Gastronomi Nedir?

Gastronomi nedir, sözlükte yemekten anlama, iyi yemek düşkünlüğü, iyi yemek sanatı ve yemek bilimi gibi tanımlamalarla verilen gastronomi aslında yemeğin alfabesini bilmek olsa gerek. Gastronomi ne demek sorusu çok keyifli yanıtları içinde barındırıyor ve günümüzde son derece gözde bir mesleğe dönüşüyor.

Gastronomi Nedir?

Bunu, üniversitelerde yeni yeni açılmaya başlayan Gastronomi ve Mutfak bölümlerinden de anlayabiliyoruz. Gelin isterseniz gastronomi ne demek sorusunun yanıtına daha yakından bakalım ve gastronomi nedir ne iş yapar sorusu üzerinden, bu aslında tadı yeni yeni anlaşılan alanın izini sürelim.

Yemek yemenin ve yemek yapmanın kültürel bir derinlik, kendine has bir dünya, son durağı olmayan bir yolculuk ve asla bitmeyen bir serüven olduğu anlaşıldıktan itibaren gastronomi bir değer olarak sahnedeki yerini almıştır. Zira yemek yemek sadece yemek yemek değildir.

Yemek yalnızca yaşamak ve karın doyurmak için yenmez. Yemek kültürel bir bağdır, ifade sanatıdır, yaratıcılıktır, sosyalleşmektir, insanlar ve uluslar arasında kurulan güçlü bir bağdır. Gastronomi ne demek sorusuna yeniden dönersek, yemek ve kültür arasındaki ilişkiyi inceleyen bir dinamik de diyebiliriz kendisine.

Gastronominin içinde hijyen neredeyse ilk sıradadır. Yemeğin anatomisini bilmektir. Hem hijyenik, hem iyi hazırlanmış, hem damağa ve hem de göze hitap eden bir sistemdir gastronomi.

Gastronomi Nedir? 2

Bir gastronom için  yemeğin içindeki malzemelerin kimyasal açıdan da birbirini tamamlıyor olması, birbirleriyle uyum içinde olması, etkileşimlerinin güçlü ve doğru olması, oranları ve ölçüleri, kullanılan malzemelerin tazeliği, mevsiminde olup olmadığı ve hatta yetiştiği toprağın özelliği dahi önemlidir.

İyi bir gastronom, iyi bir müzisyen gibidir. Tattığı bir lokmadaki tüm malzeme ve oranlamaları seçebilir. Tat karşıtlıkları, bütünleyiciliğin sağlanması, kullanılan malzemelerdeki renk ve doku uyumu da bir gastronomun bilmesi ve hakim olması gereken konular arasındadır.

Birbirinden farklı besinleri uyumlu ve albenili bir bütünlük oluşturacak şekilde birleştirebilmek, tatların ayrımına varabilmek, küçük lezzet detaylarını fark edebilmek gastronominin kapsamında olan ve kendini ifade eden olgulardır.

Gastronomi Nedir? 3

İşte gastronomi bölümü nedir ve gastronomi ne iş yapar soruları da bu noktada değer kazanır.

Turizm fakülteleri bünyesinde dört yıllık lisans programı olarak yer alan Gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerinde restoran, yemek pişirme teknikleri, yiyecek-içecek yönetimi, sanat ve kültür gibi alanlarda eğitim verilir.

Ayrıca zengin bir yapıya sahip olan Türk mutfak kültürünün akademik bir çerçevede muhafaza edilmesini ve ileriye taşınmasını sağlamak ve bu kültürü dünya arenasında yani uluslararası platformda tanıtmak amaçlanmaktadır. Dört yıl süren lisans programı boyunca öğrencilere temelden başlayıp en ileri düzeye kadar giden bir makasta yiyecek içecek sektörünün tüm incelikleri verilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gastronomi-nedir/