Gebelik Zehirlenmesi

Gebelik zehirlenmesi, halk arasında hamilelik zehirlenmesi ismiyle bilinen, tıptaki ismi ise Preeklampsi olan hastalık, isminden yola çıkılarak bakıldığında bildiğimiz klasik anlamdaki zehirlenmeyi ifade etmez.

Hamilelik zehirlenmesi hamilelik döneminde meydana gelen  ve farkına varılıp hekime başvurulmadığında bebek ve anne ölümlerine sebep olabilen ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır.

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Gebelik zehirlenmesi, rahim yatağını kaplayan ince ve kıvrık arterlerin daralması neticesinde, plasentanın bebeği beslemekte zorlanmasıdır. Bu damar yatağı bozulması neticesinde yüksek tansiyon; özellikle yüz, el ve ayaklarda oluşan ödem, idrarda yoğun protein varlığı gibi belirtilerle kendini belli eden ciddi bir problemdir.

Gebelikte 20. haftadan sonra kan basıncı 14/9 düzeyine ulaştığında ve idrarda fazla miktarda protein çıktığında anlaşılan hamilelik zehirlenmesi vakası daha çok ilk gebeliklerde, 18 yaş altı ve 35 yaş üstü kadınlarda, çoğul gebeliklerde, önceki hamileliklerinde yüksek tansiyon problemi olan kadınlarda, hamilelikte gizli şeker çıkan kadınlarda, kronik böbrek hastası kadınlarda, dört ve daha fazla sayıda doğum yapan kadınlarda, aşırı kilolu kadınlarda ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

Gebelik Zehirlenmesi 1

Gebelik Zehirlenmesi Neden Olur?

Hamilelik zehirlenmesine neyin sebep olduğu kesin ve net olarak bilinmemektedir. Ama yapılan araştırmalara göre plasentayla ilgili birtakım olumsuzlukların hamilelik zehirlenmesine sebep olduğu sonucu üzerinde durulmuştur. Bunların haricinde anne adayının bağışıklık sistemi, kan pıhtılaşması ile ilgili rahatsızlıklar ve genetik sebepler diğer şüphelerdir.

Gebelik Zehirlenmesi 2

Yani hamilelik zehirlenmesine sebep olan asıl faktör tam anlamıyla tespit edilemese de bazı risk faktörlerinin hamilelik zehirlenmesini tetiklediği söylenebilir.

 • Anne adayı 40 yaşından büyükse, yahut 20 yaşından küçükse
 • Anne adayı siyahi ırka mensupsa
 • İlk gebelikse
 • Anne adayının ailesinde daha evvel hamilelik zehirlenmesi yaşayanlar varsa
 • Hamilelikten önce anne adayında kronik yüksek tansiyon, kronik böbrek hastalığı ve şeker hastalığı varsa
 • Mevcut gebelik ikiz gebelikse
 • Anne adayı aşırı kiloluysa
 • Kollajen doku ve pıhtılaşma bozuklukları gebelikte zehirlenme rahatsızlığı için risk faktörleri olarak sıralanabilir.
 • Peki gebelik zehirlenmesi tedavisi nasıl yapılır, nasıl bir yol izlenir, işin bu kısmına da bir bakalım.

  Gebelik Zehirlenmesi 3

  Hafif preeklampside anne adayı ve bebek takibe alınır. Bu takipte kan değerleri ölçülür ve tansiyon düşürülmeye çalışılır. Belirtiler ağırlaşırsa da doğum daha fazla gecikmeden yaptırılır. Zira hamilelik zehirlenmesinde tek tedavi şekli bebeğin anne karnından alınmasıdır.

  Ağır hamilelik zehirlenmesi vakalarında anneye magnezyum verilir. Doğum sonrasında da anne, gerekirse yoğun bakımda yakın takibe alınır. Ağır preeklampsi vakası bebek ve anne adayı için oldukça ciddi bir sorundur.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gebelik-zehirlenmesi/