Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Gastronomi ve mutfak sanatları, yemek yemek hayatı idame ettirmek için gerekli olan fizyolojik bir ihtiyaç olmanın ötesinde bir keyif ve sosyal bir zenginliktir. İnsan salt karın doyurmak için değil, keyif almak, mutlu hissetmek, duygusal açıdan da doyuma ulaşmak için yemek yer.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Aynı şekilde yemek pişirmek de bir zorunluluk değil, keyifle yapılan bir işlemdir. Hatta yemek yapmanın başlı başına bir terapi, kültürel bir aktivite ve adeta bir sanat olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yemek yapmak günümüzde özellikle yeni nesil tarafından bir meslek olarak el alınmaya başladı ve bunun için akademik ortamlar oluşturuldu. Peki gastronomi ve mutfak sanatları nedir, ne tür bir içeriği vardır bir bakalım.

Turizm Fakülteleri bünyesinde bulunan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümlerinde öğrencilere mutfak, restaurant, kafe, bar, yiyecek-içecek yönetimi hususlarında eğitim verilmektedir. Bunun haricinde uluslararası alanda yeterlilik sağlayacak düzeyde bilgi ve beceriyle donatılmış, ulusal ve uluslararası mutfak kültürü dalında uzman personel ve şef yetiştirmek de bölümün diğer amaçları arasındadır.

Gastronomi mutfak sanatları bölümündeki eğitim süresince Türk mutfak kültürü ve Uluslararası mutfak kültürü alanında birtakım çalışmalar yapılarak, Türk mutfağının Uluslararası mutfaklar düzeyinde ve içinde yer alması amaçlanmıştır.

Gastronomi mutfak sanatları bölümünde 4 yıl süren lisans eğitimi boyunca, öğrencilere en basitten en zora doğru genişleyen bir yelpaze içinde mutfak sanatının ölçütleri, incelikleri ve püf noktaları öğretilmektedir. Yanı sıra iş hayatında gereksinim duyacakları, işlerine yarayacak yönetimsel beceriler ve iletişim teknikleri aktarılmaktadır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları 1

Gastronomi mutfak sanatları bölümünden mezun olarak lisans sahibi olan öğrenciler yiyecek içecekle alakalı işletmelerde yönetici olabilmelerinin yanı sıra, kendi işletmelerini kurup işletebilecek düzeyde bilgi ve donanıma da sahip olabileceklerdir. Bölümde başarılı ve istekli olan öğrenciler için de kariyer hedefli imkanlar sağlanmaktadır.

Gastronomi mutfak sanatları bölümünde eğitim dili Türkçe’dir. Zorunlu ders olarak da İngilizce; seçmeli olarak Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Çince ve Japonca öğrenebilme olanakları sunulmaktadır. Yemek yemenin bir sanat olduğu temasından yola çıkılarak öğrencilere estetik ve yaratıcılık, sanat felsefesi gibi konularda da eğitim verilmektedir.

Gastronomi mutfak sanatları bölümü dersleri arasında yemek ve mitoloji, gastronomi tarihi, Türk mutfak kültürü, Osmanlı mutfağı ve uluslararası mutfak sınıflarında ön planda olan ülkelerin mutfak kültürleri ile alakalı hem teorik hem de pratik yani uygulamalı dersler de yer almaktadır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları 2

Bölümde ayrıca Pazarlama, Muhasebe, Genel İşletme, İşletme Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Halkla İlişkiler, İletişim, İş Hukuku Ve Girişimcilik gibi dersler de verilmekte ve yiyecek içecek sektörüyle yakın ilişki ve iş birliği içinde olan bölümde, öğrencilere eğitim hayatları süresince stajlarını yapabilecekleri kuruluş ve işletmeleri bulabilmeleri yönünde destek de sağlanmaktadır.

Gastronomi mutfak sanatları bölümünde, Türk mutfağının uluslararası platformda en iyi ve doğru şekilde temsil edilebilmesi ve de tanıtılabilmesi için birtakım akademik çalışmalar da yapılmaktadır. Bu arada yöresel yemeklerin kökeni ve tarihçesi ile özgün tarifler de bölüm içinde verilmektedir. Öğrenciler bölümden değişik mutfaklarla ilgili teorik ve uygulamalı bilgileri özümsemiş şekilde mezun olurlar

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gastronomi-ve-mutfak-sanatlari/