Feng Shui Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Rüzgar ve su anlamına gelen Feng Shui, doğadaki renkleri ve yaşam enerjisini yaşanılan ortamlara taşıma tekniğidir. Bir Çin kültürü olan Feng Shui beş bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Günümüzde birçok kişi feng shui enerjisine inanmakta ve yaşam alanlarını bu şekilde dekore etmektedir. Peki bu Feng Shui nedir, nasıl uygulanır ve ne işe yarar ? Gelin birlikte öğrenelim.

Feng Shui, eski bir iletişim taktiğidir. Çin kültürüne ait bir olaydır ve Çinliler için oldukça önemli bir yeri vardır. Son yıllarda oldukça fazla hayran oluşturan Feng Shui’nin tüm dünyaya yayıldığı ve dünyanın çeşitli bölgelerinde uygulamaya koyulduğu bilinmektedir.

Doğanın yaşam enerjisini evin içerisine getirme amacıyla ortaya çıkarılan Feng Shui yerleşim düzeninin çevreye olumlu elektrikler yaydığına ve bu sayede bir iletişim kurduğuna inanılır.

Bu inanış Çinlilerin dini inanışları ile de bağlantılıdır. Kökeni dine bağlı olarak gelişen bu uygulamanın şimdilerdeki tek kullanım amacı evin yaydığı kötü elektriği ya da monotonluğu değiştirerek daha huzurlu bir ortam yaratmaktır. Uygulanma konusunda bazı teknik bilgiler barındıran Feng Shui, eşyaların doğru düzenlendiği anlayışıyla bazı şeylerin yerinin değiştirilmesi ile uygulanır. İnanışa göre bu şekilde evde huzur ortamı hâkim olacaktır.

Feng Shui Nedir?

Feng Shui Nedir?Feng Shui rüzgâr ve suyun yaydığı enerjiyi ev içerisine yansıtabilmek ve yaşamın tüm enerjisini eve toplayabilmek adına yapılan eşyaların yerini değiştirme işlemidir. Tarihi Çin kültürüne dayanır. Anavatanı olan Çin’in dini inanışları gereği şekillendirilmiştir. Feng Shui felsefesi düzenine göre hazırlanan evlerde huzur ortamı hâkim olacaktır, iletişim için sürekli olarak olumlu değişimler yaşanacaktır. Bir anlamda inanış gereği eşyalar sizinle iletişim kurarak sakinleşmenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu şekilde başlayan inanış son yıllarda oldukça fazla kullanıcı bulmuştur ve bu psikoloji ile hazırlanan evlerde gerçekten de böyle bir etki görülmüştür.

Feng Shui Nasıl Yapılır (Uygulanır)?

Feng Shui Nasıl Yapılır (Uygulanır) ?Feng Shui uygulanma anlamında 8 farklı temel özellik içerir:

  • Işıklı, karışık renkli, aynalı ve her çeşitli odalar; Bu inanışa göre bulunulan oda oldukça aydınlık olmalıdır. Doğanın tüm renklerine sahip bir odada doğanın enerjisi daha fazla hissedilecektir. Ayrıca odanın ferahlığını sağlamak adına aynalar önemlidir. Oda içerisinde aynanın varlığı olmalıdır ve fark edilmelidir. (Aynanın ev dekorasyonundaki yeri hakkında bilgi almak için tıklayın)
  • Ses, müzik, zil, çan vb; Bulunulan oda doğanın değişik sesleri ile canlandırılmalıdır. Bu bazen bir zil sesi, bazen bir müzik olabileceği gibi bazen de bir çan sesi olabilir. Önemli olan odadaki yaşamın sesini duyabilmektir.
  • Renkler; Yaşanılan ortam aynı doğa gibi renkli olmalıdır. Oda için seçilen eşyalarda canlı renkler yoğun olarak bulunmalıdır ve çeşitlendirilmelidir.
  • Bitkiler ve küçük hayvanlar; Kişi sevdiği bitki ve hayvanları evinde bulundurmalı, bunlardan huzur bulmalıdır. Bitkiler seçilirken daha çok hoş koku yayan ve renkli çiçekleri bulunan türlerden seçilebilir. Bunun yanında hayvan da en sempatik bulduğunuz bir ev canlısı olmalıdır.
  • Sallanan nesneler; Doğadaki kuşlar gibi evin de tavanında bazı nesneler olmalıdır. Bunlar süsler olabilir. Bu süsler belirli yerlerden sizi rahatsız etmeyecek şekilde sarkıtılabilir.
  • Heykel; Heykeller tamamen bir Çin inanışıdır. Bu anlamda yalnız olmamayı simgelediği düşünülmektedir.
  • Elektronik cihazlar; Ev içerisinde bulunan elektronik cihazlar Feng Shui’de reddedilmemektedir. Bunun yerine desteklenirler.
  • Bambudan yapılmış kılıçlar; Bambu uzun yıllık bir bitkidir. Kılıç ise gücü simgeler. Bundan anlaşıldığı gibi bambu kılıcı size güven verecek ve uzun yıllar süren bir korunma içgüdüsünü içinize yerleştirecektir.

Feng Shui Ne İşe Yarar?

Feng Shui Ne İşe Yarar?Feng Shui, son yıllarda evlere yenilik getirmek adına yapılmaktadır. Oysa Çin kültüründe ilk ortaya çıktığı dönemlerde iletişim kurmak adına yapılıyordu. Bu yönteme göre hazırlanan evlerin iletişim bakımından daha olumlu ve daha açık olduğu duygusu kişiye verilmiş oluyordu. Feng Shui inanışına göre bu yöntemle hazırlanan evlerde doğanın canlılığı, yaşam enerjisi bulunduğundan kişi kendini daha iyi hissediyordu.

Kaynak: http://bilgihanem.com/feng-shui-nedir-nasil-yapilir/