Geçmeyen Boğaz Ağrısı

Kış aylarının zor geçmesinin bir nedeni de boğaz ağrısı olmaktadır. Oluşan boğaz ağrılarının pek çok ana ve alt nedeni olmaktadır. Genel olarak ya mikrobik bir durum ya da virüs bazlı bir nedenden dolayı kişilerin boğazları ağrımaktadır. Bu gibi durumlarda birkaç gün kişi kendi durumunu kontrol etmeli ve boğaz ağrısını geçirmek için basit tedavi yöntemleri uygulanması beklenmektedir.

Ancak bu süreç içerisinde bir değişim yok ya da daha çok ağrı oluşmuş ise mutlaka bir uzman ile görüşülmesi gerekmektedir. Boğaz ağrısı eğer mikrobik ya da bakteriyel bir durumdan dolayı oluşuyor ise doktor tarafından verilecek antibiyotiğin kullanılmasına ve doktorun söylediklerine uyması gerekmektedir. Mikrobik durumların sonucunda gereken tedavi uygulanmaz ise kişilerin boğaz ağrıları daha da artmaktadır.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı 6

Bu durumlarda sadece boğaz ağrısı tek başına olmamakta, yanında da yüksek ateş, ishal ya da kusma gibi durumları da beraberinde getirmektedir. Ancak oluşan boğaz ağrısı virüs bazlı ise bu durumlar basit bir soğuk algınlığı olarak da düşünülmektedir.

İçilecek sıcak bitki çayları da ya da soğuk algınlığı ilaçları ile kısa sürede ağrı geçmektedir.

Boğazı ağrıyan kişilerin sordukları genel sorulardan biri de boğaz ağrısı kaç günde geçer? Olmaktadır. Aslında uzmanlarında bu soruya verecekleri kesin bir cevap bulunmamaktadır. Çünkü boğaz ağrısına neden olan nedenlerin kendini tekrar etmeyeceğini belirlemek biraz güç olmaktadır. Bunun dışında kişilerin kendilerini ne kadar korudukları ve kendilerine ne kadar baktıklarına da bağlı değişkenlik göstermektedir.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı

Geçmeyen boğaz ağrısı ve öksürük için belirli belirtiler olmaktadır. Bu belirtiler arasında hırlama, sinüs akıntısı, hapşırık, baş ve ense ağrısı yer almaktadır. Bu ağrıların en aza indirilmesi için de hem ilaç tedavisi hem de evde hazırlanacak basit çaylar ile kısa süre içerisinde öksürük geçirilmektedir.

Boğaz ağrılarında kişiler kendi bildikleri doğrular ile ağrıyı tedavi etmek istemektedirler. Ancak her zaman bilinen doğru, doğru olmamaktadır. Boğaz ağrısı olan kişilerin gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bu sıvılardan biri su olsa da, sıcak içeceklerin de boğazı yumuşattığı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak içilecek sıvıların sıcaklıkları çok sıcak olduğu müddetçe boğazda kuruluk ve tahriş artmaktadır.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı 2

Ilığa yakın sıcaklıkta içilmesi daha sağlıklı olmaktadır. Boğaz ağrısı varken soğuk içeceklerin tüketilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Yaz mevsiminde bile oluşabilen boğaz ağrısının daha çok artmaması için içilecek içeceklerin sıcaklıkları en önemli ayrıntı olmaktadır.

Boğaz ağrısı tedavisi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada kişilerin gece uyudukları ortamın sıcaklığına dikkat etmesi olmaktadır. Sıcak ortamlarda uyunması sonucunda gece boyunca boğaz kuruluğu ile birlikte burun tıkanıklığı da meydana gelmektedir.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı 3

Bu sebepten de aslında kişiler sabah kalktıklarında boğazlarında ki ağrının daha çok olduğunu hissetmektedir. Boğazda ağrı varken sağlıklı ve vitaminli yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Vücudun kaybettiği bağışıklığın yeniden kazanılması için, düzenli beslenme şart olmaktadır.

Eğer kişiler sigara içiyor ya da alkol kullanıyor ise boğaz ağrısı durumu geçene kadar bunlara da bir süre ara vermelidir. Aksi takdir de hem alkol hem de sigara boğazın daha çok tahriş olmasına neden olmaktadır. Son olarak evde hazırlanacak basit ve doğal karışımlar ile birlikte bitki çayların içilmesi de tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Nane limon, adaçayı, yeşil çay, bal gibi besinlerin tüketilmesi kişilerin gece uyumalarını da kolaylaşmaktadır. Boğaz ağrısı gün içinde az olsa bile gece boyunca kişileri rahatsız etmektedir. Gargara yapımı da boğazı temizlemeye yardımcı olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/gecmeyen-bogaz-agrisi/