Fitness Nedir?

Fitness, ülkemizde kelime anlamı çok fazla bilinmeyen bir kelimedir. Genelde başka spor dalları ile karıştırılan fitness, sağlıklı kalmak ve sağlıklı bir vücut için yapılan spor anlamında kullanılır. Vücut geliştirme ya da kilo vermek için yapılan spor ile fitness aslında farklı alanlardadır.

Fitness, özel fitness salonu denilen mekanlarda yapılan spor türüdür. Sağlıklı ve zinde olmak için uygulanan bu spor türü, diğer spor dallarında uygulanan pek çok hareketi bünyesinde barındırır. Fitness egzersizlerinde genelde kilo verme ya da kas yapma durumlarına rastlanmaz.

Vücutta bulunan kasların daha sıkı olmasını etkileyen bu özel çalışmalar, aletli ya da aletsiz olarak yapılabilir.

Fitness egzersizleri yapılırken genel olarak bir kural yoktur. En çok dikkat edilmesi ve uyulması gereken kural olarak ısınma hareketlerini verebiliriz. Asıl hareketlere geçmeden önce hem kadın, hem de erkeklerin mutlaka yapması gereken bu ısınma hareketleri, vücudu asıl hareketlere hazırlamak için etkilidir. Sonrasında yapılan hareketler, kişinin kendi isteği, vücut dayanıklılığı ve elde etmek istediği sonuca göre değişir.

Fitness Nedir? 1

Fitness egzersizleri, spor salonlarında yapılabildiği gibi evde de kişinin kendi kendisine yapabileceği çalışmalardır. Her zaman zinde ve fit bir vücuda sahip olmak isteyenlerin düzenli olarak uygulaması gereken bu egzersizleri belli bir programda evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Bu hareketlerin sayısı, süresi, ne zaman yapılacağına göre kişisel bir porgram yapmak evde fitnessin ilk kuralıdır. Bu programı yaparken özel fitness eğitmenlerinden yardım alabilirsiniz. Kendi başınıza hazırlayacağınız fitness egzersizleri dilediğiniz sonucu size vermeyebilir.

Fitness Nedir? 2

 

Danışmanlık hizmeti alarak hazırlanan özel programlar ise düzenli olarak aynısını uyguladığınızda büyük ihtimalle istediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır.

Fitness Beslenme

Fitness yaparak kas sıkılaştırma ve zinde bir vücuda kavuşmak için aynı zamanda beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Vücut geliştirme ya da kilo vermek için yapılan egzersiz hareketlerinde olduğu gibi fitness egzersizlerinde de protein ağırlıklı beslenmek önemlidir.

Tok tutma ve enerji verme özelliği bulunan bu besinler, fazla yağlı olmadıkları için vücutta yer alan depolanmış yağların kullanılmasına olanak tanır.

Fitness Beslenme

Tamamen zayıflama ya da kilo almaya yönelik olarak uygulanmayan bu spor dalında dolaylı yoldan kilo verme sağlanabilir. Bu kilo vermenin önüne geçmek için dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Fitness egzersizleri sırasında kişinin vücudu farkında olmadan normalden daha fazla sıvı kaybeder.

Kaybedilen bu sıvının yerine konması için bol miktarda su tüketilmesi, suya ek olarak şekersiz, doğal meyve sularından da içilmesi önerilir. Enerji kaybı yaşanmaması için fitnesse başlamadan önce sağlıklı ve enerji veren besinlerden tüketilmesi gerekir. Sağlanan enerji ile daha verimli ve daha uzun süre fitness çalışmaları yapılabilir.

Fitness Beslenme 1

Fitness Zayıflatır Mı?

Fitness, tek başına sadece zayıflamak için uygulanan bir spor değildir. Vücuttaki kasların sıkılaşması ve vücut hatlarının düzelmesi için uygulanan egzersizlerden oluşan bu özel spor dalında ilk amaç, vücut genelinde sıkılaşma sağlanmasıdır.

Kasların sıkılaşması ve hatların daha düzgün olması için tempolu yapılan bu egzersizler, zaman zaman kişinin yüksek tempoda çalışmasına neden olur. Fazla kalori harcamanın bir sonucu olarak kişide kilo kaybına neden olabilen fitness, bu şekilde zayıflama sağlayabilir. Ancak sadece zayıflamak için uygulanmaması gerekir.

Fitness Zayıflatır Mı?

Kısaca fitness ne demek nasıl yapılır ve zayıflatır mı gibi soruların cevaplarını verdiğimiz konumuzun sonua geldik. Burada verdiğimiz bilgiler sadece genel bilgiler ve tavsiyelerden oluşmuş olup en doğru bilgileri almak için mutlaka uzmanlardan destek alınması gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/fitness-nedir/