Ferritin Yüksekliği

Vücudun normal seyrinde ve sorunsuzca çalışması için gerekli olan vitamin, mineral ve elementler vardır. Onlardan biri de demir elementidir. Eksikliği vahim sonuçlara yol açabilen demir, vücuda oksijen taşınması vazifesini üstlenmiştir.

Ferritin Yüksekliği 1

Ferritin ise kanda bulunan ve vazifesi demiri depolamak ve gerektiğinde kontrollü bir şekilde serbest bırakmak olan bir proteindir. Yapılan kan testi ile kişideki ferritin seviyesi kolayca belirlenir. Ferritin düzeyi her zaman düşük çıkmaz. Bazen kanda yüksek oranda ferritin de saptanabilir. Bunun çok çeşitli sebepleri vardır. Yani ferritin yüksekliği nedir sorusuna; kanda olması gerekenden daha fazla ferritin bulunmasıdır şeklinde yanıt verilebilir.

Ferritin Yüksekliği Nedenleri

Pek çok hastalık ve şikayette olduğu gibi ferritin yüksekliğinde de genetik yatkınlık önemli rol oynar.

Genetik olmayan faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

İltihabik hastalıklar, hepatit, kronik hepatit, kan hastalıkları, fazla demir alımı, kan nakli tedavisi, hodgkin lenfoma, porfiria hastalığı, lösemi, hipertiroidi, tip 2 diyabet, romatoid artrit.

Ferritin Yüksekliği Nedenleri

Bu faktörler kanda demir artışı ve buna bağlı ferritin yüksekliğine sebebiyet verir. Kanda demirin normalden az oluşu nasıl sıkıntı oluşturuyorsa, normalden fazla oluşu da sıkıntı verir.

Kanda yüksek oran da ferritin olduğunu tahlilden evvel biz nasıl anlayabiliriz, belirtileri var mıdır sorusu için işte yanıtlar:

  • Yorgunluk ve bitkinlik
  • Karında şiddetli ağrı
  • Kalp damar problemleri
  • Cinsel performansta azalma
  • Eklem ve göğüs ağrıları
  • Güçsüzlük, dermansızlık
  • Çarpıntı
  • Kilo kaybı

Kanda yüksek oranda ferritin tespit edilmişse ferritin yüksekliği tedavisi de yine uzman hekim tarafından yapılacaktır. Böyle bir durumda da gıda alımına dikkat etmek, demir içeriği açısından zengin olan yiyecek ve içecekleri temkinli tüketmek gerekecektir.

Ferritin Yüksekliği Nedenleri 1

Yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, brokoli, patates, kuruyemişler, kuru meyveler, kepekli ekmek, yulaf ezmesi, tahıllar, et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi besinleri olabildiğince az tüketmek ve hekimin uygun gördüğü tedavi ve önerdiği ilaçlardan istifade etmek ferritin yüksekliği tedavisinde önemli adımlardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ferritin-yuksekligi/