Fitil Nasıl Kullanılır?

Fitil, çeşitli hastalıklarda kana daha çabuk karışsın diye, iğne alternatifi olarak verilen, vücuda anüs yoluyla verilen mumlu veya jelli madde. Fitil, bağırsağa değer değmez erir. Bu sebeple, içeriğindeki ilacın etkin maddesi, bağırsağın ısısında hemen çözülür ve bağırsaklar tarafından kolaylıkla soğurulabilecek bir duruma gelir. Bu nedenle fitil ilaçların soğurulmasını kolaylaştıran bir araç olmaktadır. Bu yazımızda fitil ne işe yarar konusu ile ilgili detaylı açıklamalar vereceğiz.

Fitiller yerel olarak kullanılan bir ilacın, yoğun kullanımı için çok yararlıdır. Örneğin, bağırsak yanmalarında steroidli fitiller oldukça etkili olmaktadırlar. Acıya ve yanmaya yol açan basurun tedavisinde de fitil kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda fitiller, mideye rahatsızlık veren ilaçların yerine de kullanılabilirler. Örneğin, mideleri hapa ve tablete karşı hassas olan kimseler, ağızdan kullanım yerine, makattan fitil alarak çare bulabilirler. Ayrıca hastada mide bulantısı ve kusma olduğu zaman, ağızdan ilaç verilmez; bu durumda fitil veya kalçaya yapılan iğneler kullanılır. Birçok sayıda astım hastası kişi ise, beraberlerinde taşıdıkları, sadece astım krizlerine özel olarak hazırlanmış özel fitillerden bulundurur. Solunum güçlüğü baş gösterdiğinde, tek fitilin kullanımı dahi hastayı yaşadığı sıkıntılardan kurtarmaya yeterli olacaktır. Genellikle ateş düşürücü fitil olarak kullanımı da mevcuttur.

Fitillerin bir yararı da çocuklara uygulandıkları zaman ortaya çıkar. Çocukların ve bebeklerin çoğu hap veya tablet içmek, yutmak istemediklerinden dolayı, ilacı makattan tatbik etme yoluna gidilir. Hemen hemen bir çok ilaç fitil biçiminde kullanılabilirler. Müshillerin, yatıştırıcı ve ağrı dindirici ilaçların fitil şeklinde alınanları vardır.

Makattan fitil nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız, merak etmeyin fitil kullanmak güç değildir. Hasta bir tarafına doğru uzunca yatar ve kalçalarını yavaşça ikiye ayırır. Ardından fitili yavaşça ve dikkatli şekilde zorlamadan anüsten içeri iter. Bazı doktorlar fitili anüse doğru iterken eldiven takılmasını önerirler. Anneler fitil atarken eğer tırnakları uzunsa, tırnaklarınızın çocuğunuzu zedelememesine çok dikkat etmelidirler.

Fitillerin çeşitli kullanım alanları vardır. Mide bulantısı ve kusma rahatsızlığı olan hastalar, ağızdan ilaç alamayacakları için bunun yerine fitil kullanmayı tercih edebilirler. Birçok astım hastası olan kişiler de yanlarında özel fitiller taşımaktadır. Bu onların sıkıntısını bir nebze geçirecektir. Çocuklar, bilindiği üzere ilaç içmeyi pek sevmezler, aile bireylerinin bir diğer zor görevi de, çocukları hasta olduklarında onlara ilaçlarını vermektir. Fakat çoğu çocuk bunu reddeder. Bu tedaviyi kadınların akşam yatmadan önce uygulamaları daha doğru olur. Çünkü fitilin makatın içinde sağa, sola veya dışarı kaymaması gerekir. Fitilin vücuda tamamen girip etki etmesi için bu açıdan daha faydalıdır.

Fitil Nasıl Kullanılır? 1

Bebeklerde Fitil Nasıl Kullanılır

  • Bebeklerde fitil özellikle tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir.
  • Bebeklerde fitil kullanımı, dikkatli davranılması gereken bir konudur.
  • İlk adım bebeğin altının açılarak uygun hale getirilmesidir. Bebeğin sakin olması, önemli bir ayrıntıdır.
  • Fitil yerleştirilmeden önce anüs kremlenerek ya da çok az miktarda zeytin yağıyla yağlanmalıdır.
  • Bebeğinizi, ayak bileklerinden sıkıca tutarak yavaşça ve hafifçe havaya kaldırın, aynı anda bebeğinizin, ayak bileklerini bebeğinizin başına doğru biraz daha yaklaştırın. Bu sayede poposunu görebileceğiniz gergin ve rahat bir pozisyon elde etmiş olursunuz.

    Daha sonra fitili anüsten içeri yavaşça ittirin. Hassas davranın. Bu durum bebeğinize ise yoğun bir acı yaşatabilir. Bebeğinizin şiddetli acı duyması, fazlasıyla rahatsız olmasına hatta kakasını normal olarak yapamamasına ve doğal olarak kabızlık sorunu yaşanmasına sebep olur. Bebeğinizin sertleşmiş dışkısı, yumuşak anüs dokusuna daha fazla zarar verir. Bu sıkıntılı durum, sizin için biraz nazik olmaya sebep olacaktır.

    Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/fitil-nasil-kullanilir/