Geciktirici Hap

Geciktirici hap, kadınlarda düzenli olarak her ay belirli periyotlarda devam eden adet kanaması bazen düğün, tatil, kutsal seyahat, spor müsabakası gibi dönemlere denk gelebilir ve bu durum kadınlarda sıkıntı yaratabilir. İşte böyle dönemlerde kurtarıcı olarak kullanılan geciktirici haplar sayesinde regl periyodu geciktirilerek ileri bir tarihe atılabilmektedir.

Geciktirici Hap

Regl geciktirici hapların hormon içerdikleri düşünülürse bu tr hapları kullanmayı alışkanlık haline getirmek ve sık aralıklarla kullanmak yumurtalıklarda ve üreme sisteminde sıkıntılar doğurabilir. Ama senede 1 kez ve 10 günden fazla olmamak koşuluyla kullanılacak regl geciktirici hapların bünye için herhangi bir zararı olmayacaktır.

Regl geciktirici haplar progesteron içeren ve rahim içi tabakayı etkileyen ilaçlardır. Geciktirici haplar yumurtlamayı etkilemez ve kanamanın başlamasını önler.

Geciktirici hap eczanelerden temin edilerek prospektüse uygun olarak kullanıldığı vakit, adet kanamasını istenilen süre içinde henüz başlamadan durdurur. Hapın etki edebilmesi için adet başlamadan 3 gün evvel alınmaya başlaması ve gün içinde ne kadar gerekiyorsa düzenli olarak alınmaya devam edilmesi gerekir.

Peki diyelim ki regl geciktirici hap almaya karar verdiniz, ne almanız gerekiyor? Geciktirici hap isimleri böyle bir durumda sizin ilgi alanınıza girecektir. Piyasada bilinen en iyi geciktirici hap Primolut-n’dir. Primolut-n adet geciktirme denildiğinde akla gelen belki de tek isimdir. Primolut hem adet geciktirici hem de adet söktürücü olarak bilinmektedir.

Geciktirici Hap 2

 

Bu ilacı kullanmaya adet başlangıç gününden 2-3 gün evvel başlamak gerekir. İlaç, adet başladıktan sonra, yahut adet başlamadan 1 gün evvelinde alındığında etkili olmaz. Boş yere içilmiş olur. İlaç kullanıldığı sürece adet kanaması başlamaz ama adet dönemindeki tüm şikayetler yaşanır. Göğüslerde doluluk hissi, kasıklarda ağrı, el ve ayaklarda ödem ve sinirlilik hali birebir yaşanır.

Regl geciktirici hap olarak oldukça işinize yarayacak Primolut-n’i ilk kez kullanacaksanız  bir kadın doğum uzmanına danışmanız son derece sağlıklı olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/geciktirici-hap/