Fındık Yağının Faydaları

Fındık Yağının Faydaları

Kuruyemiş kaselerinin, çerez tabaklarının en aranılan üyesi olan; kansızlıktan, kolesterole pek çok sağlık sorununa iyi gelen, vücuda kaliteli enerji sağlayan fındık sadece fındık olarak lezzet ve sağlık vermekle kalmıyor, preslenerek çıkarılan yağı sayesinde farklı dertlere de derman oluyor. Yüksek oranda E vitamini içeren fındık, yağı ile de insanlığa şifa oluyor. İyidir hoştur tamam ama fındık yağı ne işe yarar hiç düşündünüz mü? Gelin size yardımcı olalım o halde…

Presleme tekniği ile elde edilen fındık yağı; %80 oleik asit, %12 linoleik asit, vitamin E, demir, çinko, potasyum ve kalsiyum içerir. Fevkalade faydalı bir yağ asidi olan oleik asit; yüksek tansiyon riskini azaltan, iyi kolesterolü artıran, kötü kolesterolü düşüren bir niteliktedir ve kalp damar hastalıklarına karşı vücudu koruyan, diyabet hastalığı olanlarda insülin ihtiyacını azaltan ve kan şekerini düzenleyen özellikleriyle öne çıkar. Tümör gelişimini önleyerek kansere karşı koruyucu olması da oleik asit içeren fındık yağını son derece değerli ve faydalı kılar. Fındık yağı faydaları o kadar zengin ve fazladır ki, bu fındığı ve fındık yağını gözde bir kuruyemiş kılar.

Fındık yağı faydaları, içeriğindeki B1, B2, B6 ve E vitaminleri ile karakterizedir. B grubu vitaminlerin vücutta karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasını düzenleyen vitaminler oldukları düşünüldüğünde, fındık yağının tüm bu işlemler için ne kadar önemli bir kaynak olduğu da anlaşılmış olur. Bu özellikleriyle damar sertliğine ve damar tıkanıklığına karşı savaşır, bu problemleri başlamadan engeller, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

 • Fındık yağı üreme sistemine ve kısırlık sorununa olumlu etkiler yapar.
 • Hücrelerden başlayarak yaşlanma etkilerini yavaşlatır, anti aging etkisi yapar. Yani özetle fındık yiyen gençleşir.
 • Kanser hastalığının gelişmesine engel olur.
 • Fındık yağı lif içerir ve bu özelliği ile bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar.
 • E vitamini içeriği sayesinde alyuvar parçalanmasını önler ve böylelikle kansızlıkla savaşır
 • Onarıcı etkisiyle ciltteki sorunları giderir, cilt yapısında iyileşme sağlar.
 • Fındık yağı vücuda dinçlik verir.
 • Arterit hastalığına karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Fındık  ve fındık yağı, yoğun kalsiyum içeriği ile özellikle çocuklarda diş ve kemik oluşumuna ve gelişimine yardımcı olur.
 • Menopoz dönemindeki kadınlarda kemik yapısını kuvvetlendirir, kemik erimesini önler
 • Damar sertleşmesini önler ve kalbi korur, kalp sağlığı için müthiş bir koruyucudur.
 • Varislere karşı da faydalıdır. Varis ve buna benzer damar hastalıklarında, problemli bölgeye fındık yağı sürerek masaj yapmak iyi gelecektir.
 • Saç köklerinde canlılık, saçlarda gürleşme ve hacim sağlar, saçkıran tedavisinde kullanılır.
 • Fındık yağı unutkanlığı önler.
 • Her gece yatmadan önce tüketilecek 1 çay kaşığı fındık yağı, boğazlardaki kasları yumuşatarak horlamayı azaltacaktır. Bu işlem boğazdaki kaşıntıyı da alacaktır.
 • findik yagi faydalari

  Fındık yağı faydaları bu şekilde uzar gider . Ama durun daha bitmedi. Fındık yağının cilt ve saçlar üzerindeki etkilerini konuşmadan olmaz. Bakalım fındık yağı cildimizde ve saçlarımızda neler yapıyor?

  Fındık Yağının Cilde Faydaları

  Hani yazının başında fındık gençleştirir, cilt sağlığını ve güzelliğini korur, cildi cömertçe besler dedik ya, işte fındığın bu maharetinden cildiniz de nasiplensin istiyorsanız size iki maske verebiliriz. Biri cildinizin arınması için, diğeri de yaz mevsiminde kolayca bronzlaşabilmek için.

  Fındık yağı ile arındırıcı maske:

  Malzemeler:

  1 tatlı kaşığı fındık yağı

  2 çorba kaşığı gül suyu

  3 çorba kaşığı beyaz kil

  1 tatlı kaşığı bal

  Hazırlanışı ve Uygulanışı:

  Malzemelerin hepsini karıştırarak macun haline getirip yüzünüze ve boynunuza sürün. 15 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Ayda 2 kez uygulayabileceğiniz bu maske ciltte biriken yağ, kir, siyah nokta ve toksinleri arındırarak cildinizde temizlik ve ferahlama sağlayacaktır.

  findik yaginin cilde faydalari

  Fındık yağı ile bronzlaştırıcı maske:

  Malzemeler:

  30 ml fındık yağı

  30 ml susam yağı

  20 ml ceviz yağı

  10 ml kakao yağı

  10 ml havuç yağı

  Hazırlanışı ve Uygulanışı:

  Malzemelerin hepsini karıştırın ve gün ışığından etkilenmemesi için koyu renkli bir cam şişeye doldurun. Cildiniz bronzlaştıktan sonra bu karışımı cildinize uygulayarak bronzluğun kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Hazırladığınız karışımın 2 yık dayanıklılık süresi vardır.

  Fındık Yağı Saça Nasıl Uygulanır

  Saçlarınıza fındık yağı uygulamak için öyle çok sebebiniz var ki.. Fındık yağı faydaları saçlarda da kendini gösterir.

  Eğer saçkıran rahatsızlığınız varsa düzenli kürler halinde uyguladığınızda sevindirici sonuçlar alabilirsiniz.

  Fındık yağı ile saçlarınızdaki dökülmenin inadını kırabilir, doğal ve ışıltı saçan saçlara kavuşabilirsiniz.

  Fındık yağı ile saç kökleriniz iyileşir, yeni saç oluşumu başlar, saç telleriniz kuvvetlenir ve saçlarınız daha hızlı uzar

  Bu kadar övgüden sonra bırakalım da fındık yağı saçlardaki maharetini göstersin..

  findik yagi saca nasil uygulanir

  Fındık yağı ile saç maskesi

  Malzemeler:

  4 tatlı kaşığı fındık yağı

  1 tatlı kaşığı çörek otu yağı

  1 tatlı kaşığı elma sirkesi

  1 ampul vitamin B kapsülü

  Hazırlanışı ve Uygulanışı:

  Malzemelerin hepsini karıştırın, saçlarınızın köklerinden başlayarak uçlarına kadar uygulayın. 1 saat bekleyin ve durulayın. Haftada 1 kez yapacağınız bu maske ile güneş ışınları, toz, kir ve diğer dış koşullar sebebiyle yıpranan saçlarınız onarılacak ve tazelenecektir.

  Fındık Yağı Nerelerde Kullanılır

  Fındığın tüm genetiğinin ve faydalı özelliklerinin aktığı ve içinde hapsolduğu fındık yağı, nerelere kadar ulaşıyor, nelere fayda sağlıyor, nerelerde kullanılıyor bir hatırlayalım isterseniz.

  Fındık yağı evde kendinizin hazırlayacağı doğal maskelerini krem ve losyonların ana maddesini oluşturur.Yine evde hazırlayabileceğiniz yanık kremlerine koyabilirsiniz. E vitamini içeren fındık yağı yanıkların kolay iyileşmesini sağlayacaktır.Fındık yağı kolay kolay bozulmadığından ve dayanıklı olduğundan, evde hazırladığınız kremlerin kullanım sürelerini de uzatacaktır.

  findik yagi nerelerde kullanilir

  Fındık yağını etleri marine etmek ve salataları lezzetlendirmek için de yemeklik olarak kullanabilirsiniz.

  Masaj öncesinde cildi yağlamak için de kullanılan fındık yağı; cilt dokusuna kolayca nüfuz ederek cildin yumuşak, nemli ve esnek olmasını ve kalmasını sağlar.Fındık yağı diğer yağlarla karıştırıldığında, bu yağların kokularını emerek vücuda geçmelerini sağlar.

  Fındık yağı fiyatı da el yakan cinsten değil, son derece makuldür. Bakım için kullanacağınız fındık yağını aktarlarda 10-15 TL gibi bir fiyatla temin edebilirsiniz.Yemeklik fındık yağını ise, 5 litrelik ambalajı ortalama 150 TL’ye temin edebilirsiniz.

  Fındık Yağının Zararları

  Dozu abartılmadıkça fındığın ve fındık yağının bilinen bir zararı yoktur. Her gün düzenli olarak bir avuç tüketilecek fındığın zararı yoktur ancak daha fazla miktarlarda tüketimi kilo alımına sebep olabilir. Fındığın fazla tüketilmesi vücut ısısını yükseltir, vücuda ateş verir.

  Kararında kullanılan fındık ve fındık yağını bilinen bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/findik-yaginin-faydalari/