Gazozlu Kek

Malzemeler:

 •  3 yumurta
 •  2 bardak şeker
 •  1 bardak sıvı yağ
 •  1 su bardağı sade gazoz
 •  1 pk vanilya
 •  1 pk kabartma tozu
 •  3 bardak un
 • Yapılışı:

  Gazozlu kek için yumurtalar derin bir kâse içine kırılıp, 1,5 bardak şeker ile 6-7 dk krema kıvamına gelene kadar çırpılır. Bir bardak sıvı yağ eklenerek bir kaç kez karıştırıldıktan sonra içine bir bardak sade gazoz ilave edilerek bir kaç defa daha karıştırılır. Unumuzun 2 bardağı hazırladığımız kek malzemelerimizin içine katılarak karıştırma işlemine devam edilirken kalan 1 bardak un, kabartma tozu ve vanilya eklenerek kaşıkla karıştırılır.

  Kekimizi hazırlarken kek kalıbımızı yağlayarak bir kenarda bekletiyoruz. Kullanılacak olan fırın öncesinde 150-160 derecede 10 dk ısıtılması gerekmektedir. Gazozlu kek karıştırma kabından, kek kalıbına alındıktan sonra ön ısıtma yapmış olduğunuz fırına konularak 160-170 derece yaklaşık (kullanılan fırının özelliklerine bağlı olarak) 20-25 dk pişirildikten sonra çıkartılmalıdır. Kekin piştiğinden emin olmak için birkaç yerinden kürdan sokarak içinin pişip pişmediği kontrol edilir. Kekimiz fırından çıkartılıp kenarda soğumaya alınır. Kekin kalıptan rahat çıkması için tamamen soğumadan çıkartılmalıdır.

  Gazozlu Kek 1

  Bu kekin özelliği süngerimsi yapısı ve ağızda bıraktığı gevrek tadıdır. Yumuşak ve bir o kadar da gevrek kokusu ile özellikle beş çaylarınızın vazgeçilmez lezzeti haline gelecektir. İsteğe bağlı ve ağız tadınıza göre kekimizin üzerini süsleyebilirsiniz. Bu keke en çok yakışan lezzet limonlu sostur.(1 limon-1 yemek kaşık mısır nişastası-2,5 yemek kaşığı pudra şekeri ağır ateşte pişirilip soğutularak sos limon sosu yapılır.) Kekimize sosu dökmeden önce kekin üst kısmında kürdanla delikler açılmalıdır. Sos kekin üzerine dökülürken ılık kek soğuk olmalıdır. Kekimizin üzerinde açtığımız delikler, sosun kekin iç kısmına ulaşmasını sağlamaktadır.

  Not: Ölçü olarak kullanılan bardak evlerimizde kullandığımız su bardağı olarak düşünülmüştür.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gazozlu-kek/