Ferritin Eksikliği Nedir?

Ferritin, vücutta demir elementini depolamakla sorumlu bir tür proteindir ve kanda ferritin eksikliği görülürse, bu durum, kandaki demir oranının olması gereken seviyeden daha az olduğu anlamına gelir.

Vücutta açık yara varsa yahut iç kanama sebebiyle fazla miktarda kan kaybı yaşandıysa vücutta ferritin ve dolayısıyla da demir eksikliği görülür. Kaza sonucu meydana gelen yaralanmalar, adet kanamaları ve mide kanamaları sonucu gelişen kan kayıplarında vücutta ferritin ve demir eksilir.

Ferritin Eksikliği Nedir? 1

Kanser türleri, miyomlar, mesane tümörleri ve peptik ülser gibi vakalar da ferritin eksikliği yapacak kadar kanamaya sebebiyet verebilirler.

Uzun süre aspirin kullanmak ve iltihap önleyen ilaçlar kullanmak da iç kanama ve sonrasında ferritin ve demir eksikliğine zemin hazırlayabilir.

Demirden yoksun yiyeceklerle yapılan ağır diyetler, yetersiz gıda alımı, sigara ve alkol kullanımı da ferritin eksikliğine yol açabilir. Vücuda demir alınmasına karşın vücut bunun çok azını kullanıyor olabilir. Hamile kadınlar, büyüne çağındaki çocuklar, yetişme çağındaki gençler ve kan kaybı yaşamış kişilerin daha fazla demir alması gerekir.

Et ve et ürünleri, yumurta, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler ve kurutulmuş meyveler, doğal yapılmış pekmezler demir yönünden hayli zengindir. Bu gıdaları düzenli ve yeterli miktarda tüketmek, demir alımı açısından son derece gereklidir.

Vücuda demir içeren gıdalar alınmasına rağmen ferritin ve demir oranı düşük çıkıyor olabilir. Demir içeren gıdaları kalsiyum içeren gıdalarla birlikte tüketmemek, C vitamini içeren gıdalarla birlikte tüketmek, demirin vücutta daha iyi emilmesini sağlar.

Ferritin Eksikliği Nedir? 2

Yemeklerin hemen üzerine çay içmemek, birkaç saat sonra içmek de, yemekle birlikte alınan demirin vücutta daha iyi emilmesini sağlayacaktır. Bunun dışında ince bağırsaktaki bazı problemler, bazı ilaçların kullanımı, cerrahi operasyonlar da demirin emilimini yavaşlatıyor, hatta engelliyor olabilir.

Peki ferritin eksikliği nelere sebep olur, kişi bundan nasıl etkilenir bir de bu cepheden bakalım.

Yapılan tetkiklerde ferritin düşükse ve kanda demir eksikliği de tespit edilmişse kişiye demir eksikliği anemisi teşhisi konulur.

Böyle bir durumda kişi kendini halsiz, bitkin, yorgun hisseder; baş dönmesi, baş ağrısı ve iştah kaybı yaşar, saçları dökülür, cildi solgunlaşır, özellikle el ve ayakları üşür.

Ferritin Eksikliği Nedir? 3

Ferritin Eksikliği Belirtileri

Ferritin eksikliği belirtileri, tıpkı demir eksikliği belirtileri gibidir.

Halsizlik, konsantrasyon kaybı, dikkat eksikliği, solunum güçlüğü, hızlı oturup kalkma durumlarında baş dönmesi, sersemleme, baş ağrısı, kan hücrelerinin az üretilmesine bağlı olarak deride solgun ve mat görünüm, kan dolaşımının yavaşlığına bağlı olarak el ve ayaklarda üşüme, tırnaklarda kırılma, boğaz ve dilde ağrı, iştahta azalma, fazla uyku uyma isteği, incelen ve dökülen saçlar ve nadir de olsa kül, çamur, tebeşir gibi maddeleri yemeye duyulan istek ferritin eksikliği belirtileri olarak sıralanabilir.

Ferritin Eksikliği Belirtileri

Peki bir insan vücudunda olması gereken ferritin miktarı nedir, ferritin kaç olmalı, ferritin hangi düzeyde olursa işler yolunda gider?

  • Yetişkin kadınlarda: 10 ila 150 ng /ml
  • Yetişkin erkeklerde: 12 ila 300 ng /ml
  • Yenidoğanlarda: 25 ila 200 ng / ml
  • 1 aylık bebeklerde: 200 ila 600 ng /ml
  • 2 ila 5 ay arası bebeklerde: 50 ila 200 ng / ml
  • 6 ay ila ergenlik yaşı arasında: 7 ila 142 ng / ml

Bu değerler normal, sağlıklı değerler olarak kabul edilmiştir. Ferritin eksikliği hekim tarafından saptandıktan sonra yine hekimin karar vereceği yöntemlerle tedavi edilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ferritin-eksikligi-nedir/