Folik Asit Eksikliğinin Saçlara Etkileri

Folik Asit
B grubundan olan bir vitamin olan Folik asit yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunduğu için bu adı almıştır. Çünkü Latincede “folum” yaprak manasına gelir. Folik asit, 1941 yılında Mitchell ve arkadaşları tarafından ıspanak yapraklarında keşfedilmiştir.

Folik-Asit-Eksikliğinin-Saçlara-Etkileri1

Folik Asit Eksikliğinin Saçlara Etkileri

  • Diğer adı B9 vitamini olan folik asit, saçların sağlıklı ve hızlı uzamasında da oldukça etkili bir vitamindir. Vücutta folik asit eksikliği yaşandığında, saçların uzaması sekteye uğrar, saçlar daha yavaş uzar, saçlarda beyazlaşma artar, ağız içi yaralar daha sık görülür.
  • Vücutta folik asit eksildiğinde, hücre bölünmesi de yavaşladığı için dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesi gecikir. Saçlarda uzama oldukça yavaşlar. Saç dökülmesi folik asit eksikliğine bağlıysa, bu geçici bir durum olduğundan, kaygılanmaya gerek yoktur.
  • Ülkemizde folik asit eksikliği nadir rastlanan bir durum değildir. Anemi hastası kişilerde ise folik asit oldukça düşüktür. Uyuşukluk hissi, ellerde soğuma, yorgunluk, bitkinlik, fazla efor gerektirmeyen işlerde bile nefes nefese kalma, deride ve ciltte solgunluk, en bilinen kansızlık belirtileridir.Folik asit eksikliği çoğu kez kan testleri neticesinde ortaya çıkan anemi ile anlaşılır. Folik asit eksikliği depresyona bile sebebiyet verebilir. Eğer ileri derecede folik asit eksikliği yaşanıyorsa, sinir hücrelerinin hasar görme ihtimali vardır. Periferik nöropati, ileri derecede folik asit eksikliğinde ortaya çıkan bir olumsuzluktur.

Folik Asidin Önemi

B kompleks vitaminleri, gıdaların enerjiye çevrilmesini sağlayarak, organizmanın sağlıklı ve düzgün çalışması için gereken enerjiyi üretme yetisi,folik asitte de vardır. Karaciğer, göz, cilt, saç ve aslında pek çok organın yapısal bütünlüğü ve sağlıklı işlerliği folik asite bağlıdır. Beynin fonksiyonlarının korunması, saç hücrelerinin gelişmesi  ve saçların sağlıklı uzaması için de folik asit gereklidir.

Folik-Asit-Eksikliğinin-Saçlara-Etkileri2

Folik asit diğer B kompleks vitaminlerinin yaptığı gibi gıdaların enerjiye dönüşmesini sağlayarak vücudun sağlıklı çalışması için gereken enerjiyi üretir. Göz, cilt, saç, karaciğer ve diğer pek çok organ ve dokunun sağlığı buna bağlıdır. Folik asit ayrıca beyin fonksiyonlarının düzenini korumak açısından önemlidir. Saçlara dolaylı katkısı ise; saç foliküllerinde bulunan hücreleri geliştirir ve saçın sağlıklı uzamasını teşvik etmesidir. Ayrıca bebek gelişiminde, kadınlarda rahim boynu kanserini önlemede, kalın bağırsak kanseri riski ile savaşmada etkin rolü olan folik asit, kansızlığa da bire bir   olan bir vitamindir

Folik Asit Eksikliği Hangi Hastalıklara Davetiye Çıkarır?

Folik Asit Eksikliği
Eğer vücudunuzda folik asit eksikliği varsa, bu durumu, yorgunluk, enerji düşüklüğü, baş dönmesi, bayılacakmış gibi olma hissi, nefes darlığı; nadir olarak ise, bağ ağrısı, tat almada azalma, çarpıntı, kulak çınlaması, ellerde uyuşukluk hissi, ayaklarda uyuşma ve depresyon belirtileri ile anlayabilirsiniz. 

Folik asit içeren gıdaların az tüketiliyor olması, fazla miktarda alkol tüketimi,  gebelik sebebiyle folik asitin bir kısmının anne bedeninden bebeğe aktarılması, ince bağırsakta emilimi azaltan çölyak ve crohn hastalıkları, Akdeniz anemisi olarak da bilinen Talasemi hastalığı ve bazı mide ilaçları,folik asit eksikliğine sebep olan olumsuzluklardır.

Folik asit eksikliği aynı zamanda kolon kanseri, rahim kanseri, göğüs kanseri  gibi pek çok kanser türünün başlamasına zemin oluşturur. Ayrıca Alzheimer hastalığı da, folik asit eksikliğinde daha sık görülür.

Folik Asit Hangi Gıdalarda Bulunur?
Koyu yapraklı sebzeler, brokoli, kuşkonmaz, karnabahar, brüksel lahanası, ıspanak, marul, bamya, avokado, turunçgiller, pancar, bezelye, fasulye, mercimek, kereviz ve kuruyemişler, folik asit yönünden son derece zengin besinlerdir. Bu besinleri beslenme programınıza dengeli ve düzenli şekilde yerleştirerek, her gün yeterli miktarda folik asit aldığınızdan emin olarak, folik asit eksikliğinde meydana gelen hastalıklardan korunma sağlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/folik-asit-eksikliginin-saclara-etkileri/