Flagyl 500 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Etken maddesi metronidazol olan Flagyl 500 mg film tablet vücutta bakteri ve parazitlerle savaşarak enfeksiyonları tedavi eden ilaçtır. Güçlü antibiyotik ilaçlar grubundandır.

Flagyl 500 mg film tablet ambalajında 20 adet tablet bulunmaktadır. Bu güçlü antibiyotiğin Klinik Özellikleri, hangi tür hastalıkların tedavisinde kullanıldığı, kullanım şekli, Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler ve yan etkileri hakkında tüm merak ettiklerinizi makalemizde bulabilirsiniz.

Flagyl 500 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

Bilimsel araştırmalar ve uzman görüşleri ile hazırladığımız makalemizde Flagyl 500 mg film tablet hakkında bilimsel gerçekleri bulabilirsiniz.

Flagyl 500 Mg Film Tablet Nedir?

Klinik Özelliklerini belirttiğimiz FLAGYL 500 mg film kaplı tablet, birçok organın enfeksiyon hastalıklarını iyileştirmekte, bakteri ve parazitlerle savaşarak enfeksiyonu ortadan kaldırmaktadır.  Etkin maddesi metronidazoldur.  Klinik Özellikleri açısından bağırsak, karaciğer, genital organlar gibi birçok enfeksiyonlu organın tedavsinde kullanılmaktadır.

Endikasyon Bilgisi

FLAGYL 500 mg film kaplı tablet, solunum yolu enfeksiyonları, karın zarı iltihabı, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları, yaralar, septisemi, diş eti ülserleri enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, menenjit, beyin absesi, üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir ilaçtır. Ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi için hastaya verilmektedir.

Flagyl 500 Mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Her ilaçta olduğu gibi Flagyl 500 mg film tablet için de Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bu uyarıları dikkate almak ve ilacı almanızda herhangi bir sakınca olmadığından emin olmak gerekir. Öncelikle Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bir bakalım.

Flagyl 500 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

 • FLAGYL 500 mg film kaplı tabletin etkin maddesi metronidazola alerjisi olanlar bu ilacı kullanmamalıdırlar. Aksi halde ciddi alerjik reaksiyonlarla karşılaşarak hayati tehlike yaşayabilirler.
 • FLAGYL 500 mg, bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarında kullanılır. Virüs kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde, soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda kullanılmamalıdır.
 • Doktorunuz size Flagyl 500 mg reçete ettiğinde herhangi bir ilaca karşı alerjiniz olup olmadığını mutlaka belirtiniz. Ayrıca karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz varsa, mide – bağırsak hastalığınız varsa, epilepsi ve benzeri nöbet hastalıklarınız varsa, anemi ve kan hücresi bozukluğu hastalığınız varsa, sinir sistemi ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa bunları mutlaka doktorunuza söyleyiniz. Flagyl 500 mg tableti Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler arasında hastaların geçmişi önemlidir. Doktorunuz geçmiş rahatsızlıklarınızı mutlaka bilmelidir.
 • Flagyl 500 mg tablet kullanmaya başladığınızda ilacı doktorun önerdiği şekilde ve önerdiği süre kadar kullanınız. Bazen hastalık tam olarak iyileşmeden de hasta kendini iyi hisseder ve iyileştiği için ilacı keser. Bu yanlıştır. Flagyl kullanımını yarıda kesmek rahatsızlığın daha etkili bir şekilde devam etmesine neden olur.
 • Flagyl 500 mg tablet kullandığınız sürece alkol almayınız. Hatta tedavi bittikten sonra ki 3 günde alkol almanız sakıncalıdır. Alırsanız hem cilt yüzeyinde alerjik belirtiler hem de sindirim sistemi bozuklukları yaşayabilirsiniz. Ayrıca hızlı kalp atışı şikayeti yaşayabilirsiniz.
 • Flagyl 500 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 3

 • Çocuklarda Flagyl 500 mg tablet kullanılmamaktadır. Flagyl tabletin süspansiyon şurup formatı çocuklara önerilmektedir.
 • Hamileliğin ilk 3 ayında ve emzirme döneminde Flagyl 500 mg tablet kullanımından kaçınınız. Doktorunuz size Flagyl 500 mg tablet verdiğinde hamilelik şüpheniz varsa bunu mutlaka doktorunuz ile paylaşınız.
 • Flagyl 500 mg tablet idrarınızı kırmızı veya kahverengiye boyamaktadır. Böyle durumda panik yapmayınız. Normal bir durumdur.
 • Tedaviniz sırasında FLAGYL idrarınızı kahverengi ya da kırmızı renge boyayabilir. Böyle bir durumda endişelenmeyiniz.
 • Flagyl 500 Mg Film Tabletin Kullanım Şekli

  Flagyl 500 mg tablet, doktor onayı ile kullanılmalı ve doktorun önerileri dikkate alınmalıdır. Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler bilinmeli, sakıncası olmadığına emin olduktan sonra kullanılmalıdır. İlaç çiğnenmemeli, kırılmamalı, bol su ile yutulmalıdır.

 • Genel olarak kullanım şekli Amebiyazisde 1.5 g 3 doza bölünerek yani 8 saatte bir alınmalıdır. 7 günlük tedavi uygulanmalıdır.
 • Vajinit ve üretrit de yetişkin kadınlarda 2 gramlık tek doz uygulanmaktadır. Ve kadının eşine de mutlaka aynı tedavi uygulanmalıdır.
 • Kadınlarda (Trikomonal üretrit ve vajinit): 2 gramlık tek doz (4 tablet)
 • Giardiyazis de yetişkinlerde, 5 günlük tedavi uygulanmalıdır. Günde 1 mg alınmalıdır.
 • Non-spesifik vajinit de günde 2 defa 500 mg 7 gün süreyle kullanılmalıdır.
 • Anaerobik organizmalarla oluşan enfeksiyonların tedavisinde günde 1- 1,5 g alınmalıdır.
 • Cerrahi kemoprofilaksis de ise Metronidazol, Enterobakterlere karşı etkili bir ilaçla birlikte kullanılması gerekir. Ameliyattan 48 saat önce kullanmaya başlayıp son doz ameliyattan 12 saat önce alınmalıdır. 8 saatte bir 500 mg.
 • Flagyl 500 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

 • Çocuklarda FLAGYL’in süspansiyon formu tercih edilmelidir. Yaşlılarda ise yüksek doz kullanımdan kaçınılmalı ve dikkatli olunmalıdır.
 • Böbrek ve Karaciğer yetmezliği olanlarda dikkatli ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Klinik Özelliklerini anlattığımız Flagyl 500 mg tabletin her ilaç gibi yan etkileri görülmektedir. Bu yüzden Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler bilinmeli ve şüpheli durumu olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Genel olarak yan etkilerinden bahsedecek olursak, yüzde, dilde, boğazda ve dudaklarda şişlik, nefes almada zorluk ve kurdeşen görüldüğü an hemen doktora gitmeniz ve ilacın kullanımını bırakmanız gerekmektedir.

  Karın ağrısı, ciltte ve gözlerde sararma, ağız kenarında beyaz lekeler ve yaralar, dişeti kanaması, sırta vuran şiddetli karın ağrısı, yorgunluk çok seyrek rastlanan ve ciddi yan etkilerdir. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız hemen hastaneye gidiniz.

  Klinik Özellikleri bilinen Flagyl 500 mg tablet alımından sonra ellerde, ayaklarda, eklemlerde, yüzde ve dudaklarda şişme, kızarma, solunum zorluğu, yutma güçlüğü, deri de kaşıntı ve döküntü olursa acil olarak hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Alerjik reaksiyon olduğu anlaşılır ve acil müdahale gerektirir.

  Flagyl 500 mg tablet alımından sonra ateş, ense sertliği, baş ağrısı ya da var olmayan sesler duyma, ellerde ve ayaklarda uyuşma, konuşmakta zorlanma ve sersemlik hissederseniz yine acil olarak hastaneye giderek doktora Flagyl kullandığınızı belirtmeniz acil müdahale almanız gerekmektedir.

  Flagyl 500 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

  Ayrıca ağızda yaralar, berelenmeler, dişetinde kanama, yorgunluk hissi ve sırtınıza vuran şiddetli karın ağrısı ile karşılaşırsanız Flagyl kullanımını kesip doktora bilgi vermeniz gerekmektedir.

  Flagyl 500 mg tablet kullanımında nöbetler, halüsinasyonlar, sersemlik, çift görme, döküntü, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, karıncalanma, hissizlik, ağızda hoş olmayan tat duygusu, iştah kaybı, bulantı, kusma, ateş, göz ağrısı olursa beyin veya omurilikle ilgili ciddi bir sorun var demektir. Acil olarak Flagyl kullanımını kesip doktora başvurmak gerekir.

  İlacı Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlerin başında kullanma talimatı gelmektedir. Klinik özelliklerini, nasıl ve hangi dozda kullanılacağını, etkin ve yardımcı bileşenlerini, yan etkilerini ve neye iyi geldiğini bilmek gerekir. Bu yüzden ilacı kullanmaya başlamadan önce kullanma talimatı mutlaka okunmalıdır ve saklanmalıdır.

  Flagyl 500 mg tableti doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Yüksek veya düşük doz kullanmayınız. Kırmadan, çiğnemeden direk bol su ile yutunuz. İlacı alacağınız saatlere özen gösteriniz. İlacı serin ve güneş görmeyen yerde saklayınız.

  Flagyl 500 Mg Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 6

  Flagyl 500 mg tabletin fiyatı 5,64 TL’ dir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/flagyl-500-mg-film-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/