Fucidin Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Fucidin krem ne işe yarar? Sorusuna yönelik olarak sivilceleri kurutmak için kullanılır. Kıl kökleri iltihaplandığında bu iltihabı dağıtmak için de bu krem kullanılır. Vücutta oluşan bazı yara ve yanıkların tedavisinde iz kalmaması için kullanılır. Enfeksiyon var ise egzamada ve ter bezi iltihaplarında kullanılır. Cilde uygulanan bazı işlemlerden ondan hemen sonra Fucidin kullanılabilir.

Fucidin Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Epilasyon sonrası mesele olmaması için Fucidin kullanılır. Bilinmiş olduğu şeklinde epilasyondan derhal sonra ciltte sivilceler oluşabilir. Cilt tahriş olabilir. Bu durumda antibiyotik etkili Fucidin krem kullanmak etkili olabilir. Genel amacı hücre yenilemek ve iltihaplı sivilce yok etmektir. Bu biçim şeylerin haricinde bazı deri hastalıklarında kullanılır.

Fucidin Krem Nedir?

Fucidin pomad krem kullanılmadan önce bir cilt doktoruna danışmak gerekir. Bu kremi rastgele kullanmak cilt sorununu tetikleyebilir. Ek olarak hamileler kullanmamalıdır. Genel olarak bu biçim problemlerin derhal halledilmesini isteyen hastalar doktorun verdiği bu kremi gereğinden fazla kullandığında daha çabuk iyileşeceğine inanabiliyor.

FUCİDİN antibiyotikli krem 20g’lık alüminyum tüplerde sunulur. Fucidin etkin maddesi olan Fusidik asit; bir antibiyotik olup birçok mikroorganizma üzerinde güçlü anti bakteriyel (bakterileri tahrip eden ya da onların çoğalmasını engellemiş olan) etkiye haizdir. Fucidin duyarlı organizmaların oluşturduğu deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Endüksiyon Bilgisi

İlacın etkili Maddesi Fusidik asittir. FUCİDİN Krem, ciltteki bakterileri öldüren veya gelişmelerini önleyen, bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonlarını tedavisinde kullanılan anti bakteriyel bir kremdir. Duyarlı organizmaların oluşturduğu deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Fucidin Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 1

FUCİDİN, bakteri ya da mantarların etkisiyle tırnak kıvrımında ortaya çıkan ve cildin tırnaktan ayrılması ile belirgin irin (dolama); enfekte yanık, enfeksiyon ile birlikte görülen yara, egzama, sivilce (akne); derideki ter bezlerinin iltihabı durumu (hidrozadenit); kıl kökünün enfeksiyonu ve iltihabı, çoğu süre gençlerde görülen kıl kökü çevresinde yaşayan bakterilerin aktivitesi sonucu oluşan sivilceler (akne vulgaris); sakal bölgesinde görülen kıl kökü iltihabı (sikozis barbae); sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin, bulaşıcı cilt hastalığı (impetigo); koltuk altlarında, genital bölgede sivilce ve uylukların iç kısımlarında ve torbalarda ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde kullanılır.

Fucidin Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

İlacın etkili maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez. FUCİDİN, duyarlı organizmaların oluşturduğu deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Pseudomonas aeruginosa şeklinde duyarlı olmayan organizmaların oluşturduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılmamalıdır. Gözde tahrişe sebep olabileceğinden, FUCİDİN‘ i göze yakın cilt enfeksiyonlarında kullanırken, gözlerinize değmemesine dikkat ediniz. FUCİDİN‘ i açık yaralara uygulamayınız.

Fucidin Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 2

İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı şeklinde yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız. FUCİDİN‘ i kullanmaya başladıktan birkaç gün daha sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez yahut daha fenalaşırsa doktorunuzla görüşünüz. Tedavi esnasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Fucidin Krem’in Kullanım Şekli

Doktorunuz bu ilacı ne şekilde reçete ettiyse öyle ki kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla ufak oranda almış olduğunuz FUCIDIN‘ i lezyonlu bölgeye sürünüz. Üzeri kapatılabilir ya da açık kalabilir. Günde 2-3 kere uygulanmalıdır. Hamilelik esnasında kimyasal madde barındıran hiçbir krem kullanılmamalıdır.

Bunun sebebi kimyasal maddeler kan ile karışarak bebeğe zarar verebilir. Yalnız Fucidin krem kullanan hamile hanımefendilerin Fusidik asit ve Fusidik asit tozlarına bir alerjisi yoksa kullanabilir diyorlar. Hamilelik döneminde Fucidin krem kullanan hiçbir hamilede sorun yaşanmış olan bir bulgu görülmemiştir. Sivilceli bölgeyi ılık su ile sudan geçirin. Bu gözeneklerin açılmasına ve temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Fucidin Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 4

Cilt tahrişini önlemek için yumuşak bir içeriğe haiz olan ve yağ dengesini bozmayacak sabunlar ya da yıkama jelleri kullanmalısınız. Düzgüsel olarak hekim reçetesi ile ilacı kullanmakta yarar vardır. Kulaktan dolma bilgilerle alınmaması gerekir. Ek olarak ilacın içeriğine alerjisi bulunanlar ilacı kullanmamalıdır. İlacın kullanımı takip eden 3-4 gün içinde bakterilerin ölmesi gerekir. Eğer bu konum gerçekleşmemişse ne olursa olsun doktorunuza müracaat ediniz. Ek olarak bakterilerin ölmesi ve cildin iyileşmesi ile ilaç derhal kesilmemeli 21 gün süresince ilacın kullanımına devam edilmelidir.

Tedavi sürerken cildinizi tahribattan, kötü sabunlardan güneşin direkt ışığında uzun süre tutmaktan koruyunuz. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Ek olarak Güneş ışığı ile temasını kesmelisiniz. İlacın gebelikte kullanılması bebeği de etkileyeceği için uygun değildir. Tabip onaylama alınmadan Fucidin krem kullanılmamalıdır. Ek olarak emziren annelerinde kullanımı için uygun değildir hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Fucidin cilt enfeksiyon giderici ilacı doktorun reçetede belirttiği şekilde kullanmakta yarar vardır. Her insan için farklı şekillerde kullanımı önerilebilir. Doktorunuzun ya da eczacınızın sizlere önermiş olduğu şekilde kullanırsanız eğer, en kısa sürede tesirini görmüş olacaksınız. Her kimyasal ilacın yan tesiri vardır. Fucidin kremin de yan etkileri içinde cilt incelmesi, karın ağrısı, boğazda şişme görülebilir.

Fucidin Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 5

Ek olarak beklenmeyen etki görüldüğünde en yakın sağlık kurumuna başvurunuz.  Bu yan tesirinde bırakır görüldüğünde doktorunuzu bilgilendiriniz. Fucidin kullananlar pozitif yönde şekilde sivilce izlerinden kurtulduklarını ve pürüzsüz cilde kavuştuklarını belirtmektedirler.

Tüm ilaçlarda olduğu şeklinde Fucidin Kremde de muhteviyatında yer edinen maddelere hassaslığı olan kişilerde istenmeyen yan tesirinde bırakır oluşabilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi birini fark etmeniz durumunda, ilacı kullanmayı bırakın ve durumu derhal doktorunuza bildirin ya da en yakın hastanenin acil servis kısmına gidin.

Ayakların, ellerin, bileklerin, dudakların ve yüzün şişmesi ya da özellikle boğazca veya ağzın nefes almayı ya da yutmayı zorlaştıracak derecede şişmesi. Bu yan tesirinde bırakır çok ciddi yan etkilerdir ve tamamı çok seyrek görülür. Bu yan etkilerin oluşması, bu kişilerde Fucidin Kreme ileri derecede alerji bulunmuş olduğunu göstermektedir. Acil tıbbi müdahale ya da hastaneye yatırılma işlemi gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Sivilceniz çok şişmiş ve sivilcenin iç kısmı irin ile dolu ise ılık su ile yıkamak onun patlamasına niçin olabilir. Sivilceniz patlar ve irin akmaya başlarsa ılık su ile yüzünüzü yavaşça yıkamaya devam etmelisiniz. Yüzünüze ne olursa olsun Peeling uygulamamanız gerekmektedir. Bu işlem sebebiyle aslına bakarsan kırılgan olan cilt çok daha kırılgan bir hale gelebilir. Temiz bir havlu ile yüzünüzü kurulayın.

Fucidin Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 6

Yüzünüzü kurulamanız hassaslaşan bölgeye ilacı uygulamanızı kolaylaştıracaktır. Cildinizi bir tek sizin kullandığınız bir havlu ile kurulamalısınız. Hatta daha steril bir yöntem kullanmak istiyorsanız kâğıt havlu ile kurulamalısınız. Kremi bir tek gerekseme duyulan bölgeye uygulamanız çok büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Eğer sağlıklı cilde bu kremi uygularsanız tahriş olma olasılığının yüksek bulunmuş olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Fucidin kreminizi ambalajından çıkarın ve ağzını açın. Kapağı açtıktan derhal sonra tüpün ağzında bulunan mühürü kırmak için tüpün kapağındaki iğneyi kullanın. Fucidin kreminizi yeni aldıysanız kapak kısmının mühürlü olup olmadığını ne olursa olsun denetim etmeniz gerekmektedir. Eğer kapağı mühürlü değilse aldığınız eczaneye kremi iade etmeniz gerekmektedir.

Fucidin kremi enfeksiyon kapmış sivilcenizin üzerine uygulayın. Doktorunuz tarafınca aksi belirtilmedikçe sivilcenin üzerine 3-4 kere kremi uygulamalısınız. Sivilce tam olarak ortadan kalkana kadar tedaviye devam etmelisiniz. Kremi temiz bir parmağınız ile ya da temiz bir pamuk ile sivilcenin üzerine uygulayabilirsiniz. Sivilcenin üzerine bezelye büyüklüğünde bir miktar uygulamalısınız.

Sivilcenin kremden görünmez bir hal alması ile doğru miktara ulaşmış olduğunuz anlayabilirsiniz. Kremi uyguladıktan ondan sonra ellerinizi yıkamalısınız. Aksi takdirde cildiniz tahriş olabilir. Kremi sadece enfeksiyon kapmış olan alana uygulamalısınız. Sağlıklı cilde Fucidin temas etmiş olduğu süre enfeksiyon yayılabilir ya da istenmeyen başka yan tesirinde bırakır ortaya çıkabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/fucidin-krem-nedir-ne-icin-kullanilir-yan-etkileri-nasil-kullanilir-fiyati-nedir/