Fitness Hareketleri

Fitness hareketleri, sağlıklı yaşamın en önemli gerekliliklerinden biri de spordur. Fitness egzersizleri sadece, kardiyo, fitness gibi egzersizlerin profesyonel hocalar eşliğinde yapıldığı fitness salonları da mı yapılır, yoksa evde de fitness hareketleri yapmak mümkün müdür? Elbette mümkündür.

Fitness Hareketleri 3

Bir spor salonunda, uzman bir antrenörle yapılan egzersizler elbette ki daha hızlı sonuca götürür ama evde de disiplinli ve istikrarlı şekilde yapılabilecek fitness egzersizleri vardır elbette. Evde yapılacak fitness egzersizleri ile hem fazla kilolardan kurtulmak, hem de sıkı bir vücuda kavuşmak zor değildir.

Fitness vücut geliştirme egzersizleri ise biraz daha profesyonel müdahale ister. Bunun için uzman bir antrenörle çalışmak gerekebilir. Hangi bölgedeki kas grubunun hangi hareketle geliştirilmesi gerektiğini bilen bir kişi tarafından yaptırılan bilinçli fitness hareketleri ile hayal ettiğiniz vücuda kavuşmanız mümkündür.

Fitness vücut geliştirme hareketlerini evde yapmak istiyorsanız da en azında bir spor hocasına danışarak, hangi hareketlerin size uygun olacağını öğrenebilir ve ona göre yapabilirsiniz.  Her hareket öncesinde en az 5 dakika ısınmanız ve kaslarınızı egzersize hazır hale getirmeniz gerekecektir.

Isınma hareketleri ile başlanmayan egzersiz programlarında kaslarda ve bağlarda yırtılma ve buna benzer problemler meydana gelebilir. Bu tür sakatlanmaları önlemek amacıyla ısınma hareketlerinin yapılması lehinize olacaktır.

Fitness Hareketleri

Fitness, pilates hareketlerini de içine alır. Pilates, bir kardiyo özelliği taşımaz. Sizi çok fazla terletmez ama kasların toparlanarak hem birkaç beden küçülmenizi sağlar, hem de duruşunuzu düzeltir, daha çevik ve zinde görünmenizi sağlar.

Fitness egzersizlerini evde yaparken en büyük kas grubu olan bacaklardan başlanabilir. Ama bacaklar çok yorulduysa, o gün bacaklar ile başlanmayabilir; zira verimli olunamayabilir.

Bacak egzersizinden sonra omuz egzersizi ile devam edilebilir. Kol ve karın grubu kaslar çalıştırılabilir. Her gün aynı kas grubunun çalıştırılmaması gerekir. Büyük kas grupları 48, küçük kas grupları ise 24 saat istirahat ettirilmelidir. Fitness egzersizleri   günlük yaşam koşullarına, iş çıkış saatlerine yahut çalışma düzenine göre ayarlanmalıdır.

Fitness Hareketleri 1

Press hareketlerinde belli bir düzeyi aşmış olmak gerekir. Vücuda bir anda fazla yüklenilmemelidir. Her gün üst üste spor yapmak vücudu yoran bir durumdur, buna dikkat etmek gerekir.

Fitness egzersizleri sonrası yaklaşık 8 saat uyumak iyi olacaktır. Derin ve kaliteli bir uykuyla, düzenli ve sağlıklı beslenme fitness ve her tür egzersiz için en önemli eşlikçiler olmalıdır.

Erkek fitness hareketleri, kadın fitness hareketlerine göre daha karmaşık ve ağırdır. Göğüs, bacak, karın, kol ve omuz bölgeleri için önerilen hareketle farklıdır. Göğüs için peck deck hareketi en ünlü ve faydalı harekettir. Bu hareketleri hem fitness hem de body building amaçlı kullanmak mümkündür.

Düzenli ve disiplinli olarak yapacağınız fitness egzersizleri  ve fitness vücut geliştirme egzersizleri ile kısa süre içinde istediğiniz vücut ölçülerine ulaşmanız zor olmayacak.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/fitness-hareketleri/