Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama
Hamileliğin ilk belirtileri, ilk şüpheler, şüpheleri kesinleştirmek için heyecanla ve alelacele yapılan testler ve çıkan pozitif sonuç, bebek isteyen anne adayının ayaklarını yerden kesen bir serüvenin miladıdır. Planlı bir bebek istiyorsanız, yumurtanın döllenme ihtimalinin yüksel olduğu tarihsel aralıkları iyi hesaplamanız gerekmektedir. Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bazı belirtileri yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Yorgunluk, bitkinlik, enerji düşüklüğü, sürekli uyuma isteği, memelerde büyüme ve hassasiyet, ağrı, meme uçlarında renk değişimi, mide bulantısı ve kusma, kimi kadınlarda iştah açıklığı ve bazı yiyeceklere aşerme, kimilerinde ise bazı yiyeceklerden ve yemek kokularından tiksinti duyma, sık idrara çıkma, kabızlık, tansiyon düşüklüğü,  ruh halinde değişiklikler ve duygusal dalgalanmalar ve gelgitler, vücut ısısında yükselme,  alınganlık, bazı hamileliklerde görülen hafif vajinal kanama, ciltte görülen akne ve benzeri problemler,  idrar yollarında iltihaplanma, mide ekşimesi, şişlik hissi ve kilo alma, bel ve kasıklarda ağrı, nadiren bayılma; besin, şampuan, parfüm, benzin, temizlik malzemeleri, sigara gibi maddelerin kokusuna karşı aşırı hassasiyet,  hamilelik belirtileri arasında sayılabilir. Hamile olduğundan şüphelenen her kadın bu şüpheleri acilen sonlandırmak ister. Bunun en kolay ve hızlı yolu da  hamilelik testi yaptırmaktır. İlk etapta yapacağınız hazır hamilelik testleri, hamile olup olmadığınız konusunda size bir fikir verecektir. Ancak yine de gerçek ve güvenilir sonucu almak için bir sağlık merkezinde yaptıracağınız test en doğru ve kesin sonucu almanızı sağlar.

Gebelik-Hesaplama1

Hamilelik testi nasıl yapılır sorusuna verilecek ilk cevap, bir eczaneden alacağınız hamilelik testidir.

 • Öncelikle belirtilmesi gereken husus, testin, adet gecikmesi olmadan yapıldığında sonuç vermeyeceğidir. Yani ilişkiden 1 yahut 2 gün sonra yapılacak test sonuç vermez. Gebeliğin testte görülebilmesi için adet gecikmesi olması gerekir. Hatta adet gecikmenizin üzerinden 4-5 gün geçmesi gerekir.
 • Testin içinden çıkan uygulama kılavuzunu, testi yapmadan evvel muhakkak okuyun.
 • Kuru ve temiz bir plastik yahut cam bardağa idrarınızı yapın.
 • Gebelik testini düz bir satıh üzerine koyun ve kutunun içinden çıkan damlalık yardımıyla  gebelik testinin üzerine 2 damla idrar damlatın. Eğer kutudan damlalık çıkmazsa, idrar kabının içine batıracağınız temiz bir tahta çubuk yahut kürdanla da işlemi yapabilirsiniz. İdrarı, testin üzerindeki işaretli bölüme damlatın.
 • İdrarı damlattıktan sonra 2 ila 5 dakika bekleyin.
 • Sonuç bölümünde tek çizgi belirirse gebelik yok demektir; ancak çift çizgi belirirse gebelik var demektir.
 • Çizginin bir tanesinin soluk alması gebeliğin yeni başladığı anlamına gelebilir.
 • Hiç çizgi belirmemesi ise testin geçersiz olduğu anlamına gelir ki, yeniden test yapılması icap eder. 
 • Gebelik Hesaplama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, yumurtlama döneminizi hesaplamalı ve bu dönemde cinsel ilişkiye girmelisiniz. Yumurtlama döneminde hamile kalma olasılığı daha yüksektir. Adet kanamalarınız arasında kaç gün olduğunu net olarak bilmeli ve hesaplamayı buna göre yapmalısınız.  Yumurtlama gününden yaklaşık 2-3 gün evvel girilecek korunmasız cinsel ilişki, hamile kalma olasılığını arttıracaktır. Yumurtlama döneminde kadının vücut sıcaklığı da önemli olduğu için, vücut sıcaklığı ölçülmeli ve sıcaklığın en yüksek olduğu anlarda ilişkiye girilmelidir.

  Hamile-Kalmanın-Püf-Noktaları

  Hesaplamalarınız ve çabalarınız sonuç verip de hamile kaldığınızda, kaç haftalık hamile olduğunuzu bilmeniz gerekecektir. Bu da doktorunuzun size söyleyeceği süreçtir. Doktorun söylemesine rağmen hala hamileliğinizin hangi haftada olduğunu hesaplayamıyor yahut hesaplamalarınızdan emin olamıyor olabilirsiniz. Hamilelik süreci haftalık evreler halinde hesaplandığından kafanız karışabilir. Hamilelik hesaplama işlemi yaparak kaç aylık hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Haftalar ile ayların birbirini tutmaması, 1 ayın her zaman  tam olarak 4 hafta sürmemesinden kaynaklanır. 1 ay, 4 hafta ve artı 3 gün sürdüğü için ve hamilelik süreci haftalık olarak ifade edildiği için hamile kadınlarda kafa karışıklığı yaşanması normaldir. Hamilelik sürecinde gerçek hesaplama ay üzerinden değil, hafta üzerinden hesaplanır. Bebeğin anne karnındaki gelişim evreleri haftalık dilimlerle yaşanır. Gebelik süreci toplamda 40 haftadır. 

  Gebelik tarihi hesaplama işlemi yapılırken şu tabloyu baz alabilirsiniz:

 • 4-5 haftalık hamilelik =1 aylık
 • 8-9 haftalık hamilelik = 2 aylık
 • 12-13 haftalık hamilelik = 3 aylık
 • 16-17 haftalık hamilelik = 4 aylık
 • 20-21 haftalık hamilelik = 5 aylık
 • 24-25 haftalık hamilelik = 6 aylık
 • 28-29 haftalık hamilelik = 7 aylık
 • 32-33 haftalık hamilelik = 8 aylık
 • 36 haftalık hamilelik = 9 aylık
 • 40. haftası tamamlanmış hamilelik ise = 9 ay 10 günlük olarak ifade edilir.
 • Yani kaç aylık hamile olduğunuz değil, kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplamanız, sizi doğum başlangıcına götürecek hesaplamadır. Doğum, genellikle 38. Hafta ila 40. Hafta arasında gerçekleşir. 41. Haftada doğum yapan kadınlar da vardır.

  Kaç Aylık Hamileyim
  Gebelik döneminde anne adaylarının kafasını en çok karıştıran kaç aylık hamileyim sorusunu cevaplayabilmek için internet ortamında var olan otomatik gebelik hesaplama programlarından da yardım alabilirsiniz. En son adetinizin başladığı tarihi girerek hesapla butonuna basmanız yeterlidir. Program size otomatik olarak hamileliğinizin ay ve hafta üzerinden hesaplamasını yapacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gebelik-hesaplama/