Fırın Nasıl Temizlenir Püf Noktaları

İnsan sağlığını korumak için en temel şartlardan biri temizlik ve hijyene dikkat etmektir. Sağlığımız için beslenme, spor ve diğer konulara ne kadar dikkat edersek edelim, eğer hijyen ve temizlik kurallarına uymuyorsak bakteriler bir şekilde vücudumuza yerleşerek sağlığımızı tehdit edecektir.

Bayanların günlerinin çoğunu ayırdığı mutfakta en büyük yardımcılarından biri olan fırınlarda temizlik konusunda en çok uğraşılan ve en zor olan aletlerdir. İyi bir fırın temizliği için fırın nasıl temizlenir püf noktaları nelerdir bilmek gereklidir.

Fırın Nasıl Temizlenir Püf Noktaları 1

Fırın içerisinde yemekler pişerken gerek yemeklerden dökülen malzemeler gerekse dışarıdan gelen diğer maddeler nedeni ile zamanla lekeler ile dolmaktadır. Fırının içerisindeki yüksek ısı nedeni ile biriken bu lekeler iyice kuruyarak zorlu bir sürecin başlamasına sebep olmaktadır. Kısacası fırın içerisindeki kurumuş yağlar, kirli görünen izler ve fırın camındaki yanık ve lekelerin temizliği zor olmaktadır.

Bilindiği gibi fırını temizlerken esas amaç fırının güzel görünmesini sağlamak değil, temizlik ve  hijyeni sağlamaktır. Bu nedenle piyasada bulunan ve içerisinde amonyak ve kostik gibi toksik ürünler barındıran kimyasallar ile yapılacak bir temizlik sağlığı korumaya çalışırken zarar verebilmektedir.

Bu kimyasalları kullanırken teneffüs edilmesi ile akciğerlere zarar vermesi, cilde veya göze temas etmesi ile hassas olan bu bölgelerde hasar oluşturması, yemeklere bulaşması nedeni ile sağlığımızı direk tehdit etmesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle kimyasallar kullanmadan fırın temizlemenin pratik yolları hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır.

Fırın Nasıl Temizlenir Püf Noktaları 2

Evde kendi yapacağınız temizleyiciler ile hiçbir kimyasal kullanmadan fırınınızı temizleyebilirsiniz. Aşağıda tarifi verilecek olan karışım ile hem fırın içi nasıl temizlenir hem fırın tepsisi nasıl temizlenir, hem de fırın yağları nasıl temizlenir sorularının cevaplarını bulacaksınız. Ayrıca hem ucuza elde edeceğiniz bu karışım ile sağlığınızı korumaya da yardımcı olacaktır.

Temizleyiciyi hazırlamak için yarım su bardağı sıvı sabun (sıvı arap sabunu da olabilir), 1,5 su bardağı karbonat, yeterince su ve temizliğin gözdesi olan beyaz sirkeden (elma sirkesi de olabilir) 1/4 yani çeyrek su bardağı gerekmektedir. Temizleyiciyi hazırlamak için bütün malzemeler su ile karıştırılarak macun kıvamına getirilir ve sonrasında temizliğe başlanır.

Fırın temizliği için öncelikle fırının içerisindeki tepsiler ve ızgaralar dışarı çıkartılarak lavaboda temizlenir. Daha sonra bir fırça yardımı ile temizleyici fırının içerisine, tabanına ve yanlarına sürülür. Fırın bu şekilde kapağı kapatılarak 7 -8 saat bekletildikten sonra bir kap su ve bir sünger ile birlikte rahatlıkla temizlenir.

Fırın Nasıl Temizlenir Püf Noktaları 3

Temizlik esnasında kaptaki su kirlendikçe değiştirilir ve yenilenir. Temizleme işi bittikten sonra fırın bir havlu, bez veya kağıt havlu ile kurutulur. Bu temizleyici ile sadece fırının iç kısımları temizlenmelidir. Fırın camına ve kapağına hazırlanan temizleyici sürülmemelidir.

Fırın kapağını temizlemek için ise su ve çeyrek su bardağı karbonat macun kıvamına gelecek şekilde karıştırılır. Daha sonra hazırlanan karışım fırının camına sürülür ve yayılır. Temizleyici sürüldükten sonra 20 dakika kadar beklenir ve sonrasında nemli bir sünger ile cam temizlenir. Temizleme işi bittikten sonra bir bez veya kağıt havlu ile cam kurutulur.

Ankastre Fırın İçi Nasıl Temizlenir?

Ankastre fırınların temizliği de diğer fırınlar gibi zor olmaktadır. Bu fırınların temizliği de yine piyasada bulunan yap çözücüler ile yapılabilmektedir. Bu şekilde temizlik için yağ çözücü fırının içerisine sıkılır ve bir süre yağ çözücünün derinlemesine etki etmesi beklendikten sonra tel yada süngerin arka kısmı ile yağlar çıkartılabilir.

Fırın Nasıl Temizlenir Püf Noktaları 4

Bu işlem esnasında fırınınızın çizilmemesine dikkat edilmeli ve temizleme işlemi bittikten sonra fırının içi birkaç kez su ile yıkanarak kimyasalların uzaklaşması sağlanmalıdır.

Kimyasallar kullanmadan daha sağlıklı bir temizlik için ise 1 çay bardağı sirke bir kapta ılık su ile karıştırılır ve daha sonra elde edilen karışım ile fırının içi güzelce temizlenir. Sirke inatçı yağların çıkmasını sağlayacaktır. Sirke ile yapılan temizlikten sonra sirke kokusunun fırını terk etmesi için fırın kapağı bir süre açık bırakılır ve ilk pişirme işleminde kapak açıkken fırının biraz ısınması beklenir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/firin-nasil-temizlenir-puf-noktalari/