarının seçilmesi gerektiği unutulmamalı. Feng shui felsefesinde renkler, ortamda yaratılmak istenen enerji ve yönlerin etkisi büyüktür.

Feng Shui Nedir? 1

Aşağıda en anlaşılır şekilde yönler, renkler, yaratılmak istenen enerji ve yönleri bulabilirsiniz.

 • Merkez: Evin genel şans enerjisi için toprak ve ateş renklerinin seçimi yapılmalıdır.
 • Kuzey: Kariyer şansı enerjisi için metal ve su elementi renklerinin seçimi yapılmalıdır.
 • Güneybatı: Aşk ve ilişki enerjisi için ateş ve toprak elementi renklerinin seçilmesi gerekir.
 • Doğu: Şans ve aile şansı enerjisi için su ve ağaç elementi renklerinin seçilmesi gerekir.
 • Güney: Şöhret ve saygınlık enerjisi için renk tonu olarak ateş elementi renkleri seçilmelidir.
 • Güneydoğu: Bolluk ve bereket enerjisi için su ve ateş elementi renklerinden yana tercihler yapılmalı.
 • Kuzeybatı: Destek ve dayanışma enerjisi için dekorasyonda metal ve toprak rengi gruplarına yer verilmeli.
 • Kuzeydoğu: Eğitim şansı enerjisi için ateş ve toprak elementi renklerinden yana dekorasyon tercihi yapılmalıdır.
 • Batı: Gelecek ve çocuklar enerjisi için toprak ve metal elementi renklerinden yana dekorasyon tercihi yapılmalıdır.
 • Feng Shui Dekorasyon Kuralları

 • Feng shui felsefesinde bazı önemli objeler ve renkler yer almaktadır. Feng shui dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar şu şekildedir…
 • Feng shui felsefesi inanışına göre bulunulan odaların mümkün olduğunca aydınlık olması gerekir. Doğanın tüm renklerine sahip bir odada doğanın bütün enerjisi daha fazla hissedilecektir.
 • Feng Shui Nedir? 3

 • Odanın ferahlığını sağlamak için aynalar önemlidir. Bu felsefeye göre oda dekorasyonunda aynaların mutlaka olması ve olan aynaların da mutlaka fark edilir şekilde yerleştirilmiş olması gerekir.
 • Bir tür enerji felsefesi olan feng shui, renkler ile enerjilerin yansıtılmasını sağlıyor. Oda için seçilen eşyalarda canlı renklerin olması daha enerjik bir ortam için gereklidir.
 • Feng shui felsefesine göre bulunulan oda ve ortam doğanın farklı sesleri ile canlandırılmalıdır. Bunun için zil, müzik sesi ya da bir çandan faydalanılabilir. Burada önemli nokta oda içinde yaşamın sesini duyabilmektir.
 • Doğanın oda içine dekorasyona yansıtılması anlamına gelen bu hayat felsefesine göre dekorasyon yapılırken, yine doğada var olan kuşlardan yardım alınabilir. Bunun için odanın tavan kısmına kuşları andıran nesneler asılabilir. Bu nesnelerin sarkması odanın havasını değiştirecektir.
 • Feng shui felsefesi tamamen doğa ile iç içe olmayı hedefleyen bir kültürdür. Bu felsefe ile hazırlanan odalarda ve evlerde teknojik elektronik cihazlar mümkün olduğunca az kullanılmalı. Bunların yerine daha doğal cihazlar kullanılabilir. Örneğin loş ışık için mum kullanılabilir.
 • Feng shui felsesine göre heykeller oda içinde yer almalıdır. Çin inanışına göre heykeller yalnız olmamayı simgeler. Bunun için ev dekorasyonunda özellikle de yatak odasında heykellere yer verilmelidir.
 • Küçük hayvanlar ve bitkiler de doğal bir dekorasyon için önemlidir. Kişi sevdiği bitki ve hayvanları evinde bulundurmalı. Bu bitkilerin seçiminde hoş kokulu ve renkli olmalarına dikkat edilmelidir. Küçük evcil hayvan seçiminde de yine renkli ve görüntüsü ile huzur veren canlıları seçimi önemlidir.
 • Feng shui felsefesine göre bambudan yapılan kılıçlar da dekorasyon da yer almalıdır. Bu kılıçlar kişiye uzun süre korunma gücü verecektir. Bunun nedeni kılıcın gücü simgelemesi ve bambunun da uzun ömürlü bir bitki olmasıdır.
 • Feng Shui Para Köşesi

  Bolluk, bereket ya da para köşesi, mor renkli bir obje konulan bir köşedir. Evinizde bolluk ve bereket artışı yaşamak için bu köşeyi hazırlayabilirsiniz. Ancak mor objeyi her hangi bir yere koymamak gerekir. Feng Shui para köşesi için sırtınızı bulunduğunuz odanın giriş kapısına dayayın. Sol elinizi uzattığınız yer bereket yani para köşesidir. Buraya mor bir obje yerleştirebilirsiniz.

  Feng Shui Nedir? 5

  Para köşesi için evinizde her hangi bir odayı seçebilirsiniz. Ancak genel olarak oturma odası ya da salon dekorasyonunda bu tür bir köşe hazırlamak daha uygun olacaktır. Yatak odası için aşk köşesi, evin geneli içinse sağlık köşesi daha idealdir.

  Feng Shui Yatak Odası

  Feng shui felsefesine göre çiftler ya da tek olduğu halde çift olmak isteyen kişiler yatak odalarının dekorasyonunda çift olan ikili eşyalara yer vermelidir. Bu ikili eşyalar, kişinin bilinç altında eş olma düşüncesini canlandıracak ve partnerine daha sıcak davranacaktır. Pusulada güneybatı yönü yatak odalarında aşk köşesidir. Bu köşenin dağınık olmaması ve ışık alan bir alan olması gerekir.

  Güneybatı yönü aşk ve sevgi için önemli bir yöndür. Bunun için güneybatı yönü güçlü ve uyumlu bir evde yaşamak çiftler arasında uyumu sağlar. Evlilik hayatının da olumlu ve uyumlu olması için yatak odasının güneybatı yönünün uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.

  Evde yaratılmak istenen enerjiye göre eşyaların renk tonlarının seçimi yapılabilir. Feng Shui felsefesine göre bazı renkler ve anlamları şu şekildedir…

  Feng Shui Nedir? 6

 • Mavi: Dinlendirici huzur verici bir ortam yaratır
 • Lacivert: Felsefeye göre aklın ve suyun rengidir.
 • Yeşil: Huzur ve içsel dengeyi sağlar.
 • Mor: Ruhsal farkındalık, zihinsel ve fiziksel şifa enerjisi yüklüdür.
 • Siyah: Güç ve gizemin rengidir.
 • Kırmızı: Aşkın, tutkunun, coşkunun ve neşenin rengidir.
 • Turuncu: Konsantrasyonu güçlendiren, yaratıcılığı yükselten renktir.
 • Evinizde feng shui dekorasyon isterseniz, bu konuda uzman desteği de alabilirsiniz. Günümüzde yaygın bir felsefe halini alan feng shui konusunda uzmanlık alan kişiler de yer almaktadır. Bu kişiler bir yaşam felsefesi olan feng shuinin ev dekorasyonuna aktarılmasında etkili kişilerdir. Almak istediğiniz sonuca göre feng shui uzmanlarından destek alıp evinizi istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/feng-shui-nedir-feng-shui-ev-dekorasyonu-nasil-yapilir/