Fesleğen Bakımı Nasıl Yapılır

Fesleğen, kokusuna bayıldığımız, yaz aylarında mis gibi kokan ve hatta sinekleri bile kaçıran enfes bir bitki. Balkonların göz bebeği fesleğen nasıl yetiştirilir. Annemizin cam önünde yetiştirdiği fesleğen nasıl bakılır? Saksıya fesleğen nasıl ekilir? Size Fesleğen Yetiştirmenin Püf Noktaları hakkında bir yazı hazırladık. Her eve lazım, sizde neden yok?

Nane familyasından, tek yıllık, otsu ve çalı tipi aromatik bir bitkidir. Yoğun ve hoş kokusuyla özellikle Ege ve Akdeniz bahçelerinin vazgeçilmezidir. Doğada kendiliğinden yetişmesi veya ıslahlı üretimi mümkündür.

Fesleğen, tohumdan veya fideden ekilebilen, çalımsı ve tek yıllık bir bitki. Ama bir kez ekildi mi kendi tohumundan tekrar çıkması mümkün. Ancak bunun için birkaç saksı fesleğeniniz olması gerek ki, bitkileriniz tohum verebilsin.

Fesleğen, inatçı bir bitkidir. Su ihtiyacı sıradan bitkilerle hemen hemen aynıdır. Günlük su vermeniz veya 2 günde bir vermeniz fesleğen için yeterlidir. Böceklenmez, bilakis böcek kaçırır. Bu sayede yaz aylarında sivrisineklerin korkulu rüyasıdır.

Sıcak iklim bitkisidir. Yaz aylarında yapraklanır ve mevsim sonunda kurur.

Pek çok eklem bacaklı fesleğenin kokusundan hoşlanmaz, başta sivrisinekler olmak üzere, fesleğen ekili alanlarda pek fazla böcek türüne rastlanmaz.

feslegen nedir

Eğer bahçeniz varsa, fesleğen cümbüşü yapabilir, bütün yaz mis gibi kokularla bahçenizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ama merak etmeyin, fesleğen illa bahçede yaşamaz. Minicik saksılarda, cam önlerinde de yetiştirilebilir.

Klasik bir Ege fesleğeni, normal koşullarda, 20-30 cm kadar yükselir, kökleri ise, bu yükseklikteki fesleğen için 15 santim civarında, toplanmış biçimde oluşur. Yani derin saksılara ihtiyaç yoktur. Ayrıca günümüzde, minyatür türleri de satılmaktadır, bu türler, 5-10cm yükselir ve su bardağı büyüklüğünde saksılarda yetişebilir.

Fesleğen güneşi sever. Ancak susuz kalırsa ölür. Yani bol güneşli ortamda yeterince sulanmalıdır. Aslında sulanmasa da uzun süre dayanır ama, çok fazla ısıya maruz kalması durumunda normal olarak su kaybeder ve hücreleri ölür ve sonuç olarak bitki kurur. Tüm bitkilerde durum böyledir tabii, ama güneşi seven bitkilerin sulanma rejimleri farklıdır. Fesleğende de düzenli sulanma ihtiyacı vardır.

Fesleğen bitkisini en az 25 derece sıcaklığa maruz bırakmalısınız. 20 derecenin altındaki sıcaklıklarda, bitki kış moduna girer ve solar. Sadece geceleri bunun altında bir sıcaklık uygundur. Gündüz olabildiğinde sıcak olmak durumundadır. O sebeple soğuk iklimli yerlerde yaşıyorsanız, fesleğen saksınızı, ışık alan ve ısı kaynaklarına yakın bir noktaya konuşlandırmanızda fayda vardır.

Feslegen Bakimi Nasil Yapilir

Çok önemli bir uyarı yapmakta fayda vardır. Hiçbir bitkiyi uyduğunuz ortamda geceleri bulundurmayınız. Bitkiler fotosentez işlemi sırasında karbondioksit yayarlar, çok fazla bitkiniz varsa, onlarla aynı kapalı ortamda bulunmayınız ve yatak odanıza asla bitki sokmayınız. Bumlar mis kokulu fesleğenler olsa bile.

Fesleğen nasıl yetiştirilir sorusunun cevabını vermiş olduk. Fesleğen nasıl ekilir sorusunun cevabı da aslına açıklamalarımızın içinde yer alıyor olsa da, kısaca değinmekte fayda vardır. Eğer tohumdan yetiştirme yapıyorsanız, mart ayında tohumu saksıya koyun, nemli bırakın, 2 günde bir hafif sulayın. Sıcak ve güneş alan bir noktada bırakın, 10 gün içerisinde çimlenmeleri göreceksiniz. Daha sonra fesleğeniniz kendiliğinden minik bir çalıya dönüşecek. Bahçede çimlenme biraz zor olur. O sebeple, küçük kaplarda bitkiyi çimlendirip, 5cö yüksekliğe geldiğinde nihai saksısına veya bahçeye ekmekte fayda vardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/feslegen-bakimi/