Ferritin Düşüklüğü

Ferritin, vücutlarımızda demir depolayan mühim bir proteindir. Ferritin düşüklüğü, vücutta demir eksikliğine sebebiyet verir ve demir eksikliği neticesinde pek çok aksaklığı yaşamak kaçınılmaz olur. İşte kanımızda bulunan ferritin miktarı, vücutta ne kadar demir depolandığını da gösterir.

Ferritin Düşüklüğü 1

Kan testi ile kendaki ferritin düzeyi kolayca belirlenebilir.  Olması gereken ferritin düzeyi kadınlarda 12 ila 150 ng /ml arası ve erkeklerde 12 ila 300 ng /ml arasıdır. Alt sınıra yakın düzeydeki ferritin seviyesi de, ferritin eksikliğine işaret eder. Ferritin düşüklüğü nedir denildiğinde, kanda olması gerekenden az miktarda ferritin olması diyebiliriz.

Beraberinde gelen demir eksikliği ve birtakım şikayetler de ferritin düşüklüğünün getirisi olarak gözlemlenecektir.

Ferritin Düşüklüğü Belirtileri

Sindirim sistemi organlarında görülen kanamalar, yoğun adet kanamaları, demir eksikliği anemisi ve bağırsaklarda demir emilimini etkileyen sorunlar hasebiyle vücutta ferritin düşüklüğü görülebilir.

Halsiz ve yorgun olmak, konsantrasyon kaybı, solunum güçlüğü, zor nefes almak, baş dönmesi, baş ağrısı, uyuma isteği, hızlı ve ani hareketlerle sersemleme, ciltte soluklaşma ve matlaşma, dolaşım yavaşlığı nedeniyle el ve ayaklarda üşüme, tırnaklarda kolay kırılma, saçlarda dökülme, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi şikayetler ferritin düşüklüğü sebebiyle ortaya çıkan şikayetler olarak sıralanabilir.

Ferritin Düşüklüğü Belirtileri

Ferritin düşüklüğü saç dökülmesine de sebebiyet verebilir; zira demir elementinin saçların ve tırnakların sağlıklı uzaması, gelişmesi, parlak ve sert olmasındaki katkısı büyüktür. Demir eksikliği, hücrelere yeteri kadar oksijen gitmesini engelleyeceği ve kan dolaşımının yavaş olmasına sebep olacağı için, saçlarda cansızlaşma ve hatta dökülmelere de yol açabilmektedir.

Ferritin Düşüklüğü Nelere Sebep Olur?

Ferritin o denli mühim bir proteindir ve vücuttaki vazifesi o denli büyüktür ki, kanda düşük oranda bulunduğu zamanlarda hem sıhhat, hem de güzellik sekteye uğrar. Cilde doğal pembe rengini veren kırmızı kan hücreleri, ferritin düşüklüğüne bağlı demir eksikliği yüzünden az üretileceğinden, cilt solgun, bulanık, sararmış ve mat görünür.

 • Saç telleri cılızlaşır, ışık saçmaz olur, incelir ve hatta dökülür.
 • Kan akışı yavaşladığından eller ve ayaklar soğur, tırnaklar kolayca kırılır ve gözler ferini yitirir.
 • İştah azalır, yemek yeme isteği kaybolur, demir alımı buna bağlı olarak iyice düşer ve işler iyice sarpa sarar.
 • Boğazda ve dilde ağrı görülebilir
 • Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, uyku isteği ve hayata karşı genel anlamda bir isteksizlik baş gösterir.
 • Peki ferritin düşüklüğü nasıl giderilir, bu konuda neler yapmak ve nasıl bir yol izlemek gerekir, bu da en mühim hususlardan bir tanesidir.

  Ferritin Düşüklüğü Nelere Sebep Olur?

  Öncelikle ferritin eksikliği sebebiyle hissedilen sıkıntılardan dolayı bir hekime başvurulup, ferritin düşüklüğü teşhisi konulduysa, hekimin önerecği ilaçlar ve uygun gördüğü tedavi ile kandaki ferritin düzeyi normal düzeye çekilebilir. Ama bu esnada, tedaviye koşut olarak kişinin de yaşam şekli ve bilhassa beslenme alışkanlıklarına olabildiğince dikkat etmesi gerekecektir.

  Demir yönünden cömert gıdalarla beslenmek çok önemli bir adımdır. Ispanak, brokoli, pazı başta olmak üzere tüm koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, süt ve süt ürünleri, kuru yemişler; kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, hurma gibi kuru meyveler, pekmez çeşitleri ve yaş üzüm gibi meyveler, doğal şıra gibi içecekler vücuda yeterli düzeyde demir alımı sağlayacak ve işleri yoluna koyacaktır.

  Tipik Türk alışkanlıklarından birisi olan, yemeğin hemen üzerine içilen demli çaylar da yemekle alınan demirin vücutta layıkıyla emilmesini zorlaştırır ve demir eksikliğine yol açar.

  Ferritin Düşüklüğü Nelere Sebep Olur? 1

  Çayı yemekten hemen sonra değil birkaç saat sonra ve açık olarak içmek, çayın içine bir iki dilim limon atmak gibi basit yöntemlerle demir eksikliğine engel oluşturulabilir.önünden zengin olan gıdalarla aynı anda tüketmemeye dikkate etmek de, demir kaybını önleyecek ve ferritin düzeyini normal seviyede tutacaktır.

  Söz gelimi demir deposu olan ıspanak yemeğini, kalsiyumdan zengin olan yoğurtla değil de, yumurtalı olarak yahut üzerine C vitamini kraliçesi limon sıkarak tükettiğimizde, ıspanaktan aldığımız demiri vücudumuzun işlemesi daha kolay hale gelecektir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ferritin-dusuklugu/