Ferritin Eksikliği

Ferritin, kanda demirin depolanması vazifeni üstlenen bir proteindir. Yani kandaki demirin düzeyi ve varlığı ondan sorulur. Eğer kanda ferritin düzeyi normalden az ise, demir eksikliğinin ortaya çıkması da kaçınılmazdır. Ferritin eksikliği ve demir eksikliği belirtileri aynıdır.

Ferritin Eksikliği 1

 

Halsizlik, bitkinlik, iştah kaybı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi şikayetler demir eksikliğine ve ferritin eksikliğine işaret eder. Demir eksikliğinin tek sebebi, vücuttaki ferritin oranının eksikliği  değildir. Ama vücutta ferritin oranı düşükse, bu mutlaka demir eksikliği olarak ortaya çıkacaktır.

Ferritin normal değeri kadınlarda 12-150 ml aralığı olarak; erkeklerde ise 12-300 ml olarak belirlenmiştir. Alt sınırın altına yakın bir değer bile ferritin eksikliğine işaret eder.

Ferritin Eksikliği İçin Ne Yemeli

Yeteri kadar demir alamazsak, akciğerlerdeki oksijen tüm vücuda taşınamaz. Oksijeni yeteri kadar alamayan vücutta da bir takım aksamalar hasıl olur.

Ferritin eksikliği için hekimin verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır ve demir bakımından zengin gıdalarla beslenilmelidir.

Demir mineralinin en çok kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, hurma gibi kuru meyvelerde bulunduğu düşünülürse bu kuru meyvelerden düzenli olarak tüketmek demir kazanımı açısından oldukça faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra kırmızı et, ciğer, tahıllar, pekmez, ıspanak, pancar, fasulye, lahana, patates, hurma, kabak, armut, şeftali,  patates, fındık, badem ve balık gibi besinleri de düzenli ve yeterli miktarda tüketmek gerekir.

Ferritin Eksikliği İçin Ne Yemeli

Aşırı kan kaybı, A vitamini eksikliği, diyalize bağlanma gibi faktörler de demir eksikliğine yol açabilmektedir.

Ancak, kalsiyum mineralinin demir emilimini engellediği göz önüne alındığında, süt ürünleri ile birlikte demir hapı almamaya dikkat etmek gerekir. Ispanağı yoğurtla değil de yumurtalı olarak yemek veya ıspanağı limon sıkarak yemek ıspanaktaki demirin vücutta daha iyi emilmesini sağlayacaktır.

C vitamini ise tam tersi olarak demir emilimini arttırır. Yani demirden zengin gıdaları yerken yanında C vitamini yönünden zengin gıdaları tüketmek daha akıllıca olacaktır.

Ferritin Eksikliği Tedavisi

Ferritin eksikliği tespit edilen bir kişinin mutlaka uzman bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekir. Demir eksikliğini ortadan kaldıracak ilaç ve gıda takviyeleri ve yanı sıra C vitamini alımıyla ferritin eksikliği giderilebilmektedir.

Ferritin Eksikliği Tedavisi

Ancak ferritin eksikliği hemen yoluna koyulacak bir problem değildir. Vücutta bulunan kanın yeterli demiri taşıyabilmesi için en az 1-2 ay gibi bir süre geçmesi gerekmektedir. Demir takviyesi yapılan bir vücutta ferritin normal değerine ulaşacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ferritin-eksikligi/