Flash Bellek Format Atma

USB flash bellek format atma işleminde, ilk olarak Flash Diskten İşletim Sistemi oluşturmak için, minimum 4 GB hatta en uygun önerilen 8 GB bir Flash diske haiz olmanız gerekir. Burada öncelikli olarak yapacağımız iş, flash diskimizi “bootable” doğrusu önyüklenebilir bir disk haline getirmek olacaktır.

Flash Belleğe Format Nasıl Atılır?

Bunu yapabilmek için Microsoft Store’ da ücretsiz olarak sunulan “Windows 7 USB/DVD Download TOOL” adındaki programı indirmek ve bilgisayarınıza kurmak olacaktır. Program 2.59 MB olduğundan hemen indirilecektir. Programı indirdikten sonrasında programı bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra programın kısa yolu masaüstünüze gelecektir.

Şimdi sıra programa giriş yapmış olup bir flash diski önyüklenebilir WİNDOWS İşletim Sistemi ile kopyalamaya geldi. Tüm bu işlemlerden önce ise belirtilmesi gereken şey,  önyüklenebilir bir FLASH DISK oluşturmak için ISO uzantılı İşletim Sistemi Dosyalarınız olmasına gerek var.

İnternet üzerinden satın almış olduğunuz ya da ücretsiz olarak indirdiğiniz tecrübe etme sürümü olan Windows işletim sistemlerini bilgisayarınıza aslına bakarsanız ISO uzantılı olarak indirirsiniz. Bu nedenle sizin Hard diskinizde bir ISO uzantılı İşletim Sistemi olduğunu varsayılarak işleme devam edilmektedir.

Programın kısa yoluna çift tıklayarak “Windows 7 USB/DVD Download tool” program açılır (Defender uyarısına evet demeniz gerekebilir.) ekranınıza bir ekran gelecek. Burada program bizlerden ISO uzantılı İşletim Sistemi Dosyasının kaynağını göstermemizi istiyor.

Flash Belleğe Format Nasıl Atılır?

“Browser” butonuna tıkladığınızda ekranınıza bir pencere gelecektir. Burada size D kısmında bulunan WİNDOWS 8 Enterprise deneme sürümünün yolu gösterilmektedir. Siz arzu ettiğiniz Windows XP haricinde arzu ettiğiniz işletim sisteminin ISO uzantılı dosyasını izah edebilirsiniz. Burada yapacağımız işlemler Windows XP için geçerli değildir. Aslına bakarsanız Nisan 2014 ‘ ten hemen sonra WİNDOWS’ un XP ‘ ye olan desteğini çekmesinden dolayı Windows XP ‘ nin hızla tarihin sayfalarında yer alması kaçınılmaz. Hangisini oluşturmak istiyorsanız o dosyayı seçin kâfi.

Peşinden ISO dosyasını seçtikten sonrasında “Aç” komutunu uyguluyoruz. Sonrasında gene karşımıza aşağıdaki 3.Adımdaki ekran gelecek. Burada bu kez “Next” komutunu uygulayacağız. (Next komutunu uygulamadan önce Flash diskinizi USB porta takının.) “Next” komutunu uyguladıktan hemen sonra karşınıza bu kere “Step 2 of 4” başlığı ile belirtilen bir ekran gelecektir.

Burada yapmanız gereken, önyükleme yapacağınız aygıtı belirlemektir. Bu ekranda bizler bir USB belleği bilgisayarımızın USB portuna takıyoruz ve USB DEVİCE” komutunu uygulayın.

Flash Belleğe Format Nasıl Atılır? 1

USB device butonuna tıkladıktan sonrasında ekranınıza bu kere “Step 3 of 4:” başlığı adı altında size son olarak önyükleme FLASH diskinizin sistemde görülen harfi ifade eder.  Eğer flash diskiniz takılı değilse bu ekran herhangi bir aygıt görüntülenmez. Ne olursa olsun en az bir tane çıkarılabilir disk ya da flash diskin takılı olması gerekir.

Ek olarak eğer bilgisayarınızda 2 adet flash diskiniz var ise hangisine sistem oluşturmak istediğinizi mutlaka öğrenmelisiniz. Aksi şekilde yanlış seçim meydana getirdiğinizde farklı bir FLASH DİSKE ISO dosyasını yazdırırsınız ve flash diskin içindeki tüm detayları kaybedebilirsiniz. Artık “Begin Copying” komutunu uygulayabiliriz.

Begin Copying komutunu uyguladıktan sonra karşınıza iki tane uyarı penceresi gelecektir. Bu ihtarda USB aygıttaki tüm dosyaların silineceği uyarmasını veriyor. Burada “Erase USB DEVİCE” komutunu uygulayın. Sistem Son kez sizi uyarmakta ve tüm içeriğin silineceğine son bir onay vermenizi istiyor.

Flash Belleğe Format Nasıl Atılır? 2

 

Burada da “Evet” komutunu uyguladıktan sonrasında artık USB Önyüklenebilir Sistem Diskiniz hazırlanıyor anlamına gelir. Ekranda önce “Formatting.” yazısıyla flash diskinizin biçimlendirildiğini, sonrasında “Copying files…” yazısıyla da dosyaların kopyalanmaya başladığını anlayabilirsiniz.

İşlem tamamlanıp % 100 ‘ e ulaştıktan ondan sonra aşağıdaki şeklinde son pencere belirecektir. Artık X butonundan kapatıp “İşletim Sistemi Kurulumuna” geçebilirsiniz. Tüm yedeklerinizi aldıysanız eğer artık işletim sistemi kurulumuna başlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/flash-bellek-format-atma/