Gebelikte B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini, kişilerin vücutlarında bulunması zorunlu olan bir vitamin çeşididir. Vücudun daha düzenli ve sistematik bir şekilde çalışmasında oldukça büyük bir rolü olan bu vitaminin, bütün bu önemli özelliklerine rağmen çok sayıda eksikliği görülmektedir. Birçok kişi tarafından B12 vitamini eksikliği dikkate alınmasa da, bu durum oldukça ciddi problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Bu gibi problemler ile karşı karşıya kalmamak için sürekli olarak kan testinin yaptırılması ve sonucuna göre çeşitli tedavi yöntemlerinin eksiksiz bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Kişiler için B12 vitamininin önemli olmasının yanı sıra, bu önem hamile kadınlar için daha da artmaktadır. Genellikle yeterince B12 vitamini almamış olan ya da B12 vitamini içeren besinleri tüketmeyen kadınlarda kısırlık veya sürekli düşük tehlikesi ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde de bebeğin sağlıklı gelişimi oldukça büyük bir tehlike içerisine girebilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da gebelerin bu gibi vitaminleri almasına çok daha büyük bir önem vermesi gerekmektedir.

Hamile olan her kadın, bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak istemektedir. Kolay bir doğum ve ardından bebeğin sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için, sağlıklı bir gebelik sürecinin geçirilmesi oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Hamilelikte B12 vitamini eksikliği, oldukça fazla sayıda hamile kadın tarafından yaşanan büyük bir problem olmaktadır. Hamileliği boyunca B12 vitamini takviyesi ya da B12 vitamini içeren besinleri tüketen çok sayıda hamile kadında da, bağırsak emilimi problemi dolayı da bu gibi bir problem söz konusu olmaktadır.

Hamilelerde B12 vitamini eksikliği, bebeklerin sağlıklarını ciddi ölçüde etkilemektedir. Bu vitaminin eksikliği sonucunda dünyaya gelen bebeklerde beyin ve omurilik gibi son derece hayati önem taşıyan rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre, B12 vitamin değerlerinin 150 ng/mL’nin altında olan anne adaylarının bebeklerinde, bu tip rahatsızlıkların meydana gelmesi, bu değerin daha üzerinde olan annelerin bebeklerine nazaran 5 kat daha fazla olmaktadır. Bebeğinde böyle bir durumun yaşanmasını istemeyen hamile kadınların, hamilelik sürecinde sürekli olarak kan testi yaptırmaları ve hem bebekleri hem de kendileri için B12 takviyelerini almaları gerekmektedir.

Gebelikte B12 Vitamini Eksikliği 1

Her geçen gün çok daha fazla sayıda hamile kadında B12 vitamini eksikliği görülmektedir. Bu durum, hem anne adaylarının hem de bebeklerin sağlıklarını ciddi ölçüde etkilemektedir. Bebeklerde B12 vitamini eksikliği ilk 6 ay ile 1 yıl arasında kendini göstermemektedir. Bu sebeple de bebeklerde bu ciddi durum hemen fark edilmeyebilmektedir. Doktorlar, yeni doğan bebeklere 1 yıl boyunca sürekli olarak kontrol edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bebeklerde B12 vitamini eksikliği, hamilelik döneminde yaşanan birçok durumdan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Anne adayının bebeğini karnında taşıdığı süre boyunca yeterli miktarda B12 vitamini almaması, bebeğinin de bu problem ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra emzirme döneminde de annenin sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Bu dönem boyunca B12 vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmemesi ya da B12 vitamini takviyesi almamış olan anneler, bebeklerini yeteri kadar besleyememektedir.

B12 vitamini eksikliği geç konuşma nedeni olmakta olup, bunun yanı sıra birçok sorun da meydana gelebilmektedir. Birçok çocuk, B12 vitamini eksikliğinden dolayı, konuşmaya yaşıtlarına nazaran daha geç başlamaktadır. Çocuk doktoru tarafından yapılan kan testleri sonrasında bebeklerde B12 vitamini eksikliği görülmesi halinde, uygun dozajlar ile B12 takviyesi yapılmaktadır. Kısa süre içerisinde bebeklerin vücutlarındaki B12 vitamin deposu yeniden dolabilmekte ve böylelikle bebeklerin gelişimleri daha sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmektedir

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gebelikte-b12-vitamini-eksikligi/