FSH Hormonu Kaç Olmalı?

FSH hormonu kaç olmalı, Fsh hormonu folikül uyarıcı hormon olarak bilinir ve bu hormon kadınlarda beyinde hipofizden salgılanarak yumurtalıklardaki folikülleri uyarır. Bu hormon erkeklerde de testisleri uyaran hormondur. FSH hormonu lutein yapıcı hormonla birlikte yumurta gelişimine katkı sağlar. FSH yüksekliği hamile kalma şansını azaltır.

FSH Hormonu Kaç Olmalı? 1

FSH hormonunun vücutta yüksek olup olmadığı adet döneminin 3. gününde yapılacak FSH testi ile anlaşılır. FSH değeri 10’un altında olması normaldir. Ama eğer FSH değeri 10’dan yüksekse gebe kalma olasılığı düşer. Değer 25’ten büyükse tüp bebek ve benzeri yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalma olasılığı da azalır.

Bazı bireylerde ölçülen FSH değerleri her ay farklı çıkabilir. Bu değerlerin en yükseği baz alınır. FSH hormonunun vaziyeti ultrasonla kolayca anlaşılır. Ultrasonla yumurtalıklara bakılır. Eğer yumurtalarda giderek azalma söz konusuysa bu durum FSH hormonu yüksekliğine işaret eder.

Bu hormon yumurta ve sperm oluşumunda da etkili olduğundan FSH hormonu yüksekliği cinsel ilişkide isteksizliğe sebep olur. FSH hormonu yüksekliği aynı zamanda kadınlarda menopozun yaklaştığını haber verir.

FSH Normal Değeri

FSH kaç olmalı sorusuna yanıt olarak şunları söyleyebiliriz:

FSH Hormonu Kaç Olmalı? 2

  • Açılımı “Folikül Stimülan Hormon” olan FSH kadınlarda;
  • 0-6 ay arası olan bebeklerde 1,00-4,00 mIU/ml
  • 7 aylık ila 12 yaş aralığındaki çocuklarda 0,20-3,00 mIU/ml
  • 13 ila 15 yaş arası çocuklarda 1,00-8,00 mIU/ml
  • 16-50 yaş arası olan yetişkinlerde 2,00-10,00 mIU/ml
  • 51-60 yaş aralığındaki kişilerde 20,00-140,00 mIU/ml
  • 60 yaş ve üstü olan kişilerde ise 30,00-118,00 mIU/ml  olmalıdır.

FSH Hormonu Nasıl Düşürülür?

FSH hormonunu düşürebilmek için civan perçemi, aslan perçemi, hayıt otu, adaçayı, sarı sabır otu kullanımı tavsiye edilebilir. 2 su bardağı kaynar suya 1 tutam aslan pençesi, 1 tutam civan perçemi, 1 tutam hayıt otu ve 1 tutam adaçayı atılır ve bitkiler kısık ateşte 10 dakika demlenir.

FSH Hormonu Kaç Olmalı? 3

Hazırlanan çay ılınınca süzülür ve kahvaltıdan yarım saat önce ve akşam yemeğinden yarım saat önce olacak şekilde her gün 2 bardak içilir. Kür taze olarak hazırlanıp tüketilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/fsh-hormonu-kac-olmali/